\^m IRENE VAN DEN BERG 14 Hoogste kredietstatus maakt de ^0 @ivandenberg ijn 6-jarige dochtertje is fan van bol.com, en dat is mijn schuld. De schat was verdrietig, omdat ze door de win kelsluiting niets aan haar zakgeld had. En toen kwam ik op het fan tastische idee om te laten zien dat je ook online speelgoed kunt kopen. Vliegensvlug wist ze haar eigen verlanglijstje aan te maken in de app. En sindsdien vraagt ze bijna iedere dag om mijn telefoon. We hadden haar beloofd naar de speel goedwinkel te gaan zodra het weer kon. Maar nu het eenmaal zo ver is, taalt ze er niet meer naar. Haar leven is het afgelopen jaar in sneltreinvaart 'gedigitaliseerd'. Precorona was onze ouderwetse te levisie het enige schermpje dat mijn dochtertje kende. Zonder in ternet of Netflix erop. Maar toen de scholen overgingen op thuisonder- wijs, moesten we voor haar wel een laptop aanschaffen. Ook handig voor de balletles, want die kreeg ze via Zoom. En tussen de sommen en taaloefeningen door, ontdekte ze - terwijl wij even niet keken - You- Tube. De eerste woordjes die ze kon schrijven, tikte ze in op Google. Nu het echte leven heel langzaam weer begint, is er helaas geen weg terug. Het liefst zou ik haar laptop de deur uit doen nu de scholen weer open zijn, en de balletles bui ten. Maar ik vrees dat online-onder- wijs, al is het maar af en toe, een blijvertje is. Ook ben ik bang ik dat mijn dochtertje YouTube en bol.com niet zomaar vergeet. Het is ook een dubbele boodschap die ik als ouder afgeef: tot voor kort móest ze van mij achter de computer van wege het online-onderwijs. Nu vind ik iedere minuut die ze achter de computer zit er eentje te veel. Technologiebedrijven zijn de grote winnaars van de coronacri sis. De reclameomzet van YouTube was maar liefst 15 miljard in 2020. En de omzet van bol.com explo deerde door de lockdown in het vierde kwartaal van 2020, en steeg met 70 procent. Met dank aan de overheid. De co ronamaatregelen duwden de bur ger in de armen van Big Tech. Jullie moet thuis werken, zeiden politici, want daar is technologie voor. En kinderen kunnen best thuis les krijgen, want daar is technologie voor. En voortaan mag je je oma al leen nog op afstand zien, want daar is technologie voor. De burger zag zijn leven onder druk van de coro namaatregelen veranderen in een digitale werkelijkheid, vormgege ven door het grote bedrijfsleven. Nu het vaccineren eindelijk op schiet, rijst bij mij de vraag: waar is de digitale nooduitgang? De macht van de techreuzen is door de coro nacrisis alleen maar verder ge groeid. En het is naïef om te denken Nu het echte leven heel langzaam weer begint, is er helaas geen weg terug dat ze die extra invloed zonder slag of stoot gaan opgeven. Achter thuiswerken en digitaal onderwijs zitten grote belangen van invloed rijke bedrijven. Het is interessant om te zien wat zij gaan doen nu ons offlineleven weer langzaam terrein wint. Ik hoop dat zowel politici als bur gers tegen de techlobby bestand zijn. Want na meer dan een jaar co ronamaatregelen, is voor mij één ding heel duidelijk: het echte leven is zoveel leuker en waardevoller dan de schermpjesvariant. Signify Neways Electronics Besi Heijmans Zo druk als bij de Ikea is het niet, maar ook bij het Agentschap Financiën, het loket waar staatsleningen worden uitgegeven, staan rijen om Nederlandse staatsleningen te kopen. Gelukkig maar, want de komende jaren moet de overheid honderden miljarden lenen. De staatslening is mis schien wel Nederlands meest gewilde export product. En een van de grootste, want elk jaar verdwijnt er voor tientallen miljar den aan staatsleningen naar het bui tenland. Daar kan de export van kaas of tulpen niet aan tippen. De geldhonger van de overheid is flink opgelopen door de coronacrisis. Het overschot op de begroting is om geslagen in een historisch hoog te kort, vanwege alle extra uitgaven aan steun. Dit jaar