'Ik weet helemaal niet zo zeker of het leven gaat over gelukkig zijn' 'Ik probeer me ervoor af te sluiten. Ik lees geen commentaar, geen recensies, niks. Ik ben ervan overtuigd dat ik daardoor ook veel goede dingen mis, maar ik wil me er echt niet door van de wijs laten brengen. Met mijn zoon Harry heb ik twee kinderboeken geschreven. Hij was vanochtend nog hier, hij was overstuur over een online recensie die hij had gelezen. Dat moet je natuurlijk nóóit doen, dat is funest voor het zelfvertrouwen van een jonge schrijver als Harry. Misschien komt de kritiek die ik krijg voort uit afgunst omdat ik zo veel verkoop. Dat is waanzin, want ik werk al 25 jaar hard om dit te bereiken, het is niet zo dat ik in één klap een superster werd. Wat soms wel steekt, is dat mensen helemaal niet willen zien hoeveel onderzoek er in mijn boeken zit. Hoeveel geschiedenis ik zo met mensen deel. En natuurlijk doe ik dat op mijn manier. Ik kan best een serieuze non-fictieverhandeling schrijven over de Ierse vrijheidsstrijd, maar hoeveel exemplaren verkoop ik dan in bijvoorbeeld Nederland? Twee honderd, als ik geluk heb. Als mensen mijn boeken niet willen lezen, dan lezen ze maar die van iemand anders. Ik ben trots op alle boeken die ik geschreven heb. Weet je, uiteindelijk ben ik gewoon iemand die de kost verdient met verhalen vertellen. Daar heb ik plezier in en het is helemaal mooi als degene die mijn boek leest dat ook met plezier doet en er als het even kan meteen iets van opsteekt. Je moet de zaken altijd blijven relativeren - mensen hebben tegenwoordig altijd maar als doel om gelukkig te zijn. Ik weet helemaal niet zo zeker dat dat is waar het leven over gaat. Verdriet is net zo goed belangrijk. Hoe herken je geluk als je nooit verdriet hebt gekend? We hebben tegenslagen nodig. Van tegenslagen leer je, die vormen je.' 'Nadat mijn eerste huwelijk op de klippen was gelo pen had ik het heel zwaar. Ik was een alleenstaande moeder van twee kinderen en ik moest van ongeveer niks rondkomen. Ik was dol op het huisje waarin ik toen woonde, een cottage met een rieten dak, maar ik moest het verlaten omdat ik de hypotheek niet kon opbrengen. Nog altijd droom ik van mijn huisje, ik ben er laatst zelfs heen gereden omdat ik eraan bleef denken. Het was echt een groot verdriet dat ik het moest verliezen. Desondanks heb ik veel geleerd in die tijd. Ik moest voort durend multitasken om te zorgen dat alles niet in het honderd liep, daar heb ik nog altijd profijt van. En ik leerde dat het eigenlijk heel makkelijk is om het zonder geld toch fijn te hebben. Geld is nooit een belangrijke drijfveer voor me geweest - nie mand gaat schrijven om rijk te worden. Inmiddels ben ik, als ik het realistisch bekijk, inmiddels natuurlijk onmiskenbaar rijk. Mijn verhouding met geld blijft dubbel. Ik durf bijvoor beeld nog altijd niet goed enveloppen open te maken. Dan komt er een rekening binnen van mijn creditcard. Ik gooi die dan op een stapel en doe er niks mee. Mijn man Stephen pakt hem dan op en wappert ermee in mijn gezicht. Hij zegt dat ik ernaar móet kijken omdat ik anders extra rente moet betalen. Die angst is natuurlijk een negatief gevolg van die moeilijke periode in mijn leven. Het goede nieuws is dat ik inmiddels andere mensen heb die zich over mijn geldzaken ontfermen. En ik ben nog altijd niet spilziek. Het liefste zou ik al mijn geld bewaren in een zak onder mijn bed, zodat ik er altijd bij kan.' Als het einde van het gesprek in zicht komt, is Riley even stil. Ze neemt een grote slok van haar thee. Dan stelt ze zelf een vraag. 'Mag ik nog even terugkomen op die covers? Ze zijn nu natuurlijk op de massamarkt gericht. Stiekem hoop ik dat mijn naam inmiddels groot genoeg is om mijn boeken wat geraffi neerdere covers te geven, die beter aansluiten bij hun inhoud.' Via Zoom laat ze een stapeltje hardcovers zien van haar Zeven zussen-serie. 'Kijk, dit vind ik nu mooi. Allemaal in één ingeto gen kleur, met alleen de sterren van de Plejaden op de voorkant, waar de zeven zussen naar zijn vernoemd. Zo zijn ze oorspron kelijk in Engeland uitgegeven. Inmiddels staat er een of ander meisje op de kaft - blegh! Uiteindelijk gaat het er dus om hoe veel lef mijn uitgevers hebben. Of ze durven zeggen: dit is hoe de boeken eruitzien, doe het er maar mee.' Ze bekijkt de boeken die ze in haar handen heeft nog eens goed. Lieftozend. 'Ja. Dit zijn covers waarvan ik vind dat ze bij mijn boeken passen. Ik hoop dat de boeken van mijn volgende serie meer dit soort omslagen zullen krijgen. Ze lacht schalks. 'Wacht, heb ik me nu laten ontglippen dat ik van plan ben een nieuwe serie te schrijven?' MEZZA 33 Veel mensen kijken op uw boeken neer, vinden dat het geen literatuur is. Wat vindt u daarvan? Wat voor positiefs heeft u dan uit tegenslag gehaald?

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 113