Permanente druk eist tol van artsen en verpleegkundigen JOL Debat notulen Walcheren Lekker naar buiten, wroeten in de aarde en l planten maar. Fernando en Paolo uit Vlissingen leven zich uit in hun groentetuin. „We kweken graag ons eigen voedsel." De volkstuin is populairder dan ooit. Zozeer zelfs dat ze bij de volkstuinvereniging Levenslust in Vlissingen een wachtlijst hebben. Dat stellen de Federatie Medisch Specialisten (FMS) en beroepsver eniging voor verzorgenden en ver pleegkundigen V&VN. Ze roepen het ministerie van Volksgezond heid, zorgverzekeraars en andere partijen in de zorg op om zich aan te sluiten bij het plan, waarvoor de artsen en verpleegkundigen zelf het initiatief nemen. Volgens beide beroepsverenigin gen doet het zorgpersoneel door de coronacrisis al ruim een jaar meer dan eigenlijk mogelijk is. Dat leidt tot een grote fysieke en mentale be lasting en tot meer ziekteverzuim, onder meer door burn-outs. Vol gens V&VN zit 10 procent van de verpleegkundigen en verzorgenden ziek thuis, een ruime verdubbeling ten opzichte van het normale ni veau. Ook bij artsen eist de druk zijn tol, zegt Peter Paul van Benthem, voorzitter van FMS. ,,De kritieke planbare zorg staat nu bijna overal onder druk. Behandelingen van pa tiënten met hartproblemen, met kanker, mensen die op wat voor complicaties dan ook afstevenen, moeten worden uitgesteld. Dat neem je als arts mee naar huis. Je wilt niet dat er iets misgaat.'' Daarnaast kampt veel personeel met de naweeën van een coronabe smetting, zogenaamde long covid. ,,We krijgen steeds beter inzicht in de langetermijngevolgen van co rona'', zegt Van Benthem. ,,Mensen worden niet meer goed fit, ook jonge mensen niet.'' Zowel voor zorgmedewerkers met een burn out als voor personeel met long co- vid moet er goede begeleiding ko- De kritieke planbare zorg staat nu bijna overal onder druk men, stellen beide partijen in een interview met deze krant. Dat herstel is des te belangrijker, omdat ze na de derde golf rekenen op een grote hoeveelheid 'inhaal- zorg'. Sinds februari vorig jaar zijn nu al bijna twee miljoen minder mensen door een huisarts naar een medisch specialist verwezen dan vooraf ingeschat, blijkt uit cijfers van Zorgdomein. ,,We hebben echt nog geen idee hoe we dat moeten gaan doen'', zegt Van Benthem. Bianca Buurman, voorzitter van V&VN: ,,Samen moeten we kijken hoe we ook de inhaalzorg straks weer op maximale capaciteit kun nen leveren. Maar dat kan alleen als we ook nadenken over hoe we onze mensen rust geven, zodat ze fysiek en mentaal kunnen herstellen.'' »P8 Licht gaat op groen voor coronapaspoort Certificaat s moet reizen mogelijk maken Nieuwsmedia Na alle ophef ziet Rutte toch lichtpunt ZEELAND 2 Herstelplan nodig voor zorgpersoneel na corona Er moet een nationaal herstel plan voor de zorg komen om het zorgpersoneel voor te bereiden op de situatie na corona. Dan wacht een enorme berg 'inhaal- zorg'. De mentale en fysieke be lasting van zorgmedewerkers is dermate groot dat zorgvuldige begeleiding noodzakelijk is. Sander van Mersbergen Rotterdam —Peter Paul van Benthem PI 6-17 vrijdag 30 april 2021 Lokaal wat regen daarna vrijwel droog weekende pzc.nl Ook voor het laatste regionale nieuws Jaargang 263 De PZC is onderdeel van: Prijs €3,10 Geen krant ontvangen? pzc.nl/service/bezorging 8 711688 55555 »P5

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 1