'Ongelooflijk sterk, dit smeekt om een vervolg' 'Een heerlijk boek vol romantiek en intriges' 'Je kijkt door de ogen van een dier' Voorjaar 1621. De jonge gravin Amalia van Solms komt als hofdame naar de Republiek, waar de strijd tegen de Spanjaarden net is hervat. In het roerige Den Haag breekt een zware tijd aan. Wordt het voor Amalia, bijna 19, geen tijd de vleugels uit te slaan? Haar char mes worden opgemerkt door prins Frederik Hendrik, maar evengoed door mensen die met de Oranjes een rekening te vereffenen hebben. Nadat er lichaamsdelen zijn gevon den in de Londense wijk Deptford, stort inspecteur Anjelica Henley van de Serial Crime Unit zich op de zaak. De aanwijzingen doen haar denken aan het werk van Peter Olivier, beter bekend als 'de Puzzelman', die zijn slachtoffers opdeelde in stukken en nu een levenslange gevangenisstraf uitzit. Als korte tijd later een afgehakt hoofd bij Inspecteur Henley wordt afgeleverd, realiseert ze zich dat de moordenaar zijn slachtoffers niet willekeurig kiest. Olaf Tigchelaar 'Dit debuut is het eerste deel van een serie, dat smeekt om een vervolg. Matheson zet de kwade geest in dit verhaal ongelooflijk sterk neer, een beetje zoals Hannibal Lecter uit de romans van Thomas Harris. Het leest als een tierelier, en dat komt ook door de geweldige vertaling van Angela Knotter en Anna Livestro.' Debbie van der Zande 'Ieder personage is een mens van vlees en bloed, met zijn eigen mankementen. Het boek zelf is ook een soort puzzel: als lezer puzzel je continu mee met de rechercheur. En de actie is fantastisch.' Anthoni Fierloos 'Saillant detail: de schrijver is strafrecht advocaat en past haar kennis toe in dit boek.' Erna Staal 'Je moet wel een sterke maag hebben voor de moordscènes, maar De Puzzelman heeft een goed plot en een sterk einde. Ik hoop dat Matheson snel doorschrijft en dat het een serie wordt met Henley.' Anthoni Fierloos 'Wat een heerlijk boek. Intriges, spanning, romantiek: het heeft het allemaal.' Olaf Tigchelaar 'Het geeft een goed sfeerbeeld van Nederland in de 17de eeuw. Het gekonkel aan het hof, de gevolgen in de politiek; het is fictief, maar smullen om te lezen. En hoewel het niet op feiten is gebaseerd, is Amalia dankzij dit boek voor mij wel meer gaan leven. Een wervelende roman over de grondlegger van ons koningshuis.' Debbie van der Zande 'Het leest als een avonturenroman en is prachtig uitgevoerd met oude kaarten op de schut bladen.' Erna Staal 'Kleine kanttekening: ik had graag een verant woording gelezen over wat in het boek fictief is, en wat is gebaseerd op feiten.' Chimpansee Sam wordt voor een wetenschappelijk onderzoek getraind om te communiceren met mensen. Academicus Guy Schemerhorn leidt het onderzoek. Na een optreden in een tv-show wil student Aimee bij het leven van Sam en Guy betrokken raken. Het lukt: ze wordt verzorger van Sam én de vriendin van Guy. Maar Sam wordt onhoudbaar sterk en de verhoudingen tussen hem en zijn verzorgers beginnen te schuiven. De vraag dringt zich op: wat maakt ons menselijk? Anthoni Fierloos 'T.C. Boyle is mijn favoriete auteur. Als je hoopt op een goede afloop in zijn boeken: die is er nooit. Ze eindigen altijd nóg erger dan je verwacht, maar ze zitten vol humor. Hij liet zich inspireren door een tv-programma uit de jaren 70, waarbij publiek moest raden wie eigenaar was van een chimpansee.' Debbie van der Zande 'Boyle dwingt je uit jezelf te stappen en door de ogen van het dier te kijken. Het fenomeen proefdieren raakt hem duidelijk; hij wil de lezer wakker schudden zonder moralistisch te zijn.' Erna Staal 'Er komt geen liefde aan te pas in zijn vertelstijl. Boyle heeft duidelijk weinig op met de mensheid. Na dit boek kun je niet anders dan nadenken over dierenwelzijn.' Olaf Tigchelaar 'Maar die boodschap hoef je er niet uit te halen, het leest gewoon als een span nend boek.' MEZZA 35 THRILLER NADINE MATHESON DE PUZZELMAN HISTORISCHE ROMAN MATTHIAS ROZEMOND AMALIA ROMAN T.C. BOYLE PRAAT MET MIJ

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 115