Ruim baan voor de sloopkogel nu kerk vleermuizenvrij blijkt te zijn 300 jaar kerk en kermis is goed voor groot feest, tenzij 7 MUSEUMPJE AARDENBURG De Kikkerstad heeft nu een Klein Kikker museum. Met honderden kikkers én uitleg over waarom Aardenburg de Kikkerstad wordt genoemd. Het nieuwe museum is gevestigd achterin de zaak Groen in de Weststraat, waar Di nique Bakkers en Marc Moens voor het derde jaar groenten, fruit en bloemen verko pen. ,,We verkochten hier ook al kikkertjes aan toeristen", vertelt Marc. De loods aan de achterkant werd verbouwd en recent bij de zaak getrokken, waar het sinds een week vol staat met bloemen, plan ten én kikkers. De kikkers komen uit de verza meling van Marc. ,,We hadden 450 kikkers thuis staan, we struikelden er zowat over", lacht Dinique. ,,Ik kocht op vakantie altijd een kikker uit de streek", vertelt Marc. Maar de meeste kwakers kreeg hij in de loop der jaren cadeau. ,,Ik verzorg elk jaar het ontbijt voor de boeren- kapelleden met carnaval en ze ge ven me ieder jaar een kikker." Het is voor hen inmiddels een sport om iets bijzonders te vinden. Het idee ontstond om van de privéver- zameling een (gratis) museum in de winkel te maken, met uitleg over het ontstaan van de Kikker stad. Rond Aardenburg leeft een grote populatie van de zeldzame boomkikker, waar in het museum ook opgenomen gekwaak van klinkt, maar de naam gaat nog veel verder terug. Dat verhaal begint met de Ko ninklijke Muzieksociëteit Aarden- burgsche Fanfaren. De muzikan ten traden aan het begin van de vorige eeuw op in groene unifor men, naar verluidt een felgroene slipjas. In buurgemeente Sluis werden ze gekscherend 'kikkers' genoemd. Die geuzennaam werd door de Aardenburgers omarmd. In de jaren zeventig besloot het gemeentebestuur om Aardenburg echt op de kaart te zetten als Kik- kerstad. Daar horen charmante ri tuelen bij, zoals de Kikkerorde die We hadden 450 kikkers thuis staan, we struikelden er zowat over sinds 1973 wordt uitgereikt aan personen die veel betekenen voor de stad. Nog steeds wordt er een geheimzinnig groen drankje bij geserveerd en wordt het Kikker lied van Willy van Helden gezon gen. Vroeger droeg het evenemen tencomité zelfs een speciaal groen pak voor de uitreiking, ook dat is te zien in het museum. Het koppel krijgt in de zaak vaak vragen van toeristen over het hoe en waarom van de kikkerfontein. Sinds 1975 staat de kikkerfontein op het Kaaiplein, met vier spui tende kikkers. Marc en Dinique leggen dan uit dat die Aardenburg, Draaibrug, Sint-Kruis en Eede voorstellen. De vier kernen van de toen nog zelfstandige gemeente Aardenburg. De kikkers werden vernoemd naar bekende inwoners van die kernen, Camiel (Camiel van Bellegem uit Eede), Kobus (Ko Rosseel uit Aardenburg), Jannis (Jannis Corthals uit Draaibrug) en Gerrit (Gerrit van Hal uit Sint- Kruis). Er komt nog extra informatie over de vier mannen in het mu seum. Het kostuum dat de fanfare droeg tijdens de opening van de fontein, staat ook tentoongesteld. Marc en Dinique vinden de ge schiedenis van hun stad belang rijk. Marc is een geboren Kikker en Dinique woont er inmiddels der tig jaar. ,,Ik ben in mijn leven zo'n dertig keer verhuisd, maar dit is echt mijn stad." Fierloos, ontwerper van de nieuwbouw die er komt en als adviseur be trokken bij het project, was de moed al bijna in de schoenen gezakt. De provincie tekende begin vorig jaar onverwacht bezwaar aan tegen het plan, omdat Terneuzen te veel woningbouw op de rol had staan. Dat vuiltje was vrij snel weg gewerkt. Bleef over: het verplichte onderzoek naar vleermuizen. ,,De laatste check of er vleermui zen in de kerk zaten, is maandag ge weest", vertelt Fierloos. „Die waren er gelukkig niet. Ver volgens moet dan binnen twee dagen de eerste sloophandeling plaats vinden. Dat is woensdag gebeurd door een deel van de entree weg te halen. Vrijdag is het grotere sloop werk begonnen." Op de plek van de eind 2017 ge sloten Opstandingskerk komen 34 appartementen. De verkoop begint op korte termijn. Fierloos gaat er van uit dat die wel vlot verloopt en dat na de zomervakantie kan wor den gestart met de bouw. ,,We heb ben al een flink aantal reserverin gen van geïnteresseerde kopers." Niet alleen aan de Bellamystraat wordt gesloopt voor woningbouw, ook het pand van het vorig jaar ge stopte garagebedrijf Kerckhaert op de hoek Rooseveltlaan-Sloelaan gaat tegen de vlakte. Daar zijn 46 appartementen gepland. De ver koop begint rond de zomer, ver wacht Reinier Simons van Spant- Advies in Terneuzen die dit project begeleidt. Toch wordt al gesloopt om vandalen én vleermuizen voor te zijn. WESTDORPE Westdorpe viert begin juli uitbundig feest rond driehonderd jaar kerk en kermis, nog wel met een slag om de arm. Loek de Beleir, lid van het vierkoppige organisa tiecomité: ,,Het coronavirus moet het toelaten." Van zaterdag 3 tot en met dins dag 6 juli gaat het gebeuren, vooral op het Kerkplein waar de kermis is. 's Zaterdags is daar ook een barbecue en 's maandags een foodtruckfesti- val. Hoogtepunt belooft te worden, aldus Beleir, de komst van bisschop Liesen van Breda. Hij gaat dinsdag vanaf 10.30 uur voor in een mis in de vroe gere rk-kerk, sinds 2014 dorps huis De Kirke. Een apart festijn vindt op za terdag plaats. Een koe wordt losgelaten bij de schutterij, en iedereen mag gokken waar ze haar eerste vlaai neerlegt. Over vlaaien gesproken, op zondag is de wedstrijd 'wie maakt de mooiste vlaai'. Dinsdagmiddag keert de wielerkoers terug. Het feest is afgestemd met het be stuur van de jaarlijkse Dijk- feesten in Westdorpe. Die zouden 5 en 6 juni zijn, maar zijn vanwege corona verdaagd naar 11 en 12 september. zaterdag 1 mei 2021 VL De kikkers kwaken overal in Groen Sophie Stockman Aardenburg -Dinique Bakkers De opluchting is groot bij archi tect Nico Fierloos uit Terneuzen. De sloop van de Opstandings- kerk aan de Bellamystraat in Terneuzen, tegenover winkel centrum Zuidpolder, is eindelijk begonnen. Harmen van der Werf Terneuzen Kijk op de site bij /video De kikkers voelen zich thuis in Groen bij Dinique Bakkers in Aardenburg. Je ziet en hoort ze verstopt tussen de planten, maar ook hoog op de balken. Rechts het groene uniform van de Aardenburgse fanfare. foto anne hana

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 134