In de kelder staat een biertje klaar, gebrouwen voor fietsers q:g> esse" 6 Warm onthaal ^|eu¥Sk gorinchem I- Ialmkerk Aan de zuidkant van de Loonse en Drunense Duinen laat de natuur me langzaam los. Het Brabantse boerenlandschap neemt het over. Over een fietspad van ongelijke tegels hobbel ik kilometers lang door de weilanden en kleine bossen. Heel af en toe passeer ik een zandpad dat zo kenmerkend is voor de streek. 's Zomers staan de bermen in bloei en gonst het van de insecten. Ondertussen kondigt Tilburg zich aan. Een flatgebouw torent uit boven de bosrand. Niet veel later fiets ik een buitenwijk binnen die bijna uitsluitend uit hoogbouw bestaat. Een breed fietspad brengt me snel dichter bij het centrum. Tijdens de gloriedagen van de textielindustrie zijn dorpen en gehuchten aan elkaar gegroeid en door de stad opgeslokt. Ik passeer Goirke en Hasselt en herken in de overwegend kleine huizen en de eigen kerk het dorpse karakter. De voormalige industriestad is druk bezig om zichzelf opnieuw uit te vinden. De half verloederde Piushaven is een hippe uitgaans buurt geworden en de Spoorzone bij het sta tion is onherkenbaar aan het veranderen. In de industriële hallen waar vroeger aan wagons en locomotieven werd gesleuteld, huizen nu onder meer restaurants, start-ups, een theater en een evenementenhal. Een tunneltje voor fietsers en voetgangers verbindt de zone met het traditionele centrum. Door straatjes met leuke onafeankelijke winkels maak ik de laatste meters naar de finish: Hotel Roots van Marion Leijtens en Koen Molkenboer, Tilbur- gers die na omzwervingen terug zijn in hun geboortestad en reizigers met open armen ontvangen: 'Jij hebt na zo'n dag vast dorst?' Ik parkeer de fiets in de hal en daal af naar de basementbar. Daar staat een passend biertje klaar: Le Soigneur, speciaal gebrouwen voor fietsers en een goed doel. De opbrengst gaat naar onderzoek voor kankerbestrijding. Beter kun je een rit nauwelijks finishen. Hoe maak je een route? Op fietsersbond.nl kun je experimenteren met routes en het resultaat op je telefoon zetten. Populaire apps zijn Strava en Komoot. MEZZA 27 S;:: •••- •- iSMHRi ill mm LOOP OP ZAND - TILBURG 18 KM PRAKTISCHE VRAGEN Wat is bikepacken? Met bagage op je fiets van slaapplek naar slaapplek trappen. Op wat voor fiets? Alles kan, maar de keuze komt vaak neer op een gravelbike waarmee je offroad kunt óf een weg fiets die je efficiënt over verharde wegen brengt. En de bagage? Wie van hostel naar hostel fietst hoeft minder mee te nemen dan een bikepacker die gaat kamperen. Het is de kunst zo licht mogelijk te pakken. Hoe vind ik de hostels? Bikepackingholland.nl biedt overnachtingen in ruim vijftien hostels die vooral in steden staan. Ze voorzien in onder meer stalling, gereed schap en wasservice. En het Wikkelhouse? Meer info over deze recyclebare tiny huisjes: stayokay.com

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 107