189 313 1952 400 24 MEDIA CULTUUI ANGELA KIJKT TV Donald Duck debuteert vandaag in deze krant. Hoofdredacteur Joan Lommen is trots. ,,De strip is weer terug waar hij ooit begon: in de krant.'' Quote van de dag Van nu af aan ga jij mij minder zien. Het spijt me, want jij hebt dit niet verdiend M, STRIP ICOON 80.000 isschien is het een goed idee om de Neder landse Publieke Omroep eerdaags om te do pen tot Nederlandse Polarisatie Omroep. Want het is zover, lieve mensen: Omroep Zwart en Ongehoord Nederland staan voor de poort van het publieke bestel. Er liggen verklaringen van geen be zwaar van de NPO en de Raad voor Cultuur, dus een knappe minister die daar nog een stokje voor durft te steken. Wie een voorproefje wil van hoe het er voortaan aan toe gaat op het Mediapark, binnenskamers maar ook buitenskamers, hoeft alleen maar naar De Voor avond van donderdag te kijken. Daar zat de nieuwe voorman van Omroep Zwart, Gianni Grot. Akwasi is uit pr-motief voorlopig naar de achtergrond gemof feld, maar ik twijfel er niet aan dat hij weer de spot lights pakt zodra de licentie binnen is. Met een zedige glimlach vertelde hij dat zijn club zich komende jaren enorm zal inzetten voor 'verbin ding'. Waarna Arnold Karskens van Ongehoord Ne derland (ON), die tegenover hem aan tafel zat, met een riep dat die uitspraak niet heel geloofwaardig is je op een volle Dam gaat roepen dat je Zwarte Piet in het gezicht gaat schoppen. (Of als je een opname-appa raat afpakt van een verslaggever omdat zijn vragen je niet aanstaan, voeg ik daar op eigen titel nog even aan toe.) Voor u nu gaat denken dat ik een sympathisant ben van het rariteitenkabinetje van Arnold Karskens: ik vind hem minstens zo eng en weerzinwekkend als Akwasi. Maar wat belangrijker is: het lukt tot nu toe geen van die twee clubjes om mij er ook maar een millimeter van te overtuigen dat ze iets gaan toevoe gen aan het tv-aanbod. Grot somde het hele woordenboek op aan begrippen, Karskens claimde alvast het dagelijkse tijdslot 19-20 uur op NPO 1. Maar toen het op concrete programma ideeën aankwam, viel het toch een beetje stil. Grot noemde een talkshow voor vrouwen. Wow, je moet maar durven met het debacle Ladies Night op Net 5 nog vers in het geheugen. Karskens zei vol in te zetten op ON Vrienden, met 'nieuws, duiding en onder zoek'. Daar staat wekelijks al een aflevering van on line. Die heb ik vast eens even bekeken. En ik wist eerlijk gezegd niet of ik moest schateren of huilen. Het is een magazine dat aan elkaar hangt van kri tiekloos nabrabbelen van alle standpunten van FvD en PVV, Arnolds wekelijkse tirade tegen de NOS en een loensende mevrouw die heel knap wist uit te leg gen dat de gebloemde schoenen van Hugo de Jonge er de oorzaak van zijn dat hij als coronaminister faalt. En dat wordt dan allemaal aan elkaar gepraat door het meisje van de Decupré-matrasreclame. Dat journalis tiek noemen, is de satire voorbij. En daar gaat dus straks ons belastinggeld heen. Ik hoop dat Arie Slob weet wat hij doet als hij zijn handtekening zet. Wahib op het doek Viggo Waas had infarct DONALD DUCK IN CIJFERS Joan Lommen (62) kijkt na zoveel jaren nogal altijd bijna be gerig om zich heen in haar werkkamer. Als een kind in een snoepwinkel, of in dit geval stripwinkel. De kartonnen Willie Wortel die zijn hoed afneemt. Goofy die zijn duim opsteekt. Het Mickey Mouse-poppetje in de kast. Het Duck-portret van Vincent van Gogh uit zijn sterfjaar aan de wand. En op haar bureau Donald Duck-pockets, albums, de nieuwste uitgave van het weekblad - nog onuitgepakt in cellofaan - een klus jesmaneditie ('Waar je van op knapt'), een kookboek en een glan zende Duck-variant van de legenda rische elpeehoes Abbey Road van de