OZCAN AKYOL Acties op het spoor voorlopig gestaakt 6 THE STREAMERS POPULAIR Column Een week voor de Nationale Dodenherdenking werd nota bene in ons parlement het belang van deze dag onder streept; nog steeds gebruiken poli tieke warhoofden maar al te graag de Jodenvervolging om een ridi cuul punt te maken. bekend van zijn roman Oneigen tijds, waarin hij personages met het idee laat spelen dat het Derde Rijk een beter alternatief is voor onze huidige samenleving - dit continent is immers ziek, luidt het oordeel. Tijdens een wetgevingsoverleg over de quarantaineplicht zei deze nieuwbakken parlementariër dat hij de 'ophokwet' hetzelfde vindt als het totalitaire regime van de Tweede Wereldoorlog, toen men sen werden vergast vanwege hun religie en cultuur. Ik zat te kijken en dacht: mis schien was het een slip of the ton gue, maar hij sprak de woorden, in iets andere vorm, een paar keer uit. Ook op het moment dat andere volksvertegenwoordigers hem attendeerden op hoe stupide zijn hersendiarree over kwam. Het gaf te denken: een der gelijke analyse kan alleen ie mand maken die het leed en het trauma van Jo den niet serieus neemt. Deze man heeft namelijk wel historisch besef, dat heeft hij in eer dere publicaties bewezen, desal- niettemin koos hij ervoor om een genocide gelijk te stellen aan een quarantaine van tien dagen voor mensen die net hebben staan zui pen op Mallorca of Alanya. Het was dus bewust. Dit is hoe antisemitisme en het bagatellise ren van de concentratiekampen in de praktijk werkt; alles wordt ge reduceerd tot een mislukte verge lijking en voor we het doorhebben doen anderen daaraan mee. Het is goed om hier even stil bij te staan, zeker in aanloop naar de herdenkingsmomenten. In een tijd van een pandemie en complottheorieën wordt naar een zondebok gezocht, en opvallend vaak moeten Joden het daarbij ontgelden. Ik hoorde het zelfs vorige week op de markt, waar ik op een broodje wachtte, en de mensen voor me in de rij zeker wisten dat corona van begin tot eind boze op zet was van 'zionisten', die con trole over de wereld wilden krij gen. Het wankele beleid van de overheid - meer het uitvloeisel van onwetendheid dan van onwil - biedt te veel dwazen de kans om een podium te pakken. En juist daarom is het be langrijk om te herdenken en uit te leggen wat een totali tair regime écht inhoudt, zo dat enerzijds iedereen be grijpt dat bovenge noemde vergelij kingen nergens op slaan en vooral om te voorkomen dat minderhe den zoals Joden straks weer vo gelvrij zijn. gr FNV en ProRail zijn nog bezig om de laatste details van het cao-ak koord uit te werken, liet FNV Spoor gisteren aan het eind van de middag weten in een verklaring, i De leden van de vak bond moeten het ak koord nog wel goedkeu ren voordat het van kracht wordt. Wat er precies is over eengekomen tussen beide partijen wordt volgens FNV waarschijnlijk vandaag bekendgemaakt. Als de cao wordt goedgekeurd dan wordt er niet meer gestaakt. Gisterochtend reden er in de re gio's Utrecht, Amersfoort, Amster dam en Alkmaar geen treinen tus sen 06.00 uur en 08.00 uur. Daar door was het heel druk op een aan tal trajecten toen de treinen wel weer gingen rijden. De acties zouden tot en met za terdag duren en iedere dag zou er in andere regio's worden gestaakt, zo was het oorspronkelijke plan. Op zaterdag zou een 24-uursactie plaatsvinden waardoor in het hele land geen treinen zouden kun nen rijden. ProRail en FNV kwa men eerder niet tot een vergelijk over de loop tijd van de cao en het percentage loonsverho ging. ProRail legde een ultimatum van FNV naast zich neer in april, daarop be sloot de vakbond te gaan staken. De grote spoorstaking van van daag zou geen invloed hebben ge had op de treinen van de vervoer ders Arriva en Keolis. Nu het tweede optreden van the Streamers dinsdag opnieuw veel kijkers trok, rijst de vraag of de gelegenheidsband ook na de coronapandemie verder kan. De artiesten willen wel en denken mee over de manier waarop. Achter de schermen van the Streamers keken medewerkers dinsdagavond met grote belang stelling naar steeds versprin gende cijfertjes op een beeld scherm. Terwijl artiesten als Typhoon, Paul de Munnik, Van