Verstappens ex-teambaas: hij was er al klaar voor, alleen zijn auto nog niet 'Yuki leert razendsnel, net als Max' 23 Hij was Max Verstappens eerste teambaas in de Formule 1. Franz Tost (65) beleefde van dichtbij de doorbraak van de jonge Nederlander, die hij al snel kwijtraakte aan het grote Red Bull, waar hij nu om de wereldtitel vecht. ,,Max was daar twee jaar terug al wel klaar voor." Portimao Of hij een trots man is? Een tikkel tje gegeneerd schudt Franz Tost zijn kalende hoofd. Leunend op een hekje in de paddock van Autó- dromo Internacional do Algarve laat de 65-jarige Oostenrijker een lachje ontsnappen. Met alle plezier wilde hij voorafgaand aan de GP van Portugal een kwartiertje met deze krant praten over Max Ver stappen, de man die deze dag zo wel in de eerste als tweede vrije training de tweede tijd rijdt. Is in de eerste sessie Valterri Bottas iets sneller, daarna troeft Lewis Ha milton hem met 0,143 seconde af. Dit is de coureur die Tost in 2015 liet debuteren bij zijn formatie Toro Rosso (nu Alpha Tauri). Maar direct maakt hij duidelijk dat zijn rol in het succesverhaal van de Ne derlander, die nu dan écht om de wereldtitel lijkt te gaan vechten, niet moet worden overdreven. Natuurlijk, hij groet Max nog als ze elkaar in de paddock passeren. Ze wisselen felicitaties uit, bij suc ces. Maar uit veel meer bestaat het GP van Portugal contact tegenwoordig niet meer. ,,We delen een gezamenlijk verle den", zal hij later zeggen. ,,Ach, zo lopen die dingen in de Formule 1 Je bent altijd weer druk met je huidige team." Met een beetje fantasie kunnen we Tost zien als de coach van het Sparta of het RKC van de Formule 1. Een bescheiden man uit Tirol, die de afgelopen vijftien jaar heeft leren leven met het besef dat hij zijn grootste talenten nooit lang binnenboord zal kunnen houden. Zo ging dat met Sebastian Vettel en Max Verstappen en ongetwij feld zal straks ook Yuki Tsunoda, het Japanse toptalent dat nu in een van zijn auto's zit, weer wegge plukt worden. Als teambaas van het zuster- team van Red Bull leverde Tost in 2015 een van de eerste bouw steentjes voor Verstappens weg naar de top. ,,Wij boden hem des tijds slechts de kans om in de For mule 1 te komen. Dat het een suc ces is geworden, is te danken aan veel factoren.'' ,,Maar dat hij een heel speciale was, dat zag je meteen. Zo vol zelf- vertrouwen vanaf dag 1. Zo snel comfortabel in de auto. Meteen in full control, wat betekent dat For mule 1 niet te snel voor hem was. Meteen ging hij de goede richting op. Dat hij nu om de titel vecht, ik ben er natuurlijk héél blij om. Maar het draait hier niet om mij, hè. Het gaat om Max.'' Tost: ,,Ik had hem eerlijk gezegd al wel wat eerder in deze positie ver wacht. Max was zeker vorig jaar en misschien zelfs al aan het einde van 2019 klaar voor een titelge vecht. Maar om duidelijke redenen (Red Bull kwam qua vermogen steeds tekort ten opzichte van Mercedes, red.) was het toen nog niet mogelijk. Als je niet optimaal mee kan doen om de zeges, wordt knokken om het kampioenschap natuurlijk lastig. Dus voor mij komt dit niet als een verrassing. Het was ook een kwestie van be schikken over de juiste wapens en die heeft hij nu. Hij zit in een ge weldige omgeving, in een fantasti sche auto en Honda heeft enorm hard gewerkt aan het vermogen en de betrouwbaarheid, de afgelopen winter. De uitkomst is dat hij nu op hetzelfde niveau staat als Mer cedes.'' ,,Natuurlijk is hij