Meester van Ajax en Ten Hag dromen niet over successen 18 Nog voordat Ajax zich ook officieel kampioen mag noemen, ging in Amsterdam de vlag al uit vanwege de contractverlenging van Erik ten Hag. De coach wil de topclubs in Europa ergeren'. Hoe realistisch is die wens? COLUMN SJOERD MOSSOU Erik ten Hag was net officieus kampioen geworden met Ajax, zondagmiddag, toen hij vrolijk hupsend op het dek van de Johan Cruijff Arena verscheen. De camera filmde de trai ner van schuin op de rug, precies toen hij een bab beltje maakte met aanvoerder Dusan Tadic. ,,You're the entertainer, hè. You're the entertai ner hè'', zei Ten Hag, wijzend naar de mensen massa beneden. ,,Pak schaal, hè. Pak schaal, hè.'' Tadic legde uit dat hij het verzamelde publiek even daarvoor al had toegeroepen en toegezongen, compleet met zijn 'Pak schaal'-gimmick. ,,Oh'', zei Ten Hag toen, enigszins uit het veld geslagen, en hupste maar een beetje onhandig verder. Het was zo'n fragment zoals er honderden be staan. Bij Ten Hag weet je: ergens wordt het van zelf oncomfortabel. Een plompverloren stilte, een taalkundige frats, een verdwaalde 'hè' (en daarna nog eentje), een grommend lachje om een zelfge maakte grap die pardoes in het water is gevallen. Dat ongemak is lang onderschat en onderge waardeerd. In Amsterdam werd het als een tekortko ming gezien, want Ten Hag was nu eenmaal geen po- piejopie uit de Jordaan, geen Amsterdamse be- roepsouwehoer, maar een boertje uit Oldenzaal, dat schuchter uit zijn ogen kijkt. Maar toen de Ajax-trai- ner gisteren zijn contract verlengde tot medio 2023, was het compleet anders. Er klonk gejuich alom. Lo gisch: Ten Hag hoort nu al tot de beste en succesvolste Ajax-trainers aller tijden. Een lokroep van Totten ham Hotspur werd vakkundig genegeerd, Ten Hag verklaarde monter 'met zijn hoofd en hart' bij Ajax te willen blijven. Hag is de grootmeester van het ongemak. Het is een wezenlijk onderdeel van zijn succes, van zijn talent ook. Qua karakter zijn er genoeg verschillen, maar dit is een duidelijke overeenkomst met Louis van Gaal. Ook bij Louis schuurt alles altijd een beetje. Niets gaat helemaal smooth of gerieflijk. Zelfs wan neer Van Gaal in opperbeste stemming is, be kruipt je onherroepelijk een gevoel van plaatsver vangende schaamte, ergernis of lichte verbazing. Over kunst wordt gezegd dat het niet kan be staan zonder ongemak, en voor topsport geldt ver moedelijk hetzelfde. Een tegeltjeswijsheid, maar wel waar: comfort is de vijand van succes. Het is misschien wel de grootste cultuurveran dering die Ten Hag bij Ajax teweegbracht: hij duwde Ajax (nul landstitels tussen 2014 en 2018) uit de eigen comfortzone. Het ongemak dat deze trainer voorstaat, zit 'm niet alleen in publieke optredentjes, maar in meer dan dat. Ten Hag maakt het niets of niemand ge makkelijk. Zelfs als hij jolig is, of vriendelijk, is er iets dat onzichtbaar in je zij port, net zolang tot je opschrikt uit je ligstoel en vanzelf een andere hou ding aanneemt. Erik ten Hag laat niemand onberoerd. Het ken merk van een topcoach. Het is een wezenlijk onderdeel van het succesvan Ten Hag, van zijn talent ook Ten Hag tekent bij Schmidt blijft ook Geïnteresseerde buitenlandse sub toppers hoeven Erik ten Hag (51) niet te bellen. Met Borussia Mön- chengladbach ging hij eerder niet eens in gesprek, terwijl hij met zijn contractverlenging bij Ajax tot me dio 2023 ook Tottenham Hotspur een 'nee' verkocht. Die clubs zijn in grotere competities momenteel minder zeker van een Champions Leagueticket dan Ajax. Ten Hag vertrekt niet om te ver trekken. Zeker niet nu hij bij Ajax de potentie ziet om komend sei zoen weer op het miljardenbal te oogsten. Dat perspectief haalt hij vooral uit de verwachting dat zijn hongerige basisploeg in de zomer voor de verandering grotendeels intact blijft. ,,We moeten voor 50 miljoen euro verkopen om quitte te draaien", zei directeur Marc Over- mars al. Naast het vertrek van een aantal ongelukkige bankzitters be hoort een afscheid van de geschor ste doelman Andre Onana, aanval ler David Neres en linksback Nico- tés Tagliafico tot de mogelijkheden. Van