«sasa# Brussel opnieuw in de slag met Apple zet je vacatures in de spotlight. EA® 'JIJRO obligaties razend populair ECONOMIE 15 iiigg keerd evenredig aan de rente. Hoe hoger de rente, hoe lager de koers van de obligatie. Omgekeerd betekent het dat een la gere rente tot een hogere prijs leidt. De rente daalt al jaren, dus de obli- gatiekoersen blijven stijgen. Als be leggers de staatslening verkopen, halen ze toch nog rendement op hun investering. Andere kopers zoals pensioen fondsen en levensverzekeraars ge bruiken de leningen om hun ver plichtingen af te dekken. Omdat de lening vrijwel zeker wordt terugbe taald, weet je precies wat je aan het einde van de looptijd krijgt uitge keerd. Dat betekent dat de koper precies weet wat hij dan kan uitge- en veel geld leent om de corona- steun te betalen, blijven beleggers in de rij staan. ,,Toen de regering aan kondigde 15 miljard meer te moeten lenen dan eerder gedacht had dat nauwelijks effect op de rente. Dat geeft wel aan hoe veilig Nederlandse staatsleningen zijn'', aldus Merten. Buitenland De Europese Centrale Bank is de grootste opkoper van staatsleningen in de eurozone. ,,Die koopt ongeveer een derde van de Nederlandse staatsleningen op'', zegt Merten. 40 procent van de schuld gaat naar buitenlandse kopers, variërend van hedgefondsen tot verzekeraars en grote vermogensbeheerders. Een kleine 30 procent wordt door bin nenlandse beleggers gekocht, veelal banken, verzekeraars en pensioen fondsen. Het komt vreemd over dat beleg gers massaal klaar staan om lenin gen te kopen waar ze gegarandeerd verlies op lijden. Maar zo simpel is het niet. ,,Ook met leningen met een negatieve rente kun je geld ver dienen'', zegt Merten. ,,Bijvoorbeeld als de rente nog verder daalt.'' De prijs van de obligatie is omge- ven aan pensi oen of levensverzekering. Nederland doet ook zijn best om aantrekkelijk te blijven voor beleg gers. De overheid geeft vooraf dui delijkheid over wat ze elk jaar gaat lenen en welke soorten leningen ze gaat uitgeven. Een deel van het te kort wordt gedekt met kortlopende leningen, tot maximaal één jaar. Zo biedt de Nederlandse overheid voor elk wat wils. Schokken Met de kortlopende leningen wor den over het algemeen de schokken in de uitgaven opgevangen. Afgelo pen jaar werd op die manier geld ge leend om een aanzienlijk deel van de coronasteun te betalen. In nor malere jaren kan de overheid kort geld lenen om bijvoorbeeld de sala rissen uit te betalen. Door zowel kortlopende als langlopende lenin gen uit te geven worden alle soorten beleggers bediend. En door vooraf duidelijk aan te geven wat wanneer op welke manier wordt uitgegeven weten beleggers waar ze aan toe zijn. Die duidelijkheid wordt zeer op prijs gesteld door beleggers. De Commissie leidde gis teren een formele klacht in, waarop Apple nu bin nen twaalf weken moet reageren. Daarna, aldus de Deense Eurocommissaris van Mededinging Margre- the Vestager, beslist de Commissie over vervolg stappen. Haar onderzoek kwam er na klachten van Spotify. De Zweedse mu- ziekprovider beschuldigde de iPhone-fabrikant twee jaar geleden al van mis bruik van zijn dominante positie in de appstore om diensten als Spotify geld uit de zak te kloppen. Ap ple doet dat, aldus voorlo pige conclusies, door con currenten van Apple Mu sic kunstmatig hoge kos ten in rekening te brengen en het muziekaanbieders onmogelijk te maken om gebruikers te melden dat er buiten zijn appstore goedkopere manieren zijn om Spotify te downloa den. Het is de combinatie van die twee waarop Brus sel zijn pijlen richt. Ook onderschrijft Brussel in de voorlopige conclusies de klacht van Spotify dat Ap ple voortdurend zijn ge bruiksregels verandert. Uit het onderzoek van de Commissie bleek dat de meeste muziekaanbieders de hogere kosten die het gevolg zijn van de Apple- aanpak, doorberekenen aan de eindgebruikers. W Aanbieders van muziek berekenen de kosten door ,,De consument is dus de dupe'', aldus Vestager. ,,Zij spelen een centrale rol in de digitale economie van vandaag. We kunnen nu boodschappen doen, toe gang krijgen tot nieuws, muziek of films via apps in plaats van websites te bezoeken. Onze voorlo pige bevinding is dat Ap ple een poortwachter is voor gebruikers van iPho- nes en iPads via de App Store.'' kies je vacaturepakket op nationalevacaturebank.nl/boost nationale vacaturebank Lanceer eenvoudig zelf je eigen vacaturecampagne. En vind de kandidaten die je nergens anders vindt. zaterdag 1 mei 2021 PC m De Nederlandse overheid moet dit jaar 115 miljard euro lenen om alle uitgaven te kunnen betalen. Eurocommissaris Margrethe Vestager. foto ap Europa en Apple liggen opnieuw flink met elkaar in de clinch. Deze keer niet over een navordering van miljarden aan belas ting, maar over misbruik van Apples appstore om concurrenten als Spotify een poot uit te draaien. Frans Boogaard Brussel

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 15