CDA'ers nog niet klaar met kwestie-Omtzigt 9 donderdag 29 april 2021 over de mislukte verkenning ook het vuur aan de schenen gelegd, toen omdat er gesproken was over een 'functie elders' voor kritisch Kamerlid Omtzigt. foto robin utrecht Nu CDA'ers de notulen van de mi nisterraad hebben kunnen lezen, wil een aantal dat Kamerlid Omt- zigt excuses krijgt van zijn partij genoten Hoekstra en De Jonge. ,,Ik ben geschrokken.'' Jan Hoedeman Den Haag Met rode oortjes hebben ze de notulen van de ministerraad gelezen, de CDA'ers die wilden weten hoe de vork in de steel zat. Wat had minister Hoek stra precies gezegd in de toeslagen affaire over het vasthoudende optre den van Kamerlid Pieter Omtzigt? Hoekstra zegt in de notulen dat door minister De Jonge en hem 'veel tijd en energie is gestoken in het sensibilise ren van de heer Omtzigt, met overi gens beperkt succes.' ,,Als je niet tegen een aanhoudende Omtzigt kunt, hoor je daar niet te zit ten'', concludeert CDA-fractievoorzit- ter Niek Bragt uit Oost-Gelre over CDA-bewindslieden Hoekstra en De Jonge. Bragt is recent ondertekenaar van de brandbrief aan de landelijke partijtop, waarin Omtzigt wordt ge- steund. Ook in diens lijn niet meer met Rutte te willen regeren. Bragt: ,,Als je in een coalitie zit, moet je niet monddood worden gemaakt. Omtzigt is uitermate kritisch geweest en te recht. Dat is misschien niet leuk maar dat hoort erbij.'' ,,Ik ga ervan uit dat Omtzigt op zijn beurt de ministers De Jonge en Hoek stra heeft gesensibiliseerd voor iets wat helemaal fout ging'', hoopt Albert van der Ploeg, afdelingsvoorzitter Dantumadiel. ,,Er is wel te veel druk gelegd op Pieter en hij heeft te weinig steun gehad. Die hele cultuur moet an ders, het dualisme moet terug.'' Uitleg CDA-afdeling Winterswijk heeft de brandbrief niet getekend. ,,Maar we steunen wel de lijn van die brief', zegt fractievoorzitter Wim Wassink. ,,Dat is: zorgen voor elkaar. Het sensibilise ren van Omtzigt vraagt om uitleg. Om op hem nou echt druk te zetten, dat gaat te ver. Het is te prijzen dat hij niet door de knieën is gegaan. De CDA- koers moet daar veranderen. We moe ten terug naar dualisme. De regering regeert en de Kamer controleert." Streekgenoot van Omtzigt en Euro pees parementariër Annie Schreijer- Pierik is duidelijk over de kwestie. ,,Dit had zo niet gemogen. Het gaat erom dat je als Kamerlid omhoog krijgt wat er misgaat. Dit was zo'n zwaar dossier, daar hadden ze samen uit moeten ko men. Maar laten we van een min een plus maken. Laten we het kroonjuweel van Pieters boek (Een nieuw sociaal con tract, in februari gepubliceerd, red.) meenemen in de nieuwe bestuurscul tuur van het volgende kabinet.'' Een van de opstellers van de brand brief van ruim twintig afdelingen aan de landelijke partijtop, Gabriëlle Heine van de afdeling Heerlen, is 'ge schrokken' van de ministerraadnotu- len. ,,Mij lijken excuses van Hugo de Jonge en Wopke Hoekstra aan Omt- zigt op hun plaats. Het lijkt alsof ze de ernst van de situatie niet zagen. Maar excuses van Hoekstra en De Jonge zijn niet voldoende. Ze moeten Omtzigts boek gaan uitdragen en de bestuurs cultuur veranderen.'' Ook afdelingsvoorzitter Ben Bomers van Oost-Gelre zint het niet dat Omt zigt zo veel tegenwerking heeft gehad. ,,Als Hoekstra en De Jonge écht druk Er is te veel druk gelegd op Pieter en hij heeft te weinig steun gehad. Die hele cultuur moet anders -Albert van der Ploeg, CDA hebben uitgeoefend op Omtzigt, dan is dat een verkeerde manier waarvoor minimaal excuses passen.'' Van onderop Nog voordat de notulen van de minis terraad afgelopen maandag naar buiten kwamen, reisde interim-partijvoorzit ter Marnix van Rij af naar de CDA-af- deling Heerlen om met de kopstukken te praten over de brandbrief aan de lan delijke partijtop. Hij werd ontvangen door wethouder Charles Claessens, de fractievoorzitter Marco Peters en enkele bestuursleden onder wie Gabriëlle Heine. ,,Dat is goed gegaan'', zegt Heine. ,,Van Rij neemt onze kritiek serieus en dat is fijn. Hij wil graag van onderop aan de partij werken. Hij heeft over Pieter Omtzigt gezegd: ,,Ik ga daar wat aan doen.''' ,,Wat jammer dat dit nu weer ge beurt'', zegt Marian van Eersel, fractie voorzitter in Moerdijk, ondertekenaar van de brandbrief. ,,Ik ben heel be nieuwd hoe Hoekstra en De Jonge zich verdedigen. Maar het allerbelangrijkste is: hoe staat Pieter Omtzigt hierin? Het is nu echt aan hem.'' GO legt coalitie op pijnbank

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 9