Kapiteinsstoel vertelt verhaal van West-Indische Compagnie 'Ook jonge gezinnen moeten een huis kunnen vinden' 1 5 6 De Hosvazze boos op Borsele VIJF VRAGEN AAN MARK FAASSE, BETROKKEN NOORD-BEVELAND (BEN) ,,Er wordt nu op voorhand gezegd dat het kind een indicatie krijgt van een half jaar en daarna moet het stoppen", zegt Rooze. „Daarna moeten ze maar naar de voetbal club of scouting. Dat kan voor sommige kinderen, maar als ze zwaar ADHD of autisme hebben, dan los je dat niet op in een half jaar." Rooze en Kloosterman snap pen niks van de houding van de gemeente. „Wij werken met meer dere gemeenten en bij anderen wordt wél gekeken naar het kind." De Hosvazze is een zorgboerde rij voor kinderen en (jong)volwas- senen met een beperking, ADHD Ieder half jaar moest je weer de blaren op je tong praten of autisme. De zorgboerderij be staat inmiddels 12,5 jaar en bezit alle benodigde certificeringen. ,,En dan zegt een ambtenaar tegen ons dat we geen zorgboerderij zijn maar een vrijetijdsbesteding", zegt Rooze met nauwelijks ingehouden woede. ,,Ik heb ouders gehad die helemaal over de rooie waren om dat ze intimiderende telefoontjes vanuit de gemeente hadden gehad omdat de kinderen naar de scou ting moeten. Je krijgt hierdoor on rust bij de ouders en dat werkt door op de kinderen. Maar een kind hoort hier niet van wakker te liggen", zegt Rooze. En ze staat niet alleen in haar klacht. Ook de Akkerwinde in Nisse had heel veel problemen met het verlengen van indicaties. ,,Wij hadden hetzelfde probleem en zijn om die reden gestopt met kinderen die vallen onder de Jeugdwet en waarvoor wij contact moesten hebben met de gemeente", vertelt Marjo Boonman. ,,Ieder half jaar moest je weer de blaren op je tong praten." De Akkerwinde geeft nog wel jeugdhulp aan kinderen met een persoonsgebonden budget. Dan onderhouden de ouders het contact met de gemeente. Maatwerk Wethouder Marga van der Plasse van Borsele kent de klachten niet. ,,Voor mij is dit niet herkenbaar. Dit is ook de eerste keer dat ik dit hoor", zegt ze. ,,Wij leveren als Borsele maatwerk en kijken altijd naar het kind. Ik weet dat we geen kind laten vallen en dat we er altij d in gezamenlijk overleg naar kij ken." Dat De Hosvazze teleurge steld is dat ze geen gesprek konden krijgen met de wethouder verbaast haar ook. ,,Ik weet van één geval dat een gesprek wilde en toen hebben we gezegd dat het Centrum voor Jeugd en Gezin eerst een gesprek zou voeren en daarvan heb ik te ruggekoppeld gekregen dat het een goed gesprek was." ,,Dat gesprek, daar is niks uitgekomen", zegt Rooze. Van der Plasse heeft een af spraak gemaakt met De Hosvazze. Het Zeeuws maritiem muZEEum krijgt een bijzondere, vier eeuwen oude kapiteinsstoel in bruikleen. Een zetel die een verhaal vertelt uit de glorietijd van de Vereenigde Oostindische Compagnie (VOC) en de West-Indische Compagnie (WIC). De toren op de stoelleuning is die van het wapen van Middel burg en het jaartal op de stoelpoten (16 op de ene en 21 op de andere 'voorpoot') zou naar het oprich tingsjaar van de WIC kunnen ver wijzen, meldt huidig eigenaar Jean- Marie van Isacker. Middelburgh Van Isacker, taxateur in ruste en voormalig adviseur van Stichting Cultureel Erfgoed Zeeland, kocht de stoel dertien, veertien jaar terug op een veiling in Amsterdam. Hij trachtte naderhand nog bij de han delaar van wie hij het meubel ver wierf, te weten te komen wie daar- voor eigenaar was. Van Isacker: ,,Die kon dat niet meer achterhalen. We weten dus niets zeker en kunnen niets uitsluiten. Maar er was destij ds een schip Middelburgh, het zou kunnen dat de stoel voor de kapitein van dat schip is gemaakt." ,,De stoel voedt de verbeelding en is waarschijnlijk het oudste mari tieme meubelstuk dat bewaard is gebleven", verklaart muZEEum-di- recteur Onno Bakker zijn enthousi asme. Dat de zetel was bedoeld voor een schip bewijzen de drie poten, die het brede meubel extra stabiliteit gaven als het vaartuig op de golven danste. Gaten in de poten wijzen erop dat ze met pennen op de vloer van de kapiteinshut konden worden vastgezet bij extra ruig weer. Aanzien De eerste kapitein die zijn billen mocht neervlijen op de stoel moet een man van aanzien zijn geweest. Het meubel is gemaakt van noten hout en de leuning is rijkelijk ver sierd met houtsnijwerk, duidt Van Isacker. De stoel staat bij hem thuis in een hoek van een werkkamer om het risico van beschadiging te ontlo pen. ,,Maar het is duidelijk dat hij hier in het muZEEum beter tot zijn recht komt. Scheepvaartmusea in Amsterdam, Rotterdam en Enge land hadden