verbeterd. Meer ervaren. Volwassener. Hij weet nu veel meer. Bijna alles wat hij moet weten in de Formule 1. En wat ik zo mooi vind aan Max is dat je ziet dat hij nog steeds progressie maakt, van jaar tot jaar. Formule 1 is een never ending story. Je krijgt altijd nieuwe uitdagingen op je pad. Nieuwe banden, een nieuw chassis. Dat moet je allemaal op nieuw leren begrijpen. Hoe be kwamer je bent, hoe sneller je dat onder de knie hebt." ,,Ik praat liever niet in dat soort termen. Een coureur leert altijd TSUNODA FORMULE 1 bij. Zolang een coureur daar maar open voor blijft staan, blijft hij verbeteren. En echt, er is geen cou reur op deze Formule 1-grid die serieus kan zeggen dat hij zo goed is dat hij niets meer hoeft te leren." ,,Tot nu toe heeft hij toch steeds de mogelijkheden gehad om met ze te vechten. Dat heeft hij in Bah rein laten zien. En ook weer in Imola. Dat is vooral geweldig goed nieuws voor de Formule 1, de mensen smullen hier natuurlijk van. Dus is kijk al weer uit naar dit weekend en ook naar de rest van het jaar." „Goh... Dat is een moeilijke vraag voor mij... Er kloppen twee harten in mijn lichaam. Mijn Red Bull-hart, dat me vertelt dat ik liever heb dat het kampioenschap al veel eerder beslist wordt. En mijn Fi fan-hart, dat het liefst ziet dat deze spanning bewaard blijft tot aan de laatste race." Je zag meteen dat hij een heel speciale was. Zo vol zelfvertrouwen, zo snel comfortabel met de auto zaterdag 1 mei 2021 GO 'Max heeft nu wel de juiste wapens' Arjan Schouten Winnaar 2020: Lewis Hamilton 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 m DRS-inhaalzone Circuit 4,653 km 020521 BRON: ANP Rondes 66 DRS-detectiepunt Afstand 306,826 km Max Verstappen (dan net 18) in Abu Dhabi tijdens het laatste raceweekend van 2015, met op de ach tergrond teambaas van Toro Rosso Franz Tost. foto getty Circuit Autódromo Internacional do Algarve (Portimao) Morgen, Ziggo Sport, voorbeschouwing 14.45u, start race 16.00u Kon u zich toen voorstellen dat hij op zijn 23ste zo ver zou zijn? Vergelijkt u de Max van 16 jaar oud eens met de Max van nu. Ziet u nog zwaktes bij de Ver stappen van nu? PORTIMAO Bij Alpha Tauri werkt Franz Tost opnieuw samen met een supertalent: de Japanner Yuki Tsunoda (20). Meteen negende bij zijn debuut in Bahrein. ,,Net als Max leert hij razendsnel. In de korte periode die hij in onze auto zit, doet hij het gewel dig", aldus Tost, die zich niet stoort aan de vele vloeken uit de mond van Tsunoda. ,,Als zijn relatie met het gaspedaal maar goed is.'' Pierre Gasly, de andere Alpha Tauri-coureur, zat al een half seizoen naast Verstappen bij Red Bull, maar werd terugge zet. ,,Hij is onze ervaren man'', aldus Tost, die ook begrijpt dat Gasly (25) verder droomt dan Alpha Tauri. Een tweede kans, binnen of buiten Red Bull, kan de Fransman zelf af dwingen. ,,Iedereen kent zijn talent. Ik verwacht opnieuw een succesjaar voor hem.'' NA 2 VAN DE 23 RACES WK-stand Constructeurs 1. Hamilton 44 1. Mercedes 60 2. Verstappen 43 2. Red Bull 53 3. Norris 27 3. McLaren 41 4. Leclerc 20 4. Ferrari 34 5. Bottas 16 5. Alpha Tauri 8 6. Sainz jr. 14 6. Aston Martin 5 7. Ricciardo 14 7. Alpine 3 8. Pérez 10 8. Alfa Romeo 0 9. Gasly 6 9. Williams 0 10. Stroll 5 10. Haas 0 Hoe schat u nu de kansen van Verstappen in tegen Mercedes? Maar wat denkt u, hoe lang houdt hij dit gevecht vol? Tot het einde? - Franz Tost (65)

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 23