Beatles, niet met George, Paul, Ringo en John, maar met Willie, Donald, Dagobert en Guus. ,,Dit is de meest inspirerende werkomgeving die ik me kan voorstellen", zegt Lommen, vanachter haar Donald Duck-mond- kapje. ,,Waar op je werk mag je de hele dag strips lezen?'' Ze is bijna 63 jaar, gaat over twee maanden met pensioen (Ferdi Fel- derhof is haar opvolger) en is ver heugd dat ze Donald Duck op de val reep mag laten debuteren in deze krant. ,,Een stripje van drie tot vier plaatjes. Elke dag een glimlach.'' Leerlingredacteur Nadat het wereldberoemde eendje voor het eerst was opgedoken in een tekenfilmpje The Wise Little Hen op 9 juni 1934, verscheen hij twee jaar la ter als strip op de Sunday Pages van de Amerikaanse kranten. „Tekenaar Al Taliaferro is ermee begonnen en heeft dat tot in de jaren 60 gedaan. Nu is de strip dus na 85 jaar weer terug in de krant. Een Nederlandse krant. Geweldig.'' Beroemd werd Donald Duck als weekblad, begonnen in 1952. Ander half decennium later raakte de kleine Joan al in vervoering van strips. ,,De Sjors, de Pep, Tina, Asterix en Lucky Luke. Donald Duck begon ik bij mijn tante te lezen.'' Ze studeerde Nederlands en aard rijkskunde en zag op haar 23ste een advertentie van leerling redacteur bij Donald Duck. ,,Werken bij Donald Duck? Als kind kon je dat niet eens verzmnen", lacht Lommen. Ze werd aangenomen als hertaler ('Strips vanuit het Engels naar het Nederlands'), werd redacteur, chef, adjunct en sinds 2016 hoofdredacteur. ,,Ik ben al bijna veertig jaar bezig met humor, kinderen, strips, heel gekke creatieve mensen om me heen. Een droombaan.'' Joan Lommen is trots op het mo derniseren dat onder haar leiding ge stalte heeft gekregen. ,,Ik wilde het bladfutureproof maken. Dat Donald Duck straks ook 100 wordt. Ik begon de redactie plaatjes te laten zien. Van een vogelverschrikker, telefoondraad, vlieger, telefooncel. Denken jullie dat kinderen dit nog snappen? Jarenlang was Donald Duck een heilige wereld. Niet aan te komen, maar je moet wel met de tijd mee. Televisieschermen en telefoons zijn als eerste veranderd. Natuurlijk zit er nog wel eentje in met een draadje: het toestel van Da gobert Duck, want die is nogal zui nig.'' Het taalgebruik is aangepast, circusdieren zijn verdwenen en ook van Hiawatha werd afscheid geno men. ,,Naar de Indiaanse gemeen schap konden we dat echt niet meer maken. We zijn ook naar de vrouwenrollen gaan kijken. Ka- trien Duck is niet ineens sympa thieker, maar ze is wel onafhan kelijker geworden. Ze loopt niet meer de hele dag met een schort om. Ze heeft gewoon een baan.'' Ook is Duckstad diverser geworden. ,,Met eenden, honden en varkens door el kaar voelden we die noodzaak niet zo. Maar we kregen veel brieven van kin- euw Aan grote woorden geen gebrek bij De Vooravond. - André Hazes zingt in zijn single Kleine Grote Vriend zijn zoontje André toe. zaterdag 1 mei 2021 FILM Meskina, met Maryan Has- souni, Soundos el Ahmadi en Bilal Wahib, zal half juli in de bioscopen te zien zijn. Het is vermoedelijk de eerste keer dat er nieuw werk van Wahib uit komt na zijn grensoverschrij dende 'grap'. CABARET Cabaretier en acteur Viggo Waas is vijf weken geleden getroffen door een hersenin farct. Het gaat naar omstandig heden goed met de 59-jarige Waas. „Viggo is vooral gebaat bij rust en ge duld'', zegt zijn management. K 'Voor elke dag Dennis Jansen abonnees 25 redactieleden deadlines per jaar In 23 landen wordt Donald Duck uitgegeven nummerbord van Duckatti, de auto van Donald Duck Ruim 150 figuren in Donald Duck het eerste weekblad Bijna 3600 weekbladen in 69 jaar lezersbrieven per week 160.500 volgers op Twitter ©DISNEY

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 24