r Recreatieverdeelweg zit nu echt in de laatste fase Nog een flinke zak geld te verdelen Eigenaren Steenen Brug toe aan nieuwe uitdaging 6 Opinie K We zijn weer een stapje verder, zegt Jelt Pekaar na het raadsdebat van don derdag over het wel of niet hijsen van de regenboogvlag. Dat stapje verder zit hem niet in een 'evene mentendag', die er komt voor alles en iedereen die extra ondersteu ning verdient voor een doodnor maal alledaags bestaan in de Schouwse samenleving. Dat geldt voor lesbiennes, homo's, biseksue- len, transgenders en interseksen; die niks meer willen dan gewoon zijn wie ze zijn zonder dat iemand daar aanstoot aan neemt. Levenswijzen Maar die extra ondersteuning geldt ook voor alle andere mensen op dit eiland, die niet passen in het stereotype patroon waar voor de aanleg van dammen en bruggen nog zo lekker eenvoudig aan viel vast te klampen. Al die afwijkende culturen en levenswijzen moeten zich hier 100 procent thuis voelen, is het uitgangspunt van het diver- siteitsbeleid waar de gemeente raad na ruim 2,5 jaar wikken en wegen nu voor heeft gekozen. De gemeente gaat in zee met Movisie, hét landelijk kennisinsti tuut voor sociale vraagstukken, dat Goes en Middelburg aan de hand heeft genomen om het leven voor lhbti'ers draaglijker te maken. Dat bureau krijgt een belangrijke vin ger in de pap bij de uitvoering van het beleid. Als de gemeente Movi- sie die vrijheid ook serieus geeft, dan moet dat haast wel goed ko men. En waar Movisie komt, wap pert de regenboogvlag op het huis van de gemeente. Doorpakken Belangrijker dan de hele symbo liek achter het veelkleurige dun doek, is de discussie over de vrij heid die lhtbi'ers moeten hebben om te zijn wie ze willen zijn. Geen vlag had kunnen bereiken wat de werkgroep tot dusver voor elkaar heeft gekregen met hun lobby bij politiek en pers. Alle schijnwer pers zijn op hen gericht. De tijd is nu rijper dan ooit om door te pak ken, te beginnen met de wortel: het onderwijs. Goede voorlichting in combinatie met gastlessen van ervaringsdeskundigen is essenti eel om jongeren duidelijk te ma ken dat het helemaal niet erg is als ze zich anders voelen dan 'nor maal'. Want normaal is dat je kunt zijn, zeggen en doen wat je wilt, mits je dat met respect doet voor elkaar. En laat Schouwen-Duiveland van die jaarlijkse verbindingsdag dan ook gelijk een spetterend eve nement maken, om de tongen in beweging te houden. Een kanaal parade met alle mooie mensen die ons eiland te bieden heeft. Dan zijn we niet meer de laatste ge meente in Zeeland zonder regen- boogvlag, maar de eerste die alle goede bedoelingen in de praktijk brengt. Het boegbeeld hebben we al: Paula Schot, als eerste vrouwe lijke wethouder van de SGP in het 103-jarig bestaan van de partij. Projectleider Kees Steur lichtte toe wat er nog te gebeuren staat in deze fase. ,,Waar nu een T-split- sing is, komt straks een rotonde. Momenteel wordt de fundering van de weg uitgegraven en aange vuld met zand en grond. Dit om dat er nu alleen veen- en kleigrond ligt. Er wordt extra zand aange bracht om de ondergrond te laten inklinken. Verder worden een nieuwe watergang en een aantal duikers voor de afvoer van water aangelegd", aldus de projectleider. Van der Maas en Smit waren aangenaam verrast over wat er al gebeurd is. De Recreatieverdeel- Het is de bedoeling dat de weg eind van dit jaar eindelijk klaar is weg heeft de afgelopen jaren de nodige vertraging opgelopen. Het is de bedoeling dat de weg eind dit jaar eindelijk klaar is. Van der Maas: „Natuurlijk was het mooi geweest als het voor het seizoen gereed zou zijn, maar zorgvuldig- heid gaat boven snelheid. De grond verkrijgen, archeologisch onderzoek en een stikstofonder- zoek kostten de nodige tijd. Deze derde fase is echt het slotakkoord van een mooi project waarmee we een aantal kleine kernen voor het verkeer ontlasten." Leefbaarheid Ook wethouder Smit is blij als het laatste stuk van weg er straks een maal ligt. ,,Heel fijn dat de provin cie hierin investeert. De Recreatie- verdeelweg zorgt