Gewaagd en gelaagd Wraak nemen op foute mannen, maar wel 15 Wraakfilms zijn meestal het domein voor mannelijke personages. Maar in Promising Young Woman introduceert regisseur Emerald Fennell Killing Eve, The Crown) een vrouw die foute mannen op hun nummer zet. PROMISING YOUNG WOMAN paalde stelling willen opdringen'', zegt de regisseur. ,,Maar ik wilde wel het verhaal vertellen van een vrouw die zich er niet neerlegt bij wat er in haar omgeving is voorgevallen. Mis schien heeft het enige invloed. Even tueel zelfs op mannen, wie weet?'' Remake van Another Round Kijkcijfers Oscars ruim gehalveerd egisseur Emerald Fennell (34) beschouwt het in eerste instantie als een compliment dat haar film Promising Young Woman, nu te zien op Amazon Prime Video, tot nu toe bij het publiek zeer uiteen lopende reacties oproept. ,,Ik heb tot nu toe vooral gemerkt dat iedere kij ker het verhaal op een eigen manier uitlegt. Telkens is de interpretatie an ders'', constateert zij tevreden in Londen. ,,Dat is wat mij betreft een goed teken. Het betekent dat de film iets losmaakt. Ik was zelfs bij een bioscoopvertoning waarbij twee vrouwen in de zaal elkaar verbaal te lijf gingen bij een bepaalde scène. Dat was heel bizar.'' Het was te verwachten dat Promi sing Young Woman omstreden zou zijn. Het verhaal volgt een jonge vrouw, Cassie (gespeeld door Carey Mulligan), die zich in dronken toe stand in bars laat oppikken door mannen die haar als een makkelijke prooi beschouwen. Totdat blijkt dat Cassie niet dronken is en er duidelijk op uit is om de mannen een lesje te leren, met alle risico's van dien. Over haar motieven wordt de kij ker halverwege de film ingelicht. jonge versie van Camilla Parker Bow les, de minnares van prins Charles), Call the Midwife en Anna Karenina. Op al deze fronten weet zij te over tuigen. Ook haar regiedebuut is lovend ontvangen. Amerikaanse recensenten bejubelden de film met termen als 'gedurfd, actueel en uitda gend.' De constatering dat Fennell met haar film modieus inhaakt op de Metoo-beweging wijst zij af. ,,Ik ben vier jaar bezig geweest om deze film van de grond te krijgen. Ik wilde niet het vaak gebruikte verhaal vertellen van een vrouw die op een gewelddadige wijze wraak neemt op de dader, zoals in The Girl With the Dragon Tattoo. Daar herken ik mij als vrouw totaal niet in. Evenmin als in vrouwen die met een machete in de hand tekeergaan tegen hun kwel geesten. Dat is mij veel te manne lijk. In deze film moest het veel sub tieler gebeuren. Het kostte enige tijd voordat de financiers oog hadden voor deze benadering. Maar gelukkig zijn de reacties na de première op het Sundance Festival heel goed.'' In haar filmscenario neemt Fennell geen halve maatregelen. Als Cassie, uit op wraak na wat haar boezem vriendin heeft meegemaakt, verhaal gaat halen - ook bij de directrice van het opleidingsinstituut - doet zij dit op een inventieve wijze. Ook de mannen die betrokken waren bij de groepsverkrachting krijgen met haar te maken. Fennell: ,,De meeste mannen die in mijn film voorkomen zijn niet de klassieke griezels. In de meeste ver krachtingsfilms worden ze als halve Gremlins voorgesteld. Bij mij hebben de meeste mannelijke personages een medische opleiding genoten, net als Cassie, die echter afhaakte. Van een van de betrokkenen heb ik zelfs een kinderarts gemaakt!'' Heeft zij een bepaalde boodschap met Promising Young Woman? ,,Ik hou niet van films die de kijker een be- Cassie, ook een veelbelovende medi cijnenstudente, heeft iets in het ver leden meegemaakt waardoor zij aan deze riskante missie is begonnen. ,,Veel vrouwen zullen zich in haar verleden herkennen, hoewel zij hopelijk niet in dergelijke extreme situaties verzeild zijn geraakt'', licht Fennell toe, die met deze film haar regiedebuut maakt. ,,Ook ik ben wel eens met te veel drank op met ie mand meegegaan, wat heel verkeerd had kunnen aflopen.'' Hachelijk De regisseur schreef ook het scenario van Promising Young Woman en won daarmee afgelopen weekend een Oscar voor beste originele scenario. De Engelse heeft ruime schrijferva- ring. Zij was verantwoordelijk voor het tweede seizoen van de misdaad serie Killing Eve, waarin ook vrouwen voorkomen die zich in hachelijke si tuaties begeven. Verder is zij heel ac tief als actrice. Zij speelde mee in films en series als The Crown (als de Vrouwen die met een machete tekeergaan tegen hun kwelgeest, is mij veel te mannelijk DRAMA Regie: Emerald Fennell. Hoofd rollen: Carey Mulligan en Laverne Cox. Te zien op Amazon Prime Video Het duurt even voordat de kijker in de gaten heeft wat Cassie (Carey Mulligan) bezielt. Is zij de onverschrokken verleidster die in halfdronken toestand mannen om haar vinger windt en ze daarna op hun nummer zet? Of heeft zij andere motieven? Het mysterie rond Cassie wordt gaandeweg duidelijk in Promising Young Woman. De beweegrede nen van de zelfdestructieve Cas- sie hebben alles te maken met wraak. De kijker mag zelf ont dekken hoe haar verleden eruit ziet. In elk geval speelt Mulligan een van haar meest gewaagde en gelaagde rollen. Zij weet van Cassie een tegenstrijdig, intrige rend personage te maken. Soms zwak, dan weer oersterk, vervol gens weer onverschillig en daarna weer gefocust op haar missie, die zeker sporen zal ach terlaten. Ook bij de kijker. - Ab Zagt donderdag 29 april 2021 Carey Mulligan speelt Cassie. Ze was genomineerd voor een Oscar als beste actrice, maar won niet. fotoap