Ruige Biesbosch Buiten de lijntjes DORDRECHT - WOUDRICHEM 37 KM Een koude voorjaarsnacht heeft rijp achtergelaten op het gras voor mijn Wikkelhouse. Ik vul mijn drinkfles met thee, maak een lunchpakket klaar en rijd de fiets naar buiten. Door de indringende stilte van de ochtend trap ik over een dijkje dat uitkijkt op water en weilanden. Een veerpontje brengt me van de Hollandse naar de Brabantse Biesbosch. Hoewel mijn lichte trekkingfiets wegbanden heeft, verlaat ik even het asfalt voor een mooie pauzeplek in de ochtendzon. Terug op de verharde weg rijd ik door de leegte van uit gestrekt grasland en rietvelden. Op een brug turen vogelaars met verrekijkers in de verte. Ze hebben een visarend én een zeearend gezien. Ik fiets en voel me klein met zoveel land en hemel om me heen. In Werkendam volg ik de oevers van de Boven-Merwede en mis ik de afslag naar het zuiden. Omdraaien of doorrijden en een alternatieve weg omlaag zoeken? De keuze valt op de laatste optie. Ik ben tenslotte aan het bike- packen. Woudrichem. Dat klinkt naar vestingstad. Dus volg ik de dijk langs kleine huisjes die zich er veilig tegenaan hebben genesteld, tot aan de bastions en ravelijnen. Woudrichem is minder bekend dan Heusden of Willemstad en daardoor ook minder druk bezocht. Even uit het zadel en door het dorp dwalen. Op de stads wallen staat een beeldje van een zalmvisser als herinnering aan de tijd dat in Woudrichem enthou siast op rivierzalm werd gevist. Vanaf de stadswallen zie ik aan de overkant van het water Slot Loevestein liggen, waaruit Hugo de Groot in een boekenkist wist te ontsnappen. Ik zet mijn fiets op de standaard en geniet op de stadswallen van een lunch. WOUDRICHEM - LOON OP ZAND 41 KM Op de kaart zie ik dat mijn geplande route iets buiten het dorp Dussen de Bergsche Maas oversteekt. Een goede plek om het traject, dat ik in Werkendam ben kwijtgeraakt, weer op te pakken. Dwars door de polder fiets ik recht door naar het zuiden. Bij het passeren van Almkerk wisselen traditionele boerderijen af met fantasieloze bouw uit de jaren 80 van de vorige eeuw. Eenmaal aan de overkant van de rivier heb ik wind tegen. Ik zet de ondersteuning aan. Hoewel de eco-stand de scherpte van de tegenwind haalt, moet ik stevig blijven stampen om vooruit te komen. Zeker op het kaarsrechte traject door de polder. De route passeert Waalwijk en duikt daarna een van de mooiste natuur gebieden van ons land in: de Loonse en Drunense Duinen. Het Nationaal Park voert me langs heidevelden, dennenbossen en de zandverstuivingen waar het gebied om bekendstaat. Het zand zou vroeger hele dorpen hebben verslonden. Het wegdek glooit een beetje, wat het fietsen extra leuk maakt. En eindelijk staat de wind in mijn rug. Na een koffiestop bij Café de Roestelberg neem ik de kortste weg terug naar de route: over het mountainbikeparcours, dwars door de zandheuvels. Met een trekkingfiets moet je af en toe buiten de lijntjes durven kleuren. Wind in de rug in de Loonse en Drunense Duinen. Rechts: het tiny Wikkelhouse. Midden: de torenkamer van Hostel Room. Onder: het pontje over de Nieuwe Merwede en een terras bij de Spoorzone in Tilburg. 26

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 106