voor een bevor dering van de veiligheid en leef baarheid in de kernen. De weg door Scharendijke wordt nog an ders ingericht, zodat die aantrek kelijker is voor de fietser en er komt nieuwe bewegwijzering. Het vergroot niet alleen de leef baarheid in de dorpen, voor de gasten is het ook fijner." ,,Het is een illusie om te denken dat die steun niet nodig is", waar schuwde raadslid Laurence Haack van LSD donderdag. Een motie van haar partij en PvdA om ruimharti ger om te gaan met het toekennen van steun aan gezinnen die dat no dig hebben, is met algemene stem men aangenomen. Eerder al ver ruimde het college van burgemees- Het college heeft de voorwaarden van de regeling verruimd ter en wethouders de voorwaarden om in aanmerking te komen voor de TONK. De partnertoets is ko men te vervallen, de vermogens grens is flink opgeschoven naar ruim 31.000 euro, de regeling kan met terugwerkende kracht worden aangevraagd tot 1 januari 2021 en naast tegemoetkoming in de woon lasten, kan er ook voor andere kos ten steun worden aangevraagd. De raad wil dat het college nog een stapje verder gaat. Tot nu toe wordt er maximaal 500 euro per maand uitgekeerd als tegemoetko ming in de kosten, maar voor som mige gezinnen is dat niet vol doende, menen PvdA en LSD. Daarom hameren ze met de motie op het verruimen van de hard heidsclausule. ,,Kijk naar individu ele gevallen en doe wat voor hen nodig is." Wethouder Paula Schot kan zich vinden in de motie en belooft beter te communiceren over de TONK: ,,We gaan een oproep doen om ge bruik te maken van de regeling. Het is belangrijk dat inwoners die dat nodig hebben gesteund worden." 'Daar valt weer een restaurant om door corona.' Je zou het kunnen denken als je ziet dat De Steenen Brug in Goes te koop staat. Maar niets is minder waar. De eigenaren zijn na vele jaren simpelweg toe aan iets nieuws. 'We vertrekken straks met opgeheven hoofd.' Het is niet dat Paul Mijnarends nu met tegenzin in de keuken staat. Integendeel. ,,Ik doe dit al achttien jaar met veel plezier", vertelt hij. ,,De laatste jaren samen met mijn vrouw Anoek. Maar zij heeft recent een mooie baan aan geboden gekregen, waarin ze veel potentie ziet. Dan ga je nadenken: wil ik in mijn eentje door? Als mijn vrouw dan straks op zaterdag vrij is, sta ik hier in de zaak. Alles afwegende hebben we besloten dat het na achttien jaar mooi is ge weest. Het is dus geen kwestie van moeten. We zijn toe aan een nieuwe uitdaging." Terras Tot het restaurant aan de Keizers- dijk is verkocht, blijft De Steenen Brug gewoon open. Mensen kun nen afhalen en ook het terras gaat zaterdag weer open. Dat laatste ge beurt vooralsnog alleen op de za terdag. ,,We hebben een klein ter ras en bovendien zijn de weers voorspellingen nog niet best", legt Paul uit. zaterdag 1 mei 2021 Iedereen mag gewoon zijn wie hij wil zijn SD - Wethouder Ankie Smit (witte jas) en gedeputeerde Harry van der Maas (naast haar) krijgen een rondleiding van Kees Steur (helemaal rechts). foto marieke mandemaker Ze willen een vlag, maar ze krijgen een dag. Zijn de lhbti'ers op Schouwen-Duive- land tevreden? Woordvoer der Jelt Pekaar telt zijn zege ningen, na een felle lobby. Marcel Modde Zierikzee De Recreatieverdeelweg tus sen Burgh-Haamstede en Scha- rendijke is de derde en laatste fase in gegaan. Gedeputeerde Harry van der Maas en wethou der Ankie Smit brachten giste ren een werkbezoek aan het project waar een budget van zo'n 2,6 miljoen euro voor uit getrokken is. Mariska den Hartog Scharendijke Nog niet iedereen weet zijn weg te vinden naar de gemeente om steun te vragen bij het kunnen betalen van de huur of zelfs zorgkosten. Tot 9 april zijn er nog maar 7 aanvragen voor tij delijke ondersteuning noodza kelijke kosten (TONK) binnenge komen. Daarom gaat de ge meente harder roepen, want er is een flinke zak met geld te ver delen voor inwoners die een te rugval in inkomen hebben als gevolg van de coronacrisis. Valeska Nastaly Zierikzee Rob Paardekam Goes

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 129