fi NIEUWS 13 ''tó* J; Wel of niet een prikje halen? ISRAËL RELIGIEUZE BIJEENKOMST Güven Yildiz, huisarts in de Haagse Schilderswijk, wist van tevoren: ,,Als ik mijn patiënten per brief uitnodig voor de coronavaccinatie, komt er nie mand. 99 procent is allochtoon, veel mensen spreken slecht Nederlands of zijn ongeletterd", legt ze uit. Dus belde de huisarts haar te vaccineren patiënten één voor één op, 150 zesti gers. ,,Ik vertelde ze dat ik zelf ben gevaccineerd, dat mijn moeder zich laat vaccineren. Uiteindelijk zijn er dertig of veertig komen opdraven. Na al die moeite'', verzucht ze. In haar praktijk ziet Yildiz de sociale kloof in vaccinatiebereidheid waar onderzoekers deze week voor waar schuwden. De bereidheid om zich te laten vaccineren ligt aanzienlijk lager onder mensen met een niet-westerse migratieachtergrond, mensen die slecht kunnen rondkomen, lager opgeleiden en mensen die weinig ver trouwen hebben in de overheid, blijkt uit onderzoek van de Erasmus Univer siteit Rotterdam, de Vrije Universiteit Amsterdam en de Haagse Hogeschool (zie kader). Je kunt angst niet bagatelliseren, dan denken mensen dat er niet geluisterd wordt Dat is deels het gevolg van gebrekkige communicatie, volgens artsen. Veel informatie over coronavaccinatie gaat nu volgens hen aan een deel van de bevolking voorbij, met name in ach terstandswijken. ,,Er is heel veel onwetendheid'', zegt Yildiz. ,,Maar ook angst en paranoia. Mensen horen fragmenten en complottheorieën van familie en buren, zoals dat je impotent of onvruchtbaar wordt van vaccinatie, of een chip in je lichaam krijgt. Deze mensen lezen geen kranten. Het grote plaatje ontgaat hun.'' Trombose De tijdelijke prikstops na meldingen van een zeer zeldzame maar ernstige tromboseachtige bijwerking hebben volgens de artsen ook beslist niet geholpen. ,,Deze mensen hebben al weinig vertrouwen in de overheid. Als ze dan iets horen over trombose en een prikstop denken ze: zie je wel, dat vaccin deugt niet'', zegt Yildiz. Exacte cijfers zijn er niet, maar huis artsenorganisatie NHG bevestigt dat de opkomst voor vaccinatie in veel achterstandswijken 'alarmerend laag' ONDERZOEK is. In een brief aan het ministerie van Volksgezondheid riep een hele trits artsen, verpleegkundigen, medische beroepsverenigingen en een aantal ziekenhuizen zaterdag om een 'duide lijke en voor iedereen begrijpelijke' voorlichtingscampagne over de coro navaccinatie. Ze wijzen erop dat juist in achter standswijken de kans om besmet te raken met het coronavirus aanzienlijk hoger is dan gemiddeld, net als de kans om aan Covid-19 te overlijden. Dat komt niet alleen door slechtere woon- en werkomstandigheden, maar ook doordat mensen in zulke wijken vaker kampen met aandoeningen als diabetes en hart- en vaatziektes. Cruciaal Dé uitweg uit de pandemie is om een groot deel van de bevolking te vacci neren, aldus de artsen. Daarbij is het volgens hen cruciaal dat ook genoeg mensen in achterstandswijken een prik krijgen, om te voorkomen dat daar 'virusreservoirs' blijven die tel kens voor nieuwe besmettingen zor gen. 'Mensen uit alle lagen van de bevolking moeten de kans krijgen om op basis van de juiste informatie - over de kleine risico's en de grote noodzaak van vaccinatie - een afweging te ma ken', stellen ze in hun brief. De artsen pleiten voor een groot schalige campagne. Ze willen dat de overheid informatie verspreidt via buurt- en clubhuizen, kerken en mos keeën, azc's en markten. Huisarts Yil- diz denkt dat het cruciaal is om 'sleu telfiguren' in de wijken bij de cam pagne te betrekken. ,,Een iman, rab bijn of buurtwerker kent de gevoelig heden van bevolkingsgroepen en kan daarop inspelen. Als je hoort dat zoveel Turkse vrouwen geloven dat ze van vaccinatie onvruchtbaar worden, ga daar dan over in gesprek: waarom denkt u dat? Je kunt die angst niet zo maar bagatelliseren, dan krijgen men sen het gevoel dat er niet naar ze wordt geluisterd.'' zaterdag 1 mei 2021 GO Een trap ligt bezaaid met de spullen van mensen die er enige uren eerder bekneld raakten bij een religieus evenement in het noor den van Israël. In de nacht van donderdag op vrijdag kwamen 45 mensen om het leven toen er paniek uitbrak op een van de tribunes. Honderden mensen raakten ge wond. In plaats van de toegestane 30.000 ge lovigen stond er vol gens schattingen een menigte van 100.000 mensen op de hellingen van de berg Meron. Daar wordt elk jaar een religieus feest gehou den rond de graftombe van de wijze Shimon bar Yochai, een rabbijn uit de tijd van het oude Judea. FOTO'S AP, AFP, GETTY IMAGES Huisartsen maken zich grote zorgen over vaccinatiekloof De bereidheid om zich te laten vac cineren is in achterstandswijken schrikbarend laag, zien huisartsen. Veel betrouwbare informatie over vaccinatie gaat voorbij aan men sen die de taal slecht machtig zijn of de overheid wantrouwen. Artsen pleiten voor een grootschalige informatiecampagne. Annemieke van Dongen Den Haag - Güven Yildiz, huisarts Huisarts in de Haagse Schilderswijk Güven Yildiz: ,,Er is heel veel onwetendheid." foto guus schoonewille 85 procent van de Neder landers wil zich laten inen ten tegen het coronavirus. Maar onder specifieke groe pen is dat aandeel veel lager, blijkt uit onderzoek onder 24.000 mensen van de Erasmus Universiteit Rot terdam, de Vrije Universiteit Amsterdam en de Haagse Hogeschool. Van de mensen die 'heel weinig vertrouwen' hebben in de overheid, wil slechts 28 procent een corona vaccinatie. Mensen die de overheid wel vertrouwen, willen de beschermende prikken juist bijna allemaal. Van de mensen die niet of 'heel moeilijk' rondkomen, wil 60 procent zich laten vaccineren, tegenover 91 procent van de mensen die zeggen dat ze 'heel mak kelijk' rondkomen. Onder mensen met een niet-westerse migratieach tergrond is de vaccinatie bereidheid aanzienlijk lager dan gemiddeld: 75 procent. Laagopgeleiden zijn min der geneigd zich te laten inenten dan hoogopgelei den: 79 procent versus 90 procent, blijkt uit het onder zoek.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 13