Velzen en Suzan Freek met el kaar en anderen een muzikaal feestje bouwden bij de stallen van Paleis Noordeinde, zagen de organisatoren voor zich hoeveel mensen de livestream volgden. Die cijfertjes gaven aanleiding tot een brede glimlach, bevestigt Machiel Hofman van Tribe Com pany, het bedrijf dat ook Vrien den van Amstel produceert. Sa men met het management- en productiekantoor van Guus Meeuwis, Modestus, is zijn be drijf de drijvende kracht achter de productie. ,,Ik zag dat we op 841.000 apparaten werden afge speeld", zegt Hofman. Hij doelt op de telefoons, laptops, tablets en televisies waarop kijkers zich in 102 landen 2,5 uur lang ver maakten met de optredens van zo'n twintig artiesten, onder wie ook Miss Montreal, Maan, Armin van Buuren, Davina Michelle en Duncan Laurence. Via een rekenmodel, gebaseerd op onderzoek onder de mensen die een van de gratis tickets had den besteld, kwam het aantal kij kers uit op 2,5 miljoen. ,,Met zulke cijfers kun je wel zeggen dat we een nieuw model hebben ontdekt'', stelt Hofman vast. Maar is dat ook toekomstbestendig? Een zelfgekozen pijler van the Streamers is dat ze de enige band zijn die nooit optreedt voor pu bliek. Wat als straks de corona- pandemie achter de rug is? ,,Dan nog bestaat er behoefte aan een avondje thuisvermaak'', denkt Hofman. Meeuwis, die met rapper Kraantje Pappie de basis legde voor de gelegenheidsband van een vaste kern topartiesten die per keer wordt aangevuld met Misschien moet het een traditie worden om Koningsdag zo af te sluiten meer collega's, vraagt zich af of het dan praktisch nog haalbaar is. ,,De artiesten hebben een warm gevoel bij dit initiatief, maar zij gaan straks na corona allemaal hun eigen concerten weer inha len. Nu krijgen we ze allemaal wel bij elkaar, omdat verder niets mogelijk is.'' Hofman: ,,Als je het vroeg genoeg organiseert, moet het haalbaar zijn. En de samen stelling van de band wisselt toch steeds iets, dat is niet erg.'' Het zaadje voor the Streamers werd geplant in januari, toen Vrienden van Amstel Live in Ahoy niet kon doorgaan. Dat jaar lijkse evenement van samenwer kende artiesten vond nu plaats als livestream, waarnaar liefst 2,2 miljoen mensen keken. Het eer ste Streamers-optreden in maart in Carré trok vervolgens ook nog 1,2 miljoen kijkers. ,,Als je zoveel mensen een plezier doet, zou het zonde zijn er niet mee door te gaan'', vindt Meeuwis. Op 29 mei is al het derde Strea mers-concert gepland, op een nog te zoeken locatie. ,,We laten eerst dit tweede optreden even bezinken'', zegt Hofman. ,,Vol- gende week kijken we verder. Het moet een plek zijn die in ons ver haal past. We gaan nu niet in pak weg het Concertgebouw staan.'' Ook als de derde show de laat ste in coronatijd blijkt te zijn, is er toekomst voor the Streamers. „Misschien moet het wel een tra ditie worden om op deze manier Koningsdag af te sluiten'', denkt Hofman hardop. De producent spreekt van een jongensboek dat voortduurt, be gonnen als idee om als werkloze artiesten samen iets leuks te doen. ,,En dat moet het ook blij ven. Het is geen verdienmodel, het uitgangspunt is vanaf het be gin mensen thuis een leuke avond te bezorgen. Natuurlijk kost het wel geld, wat we op Ko ningsdag hebben gedaan, was een enorme investering. Toch konden we het gratis houden en mensen op vrijwillige basis laten bijdragen in een fooienpot. Daar komt genoeg in om uit de kosten te komen. Een vetpot is het niet, maar als dat het doel was ge weest, hadden we het nooit zo groots neergezet als nu. The Streamers zijn we niet begonnen om er rijk van te worden.'' donderdag 29 april 2021 GO ^0 @OzcanAkyol Deze keer was het de beurt aan Pepijn van Houwelingen (FvD), 5> De spoorstakingen zijn voorlo pig van de baan doordat onder handelingen tussen vakbond FNV en ProRail resultaat heb ben opgeleverd. De NS liet gis teren weten dat de treinen van daag weer volgens de normale dienstregeling zullen rijden. ANP Utrecht Tweede leven voor coronatijdverdrijf? Alexander van Eenennaam Den Haag Blokfuitbattle door the Streamers. foto tls - Machiel Hofman Typhoon en Maan swingen bij Paleis Noordeinde. FOTO TLS

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 6