ECONOMIE 17 De Dag van de Arbeid - 1 mei - moet meer gaan over de ongelijkheid op de arbeidsmarkt, blijkt uit nieuw onderzoek. Een prima idee vinden historicus Matthias van Rossum en hoogleraar Ton Wilthagen. ,,We moeten de toegang tot werk voor iedereen op de eerste plek zetten.'' Er wordt wat mij betreft te veel gekeken naar de strijd uit het verleden Uit recent onderzoek van Natio nale Vacaturebank, uitgevoerd in samenwerking met onafhanke lijk veldwerkbureau Panel Inzicht onder ruim duizend responden ten, blijkt dat ruim de helft (52 procent) van de ondervraagden vindt dat 1 mei in het teken zou moeten staan van gelijke kansen op de arbeidsmarkt. Slechts 5 pro cent vindt het nog belangrijk dat de 8-urige werkdag gevierd wordt. ,,De Dag van de Arbeid begon meer als een actiedag dan een vie ring'', vertelt Van Rossum, senior onderzoeker bij het Internationaal Instituut voor Sociale Geschiede nis. ,,Met het doel om een 8-urige werkdag in te stellen, was de blik vooruit gericht. Dat mensen van daag de dag op 1 mei vooral den ken aan ongelijkheid op de ar beidsmarkt, past goed bij het oor spronkelijke sentiment van de ac tiedag.'' Met die actuele insteek zou er meer aandacht moeten zijn voor de Dag van de Arbeid, zegt Wilt- hagen, hoogleraar Arbeidsmarkt aan Tilburg University. ,,Er wordt wat mij betreft te veel gekeken naar de strijd uit het verleden. In plaats daarvan moeten we de toe gang tot arbeid voor iedereen nü op de eerste plek zetten. Of het nu gaat om mensen met een beper king, ouderen of een mensen met een migrantenachtergrond.'' Internationale Wilthagen schreef drie jaar gele den op eigen houtje een moderne versie van De Internationale, het ul tieme strijdlied van de arbeiders beweging. Hierin benadrukte hij al het belang van inclusie en indivi dueel talent. ,,We moeten er bij stilstaan dat er in een rijk land als Nederland krapte op de arbeids markt is, terwijl tegelijkertijd bijna 1,5 miljoen mensen niet aan de slag komen. Dan zou je een heel ander soort viering kunnen hebben.'' Er is in Nederland de afgelopen decennia relatief weinig aandacht besteed aan de Dag van de Arbeid, maar dat tij lijkt volgens Van Ros sum te keren. „Vakbond FNV be steedt de laatste jaren bijvoorbeeld steeds meer aandacht aan 1 mei, waarbij het eerder de vorm van een mobilisatie aanneemt dan een viering.'' Volgens de historicus is de grootste oorzaak hiervan dat maat schappelijke problemen steeds zichtbaarder worden. ,,In Neder land was lang de gedachte dat het allemaal goed geregeld was'', legt hij uit. ,,In de jaren 90 was het beeld dat verhoudingen eerlijk af- gestemd werden tussen de werk nemers, werkgevers en overheid.'' Dat beeld veranderde volgens de historicus in de laatste tien a twin tig jaar. ,,We zijn steeds duidelij ker gaan zien dat er wel degelijk grote knelpunten zijn in de ar beidsverhoudingen.'' Over die knelpunten zijn Van Rossum en Wilthagen het eens. ,,Nederland is te ver gegaan in het flexibiliseren van werk, kent een te hoge werkdruk en er is veel werk- onzekerheid'', somt Van Rossum op. Wilthagen wil daar nog een punt aan toevoegen. ,,Met efficiën tie is niets mis, maar we zijn er enorm in doorgeschoten. Het is een verslaving geworden.'' De waarde van arbeid wordt daarmee volgens hem vergeten. ,,Door die efficiëntie wordt ook zinvol werk weggenomen'', stelt hij. ,,Door bij voorbeeld een receptioniste bij een verpleeghuis te vervangen met een iPad, kunnen mensen inderdaad zelf afspraken inboeken. Maar je raakt ook het hele sociale aspect kwijt, wat juist zo belangrijk is.'' Ontwrichting We kunnen volgens Van Rossum leren van de veranderingen die Nederland doormaakte tijdens de industrialisatie in de 19de eeuw. ,,Toen zagen we vergelijkbare vor men van ontwrichting'', legt hij uit. ,,Alles kwam op zijn kop te staan, waaronder onze arbeids voorwaarden. Wat we daarvan kunnen leren, is dat het belangrijk is dat mensen in georganiseerd verband voor sociale rechtvaardig heid opkomen. Want dat gebeurt niet vanzelf. Er gaat veel strijd aan vooraf en dat vind ik een belang rijke les.'' Arbeid is een wegwerpartikel geworden, zegt Wilthagen. ,,Dat komt deels door Nederlandse re gels die werkgevers afschrikken. Ze zijn bijvoorbeeld verplicht om bij ziekte van een werknemer twee jaar salaris door te betalen. Dan zullen zij eerder kiezen voor krachten die tijdelijk inzetbaar zijn.'' Wilthagen pleit daarom voor een arbeidsmarkttransitie. ,,Net zoals voor onze energievoor zieningen en het klimaat, hebben we een duurzamer beleid voor ar beid nodig'', licht hij toe. ,,Talent moet zich kunnen ontwikkelen. Mensen die een uitkering krijgen, maar die wel kunnen werken, moeten de kans krijgen om zinvol werk te doen. Er is genoeg werk, er zijn alleen niet genoeg banen.'' zaterdag 1 mei 2021 GO De 1 mei-optocht door Amsterdam in 1969. FOTO HOLLANDSE HOOGTE/ANP Waarom de Dag van de Arbeid juist nü zo enorm belangrijk is Sanne Meijer Tilburg -Ton Wilthagen, hoogleraar Er heerst krapte op de arbeidsmarkt en toch komen bijna 1,5 miljoen mensen niet aan het werk.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 17