I Na moeizaam jaar loopt sprintster eerste wedstrijd in olympisch seizoen Vijf teams naar Tokio: het kan 21 Op de WK estafette loopt Dafne Schippers (28) haar eerste race sinds september. Trainer Bart Bennema is optimistisch: ,,Ze heeft weer dat vermogen om de snelheid hoog te houden." Chorzów Ontspannen keuvelend met Jamile Samuel wandelt Dafne Schippers deze vrijdagochtend richting de baan voor haar laatste training. Vanachter de grote glazen van haar zonnebril ziet ze Stadion Slaski, waar in de catacomben actiefoto's hangen van Cristiano Ronaldo, Ebi Smolarek, Bono en Phil Collins. Tij dens hun voetbalwedstrijd of op treden zaten hier ruim 50.000 toe schouwers, dit weekeinde hoeft Schippers geen publiek te verwach ten. Zoals het toch al zo stil is rond haar. Gedurende een lange periode zonder wedstrijden is Schippers nauwelijks in de media versche nen. En ook bij de persconfe rentie voorafgaand aan de WK estafette is zij niet de vooruit geschoven ster. Naast de Zuid-Afrikaan Akani Sim- bine en de Poolse Joanna Józwik zit Femke Bol. Zo beantwoordt niet Schippers, de twee voudig wereldkam pioene op de 200 meter, maar de ze- ven jaar jongere Bol (21) vragen over het succes van de Nederlandse atletiek. Niet eens vreemd: waar Bol maart nog twee titels be haalde op de EK indoor, is het laatste wapenfeit van Schippers al weer lang geleden. „Ik ben hongerig naar competitie, omdat ik door het indoorseizoen ook zin kreeg in de out- doorwedstrijden", zegt Bol. „Maar Dafne heeft de indoorwedstrijden gemist. Zij zal daarom ook heel blij zijn dat ze weer een wed strijd heeft." De 4x100 meter van van avond is voor Schippers de eerste wedstrijd sinds 19 sep tember vorig jaar. Toen liep ze de 100 meter bij de Gouden Spike in Leiden, een dag nadat ze 4 euro had betaald om on danks rugproblemen deel te nemen aan de Wageningen Schippers Track Meeting. Nogal onge woon, maar haar tour langs de kleinere wedstrijden in Nederland had een zakelijk belang. Haar contract bij Nike zat zo in elkaar dat ze financieel flink gekort zou worden wanneer ze te weinig in actie kwam, ook al was de kalender door het I coronavi rus over- hoopge- gooid. f Dus liep ze door, totdat het sportieve belang als nog prioriteit kreeg en ze zich door de rugblessure terugtrok voor de Diamond League in Doha. Haar sei zoen zat erop, met alleen een (incourante) 150 meter in Ostrava die indruk had ge maakt. Dit weekeinde ziet de atle- tiekwereld weer een eerste glimp van Schippers en krij gen de volgers een indruk van haar vorm, tweeënhalve maand voor de Olympische Spelen in To kio. Een en ander is veranderd. Zo staat ze niet meer onder contract bij Nike, maar is Adidas haar sponsor. En is ze met de razendsnelle op- komst van Bol, specialist op de 400 meter én de 400 meter horden, dus niet meer de vanzelfsprekende blikvanger van de Nederlandse ploeg. Teleurstelling Na goud en zilver op de WK in Pe king in 2015 voelde het zilver een jaar daarna op de Spelen in Rio als een teleurstelling. Meteen begon het aftellen naar Tokio. In die cyclus prolongeerde Schippers in 2017 haar wereldtitel op de 200 meter, maar verzandde ze ook in een zoektocht naar haar vorm van weleer. Inmiddels is ze 28 en zijn er veel vragen. Komt ze ooit nog in de buurt van die toptij den van toen? Is ze nog altijd een kanshebber voor de medailles? Volgens haar trainer Bart Bennema, bij wie ze terug ESTAFETTE keerde na de overall ongelukkige samenwerking met de Amerikaan Rana Reider, wel: ,,Op de 200 meter is ze gewoon een medaillekandi daat. Punt." Bennema doet het niet voor min der. ,,Maar welke kleurIk hoop dat ze goed genoeg is voor het mooiste kleurtje. Al vind ik het lastig hier nu uitspraken over te doen. Ik heb vooral veel zin het seizoen op te Ze loopt tijden die ik ook zag in de trainingen in 2015 en 2016 - Bart Bennema, trainer starten en te zien of ze de trainin gen kan vertalen naar de wedstrij den." Want die trainingen geven Ben- nema hoop, vertelt hij. Die zijn van goede kwaliteit. ,,Ze loopt tijden die ik ook zag in de trainingen in 2015 en 2016. Het blijft afwachten of ze dat dan consequent doorzet in de aankomende wedstrijden, maar het maakt me wel erg nieuwsgierig." Van de rugblessure is ze al maan den verlost. ,,In Dafnes carrière komt de rug weleens voor. Maar niet zoals vorig jaar, toen had ze écht pijn." Bennema is daarom nog voorzichtig. ,,Het schoot erin bij de start, dat is een lastige hoek voor haar blijkbaar. Dat starten doen we dus in trainingen nog altijd niet uit gebreid." Doorlopen Het belangrijkste, zegt hij, is dat Schippers weer heel veel meters heeft gemaakt, sprintend. ,,Ik zie dat ze echt kan doorlopen van een 200 naar een 250 meter, of van een 250 naar een 300 meter. Ze heeft weer dat vermogen om de snelheid hoog te houden. Dat was ze een beetje kwijt, maar heeft ze nu te rug." Met een stokje in haar hand voor de wissel, in een leeg stadion en zonder Amerikaanse of Jamai- caanse tegenstand, schiet Dafne Schippers vandaag haar seizoen in gang, 223 dagen na haar laatste wed strijd. zaterdag 1 mei 2021 GO Dafne Schippers weer eens in actie, eindelijk! Pim Bijl Dafne Schippers vermaakt zich tijdens de training van het estafette team, gisteren in Chorzów. FOTO QUINTEN LAFORT Leiden 2020 lvalue f-1 Op 19 sep tember liep Schippers in Leiden haar laatste race. CHORZOW De Nederlandse atleten komen in de Poolse industriestreek Silezië in actie op de 4x100 meter (mannen en vrouwen), de 4x400 meter (mannen en vrouwen) en de 4x400 meter mixed estafette. Toplanden als de Verenigde Sta ten, Jamaica en Trinidad en To bago hebben zich afgemeld van wege het coronavirus. Dat maakt de kans op WK-medailles, maar zeker ook op tickets voor de Olympische Spelen voor de Ne derlandse ploegen veel groter. De 4x100 mannen en de 4x400 vrouwen hebben zich al gekwali ficeerd. Met een top 8-klasse- ring verzekeren de andere teams zich ook van Tokio. De finales van de WK estafette staan mor genavond op het programma.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 21