II 'We hebben niet de hand op de knip gehouden' 7 Zeeuws Maritiem muZEEum krijgt kapiteinsstoel uit 1621 in bruikleen VIJF VRAGEN AAN WETHOUDER JACQUELINE VAN BURG^ Het Zeeuws maritiem muZEEum krijgt een bijzondere, vier eeuwen oude kapiteinsstoel in bruikleen. Een zetel die een verhaal vertelt uit de glorietijd van de Vereenigde Oostindische Compagnie (VOC) en de West-Indische Compagnie (WIC). De toren op de stoelleuning is die van het wapen van Middel burg en het jaartal op de stoelpoten (16 op de ene en 21 op de andere 'voorpoot') zou naar het oprich tingsjaar van de WIC kunnen ver wijzen, meldt huidig eigenaar Jean- Marie van Isacker. Deze stoel is waarschijnlijk het oudste maritieme meubelstuk dat bewaard is gebleven Van Isacker, taxateur in ruste en voormalig adviseur van Stichting Cultureel Erfgoed Zeeland, kocht de stoel dertien, veertien jaar terug op een veiling in Amsterdam. Hij trachtte naderhand nog bij de han delaar van wie hij het meubel ver wierf, te weten te komen wie daar voor eigenaar van het meubel was. Van Isacker: ,,Die kon dat niet meer achterhalen. We weten dus niets zeker en kunnen niets uitsluiten. Maar er was destijds een schip Mid- delburgh, het zou kunnen dat de stoel voor de kapitein van dat schip is gemaakt." ,,De stoel voedt de verbeelding en is waarschijnlijk het oudste mari tieme meubelstuk dat bewaard is gebleven", verklaart muZEEum-di- recteur Bakker zijn enthousiasme. Dat de zetel specifiek was bedoeld voor een schip bewijzen de drie po ten, die het brede meubel extra sta biliteit gaven als het vaartuig op de golven danste. Gaten in de poten wijzen erop dat ze met pennen op de vloer van de kapiteinshut kon den worden vastgezet bij extra ruig weer. Houtsnijwerk De eerste kapitein die zijn billen mocht neervlijen op de stoel moet een man van aanzien zijn geweest. Het meubel is gemaakt van noten- hout en de leuning is rijkelijk ver sierd met houtsnijwerk, duidt Van Isacker. De stoel staat bij hem thuis in een hoek van een werkkamer om het risico van beschadiging te ont lopen. ,,Maar het is duidelijk dat hij hier in het muZEEum beter tot zijn recht komt. Scheepvaartmusea in Amsterdam, Rotterdam en Enge land hadden interesse, maar hier in mijn woonplaats in een Zeeuws maritiem museum hoort hij thuis." Hoofd collectie en expositie Pol Verbeeck hoort het met genoegen aan. ,,We hebben vaker contact met meneer Van Isacker als kenner van oude meubelen. Toch mooi dat die wederzijdse waardering tot zo'n gebaar leidt." Het duurt overigens nog een kleine twee jaar voor de scheepsstoel in het muZEEum is te bewonderen, waarschuwt direc teur Bakker. ,,We hopen eind mei open te kunnen. Volgend jaar na het seizoen gaat het muZEEum he lemaal op de schop. Pas daarna, in het voorjaar van 2023, is de scheeps- stoel voor bezoekers te bewonde ren. Hoe we het meubel presente ren, weten we nog niet. Maar dat de kapiteinsstoel een ereplek krijgt, is zeker." Van Isacker overhandigde de stoel vrijdag symbolisch en geeft de stoel eind volgend jaar in bruikleen. ,,Het mag duidelijk zijn dat het de bedoeling is dat de kapiteinsstoel hier blijft als ik er niet meer ben." zaterdag 1 mei 2021 Stoel vertelt verhaal van de WIC Of de voormalige eigenaar als kapitein met de zilvervloot van Piet Hein meevoer, specerijen in West-Indië ophaalde of kaperka pitein was, is niet bekend. Maar dat hij op een Middelburgs schip voer, staat bijna vast gezien het stadswapen op de rugleuning van de kapiteinsstoel. René Hoonhorst Vlissingen -Onno Bakker, muZEEum Ze voelden zich gestraft, maar ook ten onrechte gepasseerd: de culturele instellingen en gemeen schapshuizen die dit voorjaar nauwelijks tot geen coronasteun van de gemeente kregen. Er waren immers geen bezoekers, dus ook zij hebben het afgelopen jaar te lijden gehad van de coro namaatregelen. De gemeente wil nu, na een motie, meer geld gaan verdelen. Vijf vragen aan wethou der Jacqueline van Burg. j Voelen culturele instellingen zich terecht gepasseerd? Heb- I ben zij gekregen waar ze recht op hebben? ,,We hebben geld van het Rijk ge kregen zonder kaders. Dat hebben we gelijk geoormerkt voor culturele instellingen, alleen wisten we van tevoren nog niet wat we konden verwachten aan aanvragen. We hebben in eerste instantie gekozen voor een eenvoudige regeling. We keken naar het netto resultaat over 2020 ten opzichte van de twee voorgaande jaren. Daarnaast of or ganisaties zouden omvallen zonder steun. Het is niet zo dat we de hand op de knip hebben gehouden. Maar dat het voor sommige instellingen minder wenselijk uitpakte, kwam door de systematiek: je kreeg inder daad minder als je had bezuinigd of aan crowdfunding had gedaan." 2 Waarom kan er nu wel meer geld worden uitgegeven? ,,Het budgetrecht ligt bij de raad. Als die de wens heeft om meer geld te besteden, dan kan dat. Leefbaar Schouwen-Duiveland heeft een motie ingediend waarin het college van burgemeester en wethouders wordt verzocht de aanvragen opnieuw te beoordelen en meer geld uit te keren. Die motie is raadsbreed gesteund." 3 Hoeveel geld zit er nog in de kas om te verdelen? ,,Ik moet nog met de motie aan de slag en weet niet hoeveel geld we precies beschikbaar heb ben. Het is ook niet zo dat het geld dat we over hadden niet naar cul tuur zou gaan. Het kan eventueel ook worden ingezet als projectsub sidie. Er was in elk geval in totaal 2,4 ton te verdelen, waarvan 180.000 euro is toegekend, maar daar komt nog een vrijgekomen bedrag bij uit de compensatie voor misgelopen toeristenbelasting en parkeergelden." 4 Kunnen instellingen nu op nieuw een aanvraag indie nen voor steun? ,,Ik denk niet dat er opnieuw een aanvraag zal moeten worden inge diend. Het zal gaan om de 30 reeds ingediende aanvragen. We gaan kijken of de indieners alsnog geld of een hoger bedrag krijgen uitgekeerd." 5 Wanneer wordt dat duide lijk? „Omdat belastingtechnisch voor 31 mei de jaarrekening van di verse instellingen definitief moet worden gemaakt, zullen wij haast moeten maken. Anders kun je de subsidie niet meenemen in de jaar rekening van 2020 en dan heeft dat weer consequenties voor de aanvragen over 2021." MuZEEum-directeur Onno Bakker gaat op de knieën voor de vierhonderd jaar oude kapiteinsstoel, die Jean-Marie van Isacker wil laten pronken in een tentoonstellingszaal. fotos lex de meester De stoel met op de linkerpoot het getal 21, op de rechterpoot staat 16. Dit zou een verwijzing kunnen zijn naar het oprich tingsjaar van de WIC.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 130