interesse, maar hier in mijn woonplaats in een Zeeuws ma ritiem museum hoort hij thuis." Hoofd collectie en expositie Pol Verbeeck hoort het met genoegen aan. ,,We hebben vaker contact met meneer Van Isacker als kenner van oude meubelen. Toch mooi dat die wederzijdse waardering tot zo'n ge baar leidt." Het duurt overigens nog bijna twee jaar voor de scheepsstoel in het muZEEum is te bewonderen, waarschuwt Bakker. ,,We hopen eind mei open te kunnen. Volgend jaar na het seizoen gaat het mu- ZEEum op de schop. Pas daarna, in het voorjaar van 2023, is de scheeps- stoel voor bezoekers te bewonderen. Hoe we het meubel presenteren, weten we nog niet. Maar dat de ka- piteinsstoel een ereplek krijgt, is ze ker." Van Isacker overhandigde de stoel gisteren symbolisch en geeft de stoel eind volgend jaar in bruikleen. ,,Het mag duidelijk zijn dat het de bedoeling is dat de kapiteinsstoel hier blijft als ik er niet meer ben." Aannemersbedrijf D.A. van Gilst v.o.f. De kracht van kwaliteit! Tel.: 0113-21 66 77 zaterdag 1 mei 2021 Vrees voor welzijn van kinderen BE M MuZEEum-di- recteur Onno Bakker gaat op de knieën voor de vierhonderd jaar oude kapi- teinsstoel, die Jean-Marie van Isacker wil laten pronken in een tentoonstel lingszaal. FOTO LEX DE MEESTER Kinderen vallen tussen wal en schip door het jeugdbeleid van de gemeente Borsele. Dat zeg gen Melanie Rooze en Esther Kloosterman van zorgboerderij De Hosvazze in Graszode. ,,De gemeente kijkt niet meer naar de individuele casussen", ver zucht Rooze. Melita Lanting Graszode -Marjo Boonman, de Akkerwinde Of de voormalige eigenaar als kapitein met de zilvervloot van Piet Hein meevoer, specerijen in West-Indië ophaalde of kaperka pitein was, is niet bekend. Maar dat hij op een Middelburgs schip voer, staat bijna vast gezien het stadswapen op de rugleuning van de kapiteinsstoel. René Hoonhorst Vlissingen Kunnen starters op de woningmarkt nog wel een huis vinden op Noord-Beveland nu de prijzen torenhoog zijn? Als het aan de fractie van Betrokken Noord-Beveland (BEN) ligt wel. De partij heeft plannen verzonnen om starters te helpen, maar krijgt binnen de gemeenteraad geen steun. Is dat niet frustrerend? Vijf vragen aan fractievoorzitter Mark Faasse. Melita Lanting Afgelopen donderdag presenteerde u het plan om tijdelijk tiny houses toe te staan in de achtertuin van bijvoorbeeld ouders. En dat was niet het eerste idee. Wat heeft u allemaal al voorgesteld? ,,We hebben het voorstel gedaan om tijdelijk wonen in recreatiewoningen toe te staan. Het idee geopperd om een premieregeling in het leven te roepen voor gezinnen met kin deren. Vroeger had je ook premie A, B en C woningen en dan kregen mensen geld. Ik heb het plan gelanceerd voor boven- en be nedenwoningen, want dan kan je veel goed koper bouwen en je halveert ook de grond- kosten. En nu dan het idee om tijdelijk ver plaatsbare tiny houses toe te staan bij bij voorbeeld een boerderij." 2U vangt keer op keer bot bij de andere fracties, hoe komt dat? ,,Ja, dat klopt. Ze willen nergens aan meewerken en de argumenten die ze gebrui ken, zijn eigenlijk helemaal geen argumen ten. Ze blijven maar verwijzen naar een grondnota die nog moet komen. Geen idee wat ze daarmee willen. Je denkt zo langza- merhand dat ze het me gewoon niet gunnen. Kijk, je moet het ijzer smeden als het heet is. Als je beleid moet gaan bijstellen, ben je maanden verder, daar hebben mensen wei nig aan. En als je kijkt wie nu huizen kopen op Noord-Beveland, zijn dat mensen op leef tijd die al uit de kinderen zijn. Het is ook van belang dat jonge gezinnen een huis kunnen vinden. En als gemeenteraad had je nu ge schiedenis kunnen schrijven. Maar dat ge beurt niet en dan blijft alles zoals het nu gaat." 3 Wethouder Adrie van der Maas re ageert vaak wel meedenkend. Hij wil een proef starten met wonen in re creatiehuizen en denkt na over meer tiny houses. Moet u niet eens samen om de tafel? ,,Ja, dat is eigenlijk wel heel bijzonder. In feite verwacht je juist van een wethouder die dat moet uitvoeren dat hij op de rem trapt. Die krijgt de kwade mensen aan de deur, maar dat gebeurt niet." 4 Blijft u ondanks alles doorgaan met plannen verzinnen? ,,Ik blijf een optimist. Weet je, ook al be reik je je doel niet, er schuift wel wat op. Ik verwacht dat uiteindelijk wel dingen worden overgenomen. Ik geloof wel in mijn argumen ten en ik kom niet voor niks met zulke ideeën." den." Heeft u al weer een nieuw idee voor de komende raadsvergadering? ,,Ha ha ha, daar zit ik nog op te broe-

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 131