8 NIEUWS Biden: 1,8 biljoen voor steun NOTULEN MINISTERRAAD DEBAT Het kabinet en coalitiepartijen VVD, D66, CDA en ChristenUnie liggen vandaag onder vuur in een debat over de ministerraadnotulen van de toeslagen affaire. De oppositie verwijt hun informatie te hebben achtergehouden. De Amerikaanse president Joe Biden wil 1800 miljard dollar (bijna 1500 miljard euro) uit trekken voor een nieuw eco nomisch steunpakket voor burgers. Het geld gaat volgens het Witte Huis onder meer naar onderwijs, kinderopvang en belastingverlagingen voor gezinnen. De president gaat zijn be leidsplannen in het parle ment presenteren aan de vooravond van zijn honderd ste dag als president. Het Witte Huis maakte vooraf gaande aan die toespraak al vast het 'Plan voor Ameri kaanse Gezinnen' bekend. Het plan moet onder meer worden bekostigd door belas tingontwijking door rijke Amerikanen en grote bedrij ven steviger aan te pakken. De president wil de komende tien jaar 80 miljard dollar ex tra vrijmaken voor de belas tingdienst. Die krijgt ook meer bevoegdheden. Dat kan de schatkist zo'n 700 miljard dollar opleveren, verwachten regeringsmedewerkers. De Democraten loodsten vo rige maand al een infrastruc tuurplan van 1900 miljard dollar door het parlement. Het probleem zit in de uitvoering, niet in de intentie Nieuwe stichting koopt voedselhulp in Er komt een onafhankelijke stichting die voedsel gaat in kopen voor de meer dan 170 voedselbanken. Door de coro nacrisis komen steeds meer mensen langs, maar er wor den minder producten aan de voedselbanken aangeboden. De nieuwe stichting krijgt de 4 miljoen euro die het kabinet vorig jaar vrijmaakte voor voedselbanken. Verder is het plan zo'n 12 miljoen euro uit een Europees fonds volledig te besteden aan voedselhulp. Vaticaan stak geld in pil Frankrijk wil versoepelen Jongeren van maffia gepakt Het is uitzonderlijk dat het kabinet notulen van de ministerraad vrij geeft. Maar nu dat is gebeurd, is de honger van de Tweede Kamer naar informatie niet gestild. Zo willen de meeste oppositiepartijen dat alle notulen openbaar worden van ver gaderingen waarin het kabinet sprak over de toeslagenaffaire. Maandag gaf het kabinet stukken vrij die de parlementaire ondervra gingscommissie vorig jaar al kreeg voor het onderzoek naar de toesla genaffaire. De commissie conclu deerde dat de Belastingdienst dui zenden onschuldige ouders onte recht opjoeg vanwege vermeende fraude met kinderopvangtoeslag. Vandaag beschuldigen onder an deren SP-leider Lilian Marijnissen en PVV-leider Geert Wilders het kabinet ervan zaken achter te hou den. De ministerraad heeft sinds 2019 in totaal 43 keer gepraat over de toeslagenaffaire, blijkt uit een overzicht van premier Mark Rutte. Van dertien vergaderingen zijn de notulen nu vrijgegeven. Het kabinet is niet van plan méér stukken te openbaren. Een verzoek tot meer openheid van SP - vooraf gaand aan het debat - is afgewezen door demissionaire coalitiepartijen VVD, D66, CDA en ChristenUnie, die samen nog altijd een meerder heid in de Kamer hebben. Toch kan die blokkade tijdens het debat nog van tafel gaan. De oppo sitie beschuldigt het kabinet ervan dat vooral is gesproken over de beeldvorming en niet over het lot van de slachtoffers van de affaire. Ministers van alle vier de regerings partijen probeerden kritische Ka merleden een toontje lager te laten zingen. De regeringspartijen zitten met die beschuldiging in hun maag. PvdA en GroenLinks Het is de vraag hoe hard oppositie partijen GroenLinks en PvdA zich in het debat opstellen. Die twee partijen worden het vaakst ge noemd als mogelijke coalitiepart ner van een nieuw kabinet met VVD, D66 en CDA. In tegenstelling tot de SP van Marijnissen hebben Lilianne Ploumen (PvdA) en Jesse Klaver (GroenLinks) mét gezegd dat zij absoluut niet met Rutte in een nieuw kabinet willen stappen. De partijen beschuldigen het ka binet er wel van voornamelijk bezig te zijn geweest met het 'redden van hun eigen hachje', maar ze gaan minder ver dan bijvoorbeeld Wil- ders. Die wil dat leden van het ka- binet strafrechtelijk worden ver volgd. Zij hebben in de toeslagenaf faire niet alle