alleen al moet de Neder landse overheid 115 miljard euro le nen. Dat gebeurt deels op de geld markt - leningen met een looptijd tot één jaar - en op de kapitaalmarkt: le ningen met een looptijd langer dan een jaar. Beleggers zijn maar wat blij met de schuldexplosie van Nederland. Hoe populair Nederlandse staatsleningen zijn, blijkt wel als het Agentschap Fi nanciën, het onderdeel van het mi nisterie van Financiën dat het geld moet binnenharken, een nieuwe le ning uitgeeft. Begin april werd een staatslening met een looptijd van 17 jaar in de markt gezet. Binnen drie uur werd er voor 18 miljard euro in geschreven door beleggers. Drie keer meer dan wat de overheid nodig had. Ook bij andere leningen vragen be leggers vele malen meer dan ze uit eindelijk krijgen. Deze 17-jarige lening kost de over heid geld, de rente is 0,19 procent. Maar het overgrote deel van de staatsleningen kan de overheid weg zetten tegen negatieve rente. Kopers van staatsleningen betalen dus rente aan de staat in plaats van andersom. Alsof de bank hypotheekrente aan de huizenkoper betaalt in plaats van an dersom. Wereldwijd De Nederlandse staat probeert dat voordeel zoveel mogelijk uit te bui ten. Net zoals mensen hun hypo theek lang vastzetten, zo geeft de overheid meer langlopende staatsle ningen uit. De gemiddelde looptijd van de staatsleningen loopt op van zeven jaar naar acht jaar. ,,Een trend die je wereldwijd ziet'', zegt Floortje Merten, obligatiespecialist bij ABN Amro. ,,Overheden proberen de lage rente voor lange tijd vast te zetten. Dat doen ze onder andere door meer staatsleningen met een langere loop tijd uit te geven.'' Wat verklaart nou die populariteit van de Nederlandse staatslening en waarom is een belegger, vaak een pensioenfonds of verzekeraar, bereid om geld toe te geven op de aankoop van een staatslening? ,,Nederlands staatspapier heeft een triple A-status'', zegt Merten. ,,Dat betekent dat het heel veilig is. En naar dat veilige staatspapier is heel veel vraag.'' Zo moeten pensioen fondsen een bepaald percentage van hun vermogen verplicht beleggen in veilig staatspapier. Hoogste kredietstatus Veel vraag en weinig aanbod. Naast Nederland is Duitsland het enige an dere land in de eurozone met de hoogste kredietstatus. En die landen hebben een lage staatsschuld. Recent is daar de Europese Unie zelf bijgeko men. Voor het coronaherstelfonds gaat de EU 800 miljard euro aan le ningen uitgeven. ,,Duitse staatsleningen worden als de meest veilige euroleningen ge zien'', zegt Merten. ,,Die betalen de laagste rente. Nederlandse staatsle ningen met een looptijd van tien jaar bieden een 0,14 procentpunt hogere rente dan de Duitse.'' Dat verschil in rentepercentage heet de spread. Dat Nederlandse staatsleningen gewild zijn, blijkt uit de lage spread. Italië bijvoorbeeld betaalt 1,1 procent punt rente meer op haar staatslenin gen met een looptijd van tien jaar dan Duitsland. Dat is de risicopremie die beleggers verlangen voor het geld dat ze aan Italië uitlenen. De kans op niet-terugbetalen door Italië wordt hoger ingeschat dan de kans dat Duitsland of Nederland niet kunnen terugbetalen. Maar ook een land als de VS betaalt een veel hogere rente op zijn schul den dan Nederland of Duitsland. De reputatie van Nederland is ijzersterk. Ook nu de staat grote tekorten heeft k wi naar de d e nooduitaana Irene van den Berg is journalist en columnist, gespecialiseerd in financiële psychologie. Zij probeert ons economische gedrag te verklaren. O zaterdag 1 mei 2021 PC De verlichtings fabrikant kwam met betere cij fers dan werd verwacht. VDL maakte be kend het bedrijf te willen overne men. Het bedrijf is voorzichtig over toekomstige ont wikkelingen. De resultaten van de bouwer vielen tegen. o o De Nederlandse staatslening is schaars en veilig en dat willen we Peet Vogels Den Haag

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 14