dat trio is alleen laatstge noemde momenteel verzekerd van een basisplaats. Wat dat betreft lijkt de overwin tering in de Europa League niet eens ongunstig. Smaakmakers ble ven zo enigszins onder de radar. Ten Hag zag zijn ploeg tactisch en mentaal groeien. Dat bleek ook uit de reeks die Ajax neerzette. Als morgen met een overwinning op FC Emmen na de beker ook de landstitel wordt veroverd, gaat de teller naar twintig eredivisieduels op rij zonder nederlaag. ,,Het is voor Erik belangrijk met wie hij werkt, maar ook dat er nog mogelijkheden en rek in het elftal zitten", aldus voetbalbaas Overmars. Die ziet de coach overduidelijk. Ten Hag beschikt over een homo gene groep, die gedurende het sei zoen steeds meer gif en honger uit straalde. In het 'tussenjaar' waar over Overmars aanvankelijk sprak, verliepen het zaaien en het bouwen aan een nieuw elftal misschien wel boven verwachting goed. Ajax pakt de dubbel, zag jonge spelers met succes ingepast worden en ook hun eerste grote Europese duels mee pikken. De coach heeft vertrouwen in een nieuw succesjaar in de Champions League, al kan die ambitie wreed verstoord worden in een 'poule des MIS GEEN GOAL VAN Ajax - FC Emmen doods' of- zoals Ten Hag vaker aan haalt - door blessureleed. Gisteren zei hij,,Ik weet hoe we de volgende stap kunnen zetten met dit team. Ergens komen is één, ergens blijven is twee. In het buitenland staat Ajax op de kaart. We krijgen de erken ning, maar willen nog meer. We willen nog hoger en de topclubs in Europa ergeren." Het fundament om de elite uit te dagen is aanwezig na twee teleur stellende CL-campagnes. Althans, als na de trainer ook de basisploeg aan boord blijft. Maar wat als dat In het buitenland staat Ajax op de kaart. We krijgen de erkenning, maar willen nog meer lukt? Ten Hag zei het zelf al: ,,Als je presteert, word je leeggeroofd.'' De keerzijde van succes is dat onmid dellijk aan spelers wordt getrokken. En die hou je, net als Ten Hag, hooguit een seizoen of twee extra aan boord. Nog los van het financiële aspect fungeren topcompetities met tal van topduels als een magneet voor de beste eredivisiespelers. Ajax mag dan afstevenen op structurele Champions Leaguedeelname, na tionale wedstrijden in Emmen, Waalwijk ofVenlo spreken minder tot de verbeelding. Blijven de Am sterdammers de dubbels aaneenrij gen, dan komt daar nog een obsta kel bij om aan te haken bij de Euro pese elite: de spanning en de uitda ging van het spelen in de eredivisie zijn er dan namelijk nóg sneller af. Groeien de verhoudingen verder scheef, dan valt de lokroep van een grotere (open) Europese competitie - waarin het ambitieuze Ajax vol gens succescoach Pep Guardiola niet misstaat - nauwelijks meer te weerstaan. Een grotere kloof is ook niet ondenkbaar na een seizoen waarin de concurrentie vroeg werd afgeschud. Feyenoord raakt zo ver achterop, dat je je afvraagt of de aartsrivaal de inhaalslag straks met een nieuw stadion nog kan maken. AZ, vorig seizoen nog medekoploper, werd door Ajax uit de KNVB-beker geke- zaterdag 1 mei 2021 @sjoerdmossou Wat we inmiddels al een tijdje weten: Erik ten GO AJAX Erik ten Hag verbindt zijn toekomst voorlopig aan Ajax. Zijn contract is met een jaar verlengd tot de zomer van 2023. Ten Hag: ,,Ik weet wat ik hier heb en met welke men sen ik hier werk. Daar naast weet ik hoe we de volgende stap kunnen zet ten. Ergens komen is één, ergens blijven is twee.'' PSV Trainer Roger Schmidt is ook komend voetbaljaar PSV-coach. Hij heeft nog een contract tot de zomer van 2022, maar werd in verband gebracht met andere clubs. ,,Ik ben hier niet naartoe gekomen voor één jaar. Ik kijk ernaar uit en hoop na de zomer met PSV in de Champions League actief te zijn.'' Blik gericht op Johan Inan Amsterdam Erik ten Hag geeft aanwijzingen in de wedstrijd tegen AZ (2-0), waarin Ajax zich officieus verzekerde van de titel. FOTO PIM RAS I Ga naar de AD-app of ad.nl/goalalert, installeer gratis Goal Alert en ontvang tijdens wedstrijden binnen 5 minuten een melding én een video van elk doelpunt. - Erik ten Hag O a 0)

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 18