informatie gegeven waar de Tweede Kamer om vroeg en daarmee hebben ze een ambts misdrijf gepleegd, stelt Wilders. Ministers en staatssecretarissen kunnen voor dat vergrijp vervolgd worden als de Tweede Kamer dat vraagt. Maar het verzoek van Wilders kan niet rekenen op een meerder heid in de Kamer. Het is sowieso kansloos bij de rechter, stelt hoog leraar staatsrecht Paul Bovend'Eert (Radboud Universiteit Nijmegen). ,,Het kabinet heeft een uitleg gege- ven aan de grondwet die verkeerd was, maar daarmee is het nog geen misdrijf.'' Wilders verwijst met zijn oproep naar een al langer lopend conflict tussen de Tweede Kamer en het kabinet. In november 2019 vroeg de voltallige Kamer om een feiten overzicht: wie was op welk mo ment op de hoogte van de misstan den bij de Belastingdienst? Het ka binet gaf niet alles. Zo wilde de Kamer onder meer een interne no titie krijgen van een jurist bij de fis cus die al in 2017 had gewaar schuwd dat de fraudebestrijding bij de kinderopvangtoeslag niet deug de. Ook andere ambtelijke stukken ontbraken. Het kabinet vond het niet nodig om interne ambtelijke notities te delen met de Kamer. In de vrijgege ven ministerraadnotulen geeft toenmalig staatssecretaris Menno Snel (Financiën, D66) als reden dat individuele ambtenaren niet de schuld moesten krijgen van de toe slagenaffaire. Artikel 68 van de Grondwet re gelt dat het kabinet verplicht is in formatie te geven als de Tweede Ka mer daarom vraagt. Eind 2019 schrijft minister Raymond Knops (Binnenlandse Zaken, toen vervan ger van de zieke Kajsa Ollongren) in een brief hoe het kabinet die plicht uitlegt: 'Voor documenten die zien op intern beraad (overleg en op merkingen door ambtenaren, red.) geldt dat er belangrijke staatsrech telijke en bestuurlijke redenen zijn om niet over te gaan tot verstrek king daarvan.' Staatsbelang En daarmee perkte het kabinet de inlichtingenplicht ineens in, stelt Bovend'Eert. ,,Want in 2002 had het kabinet-Kok juist gesteld dat het kabinet niet zomaar botweg mag zeggen dat de Kamer ambtelijke stukken niet krijgt. Sindsdien gold dat als gewoonte. Als een kabinet stukken weigert, moet het daar goede redenen voor geven, zoals staatsbelang. Ook mogen stukken geanonimiseerd worden, maar bot weg weigeren zoals nu gebeurde: dat was een draai in het beleid.'' En rond de jaarwisseling volgde een nieuwe draai. Na het rapport van de ondervragingscommissie - waarna het kabinet aftrad - be loofde Rutte dat ambtelijke stuk ken voortaan wél gedeeld zullen worden. „Daaruit blijkt wel dat het kabinet zelf ook inzag dat het ver keerd zat'', stelt Bovend'Eert. donderdag 29 april 2021 GO WASHINGTON Minister Hugo de Jonge zegt dat het kabinet geen mogelijk heid ziet flexwerkers te com penseren bij quarantaine. DEN HAAG ROME Het Vaticaan heeft jarenlang geïnves teerd in de Zwit serse farmaceut Novartis, het moe derbedrijf van Sandoz, dat onder meer de morning- afterpil en abor tuspil produceert. Het is een voor beeld van wat er fout liep bij het fi nanciële beheer, aldus de voormalig financiële topcon- troleur Libero Mi- lone in een Itali aanse reportage. PARIJS De Franse presi dent Emmanuel Macron spreekt morgen de bevol king toe over plan nen voor versoe pelingen. Hij wil de strenge coro nabeperkingen stap voor stap af bouwen. NAPELS De Italiaanse poli tie heeft een ge voelige klap toege bracht aan jonge maffiosi in Zuid- Italië. Bij twee ope raties tegen maffiabendes met jonge leden zijn bijna vijftig ver dachten gearres teerd voor onder meer afpersing, drugshandel en wapenbezit. De ar restaties vonden plaats in Napels en in de provincie Messina op Sicilië. Tweede Kamer Hans van Soest Peter Winterman Den Haag De ministerraad heeft 43 keer gesproken over de toeslagenaffaire. Van dertien vergaderingen zijn de notulen vrijgegeven. VAN ONDEREN Witte leeuw Ava waagt zich op de glazen brug in haar bui tenverblijf in Tigerpark Dassow, in Duitsland. Volgens de die rentuin is de bijna 3 meter hoge plexiglazen loopbrug een unicum als het gaat om verblijven voor roofdieren. foto ap Premier Rutte werd in een debat

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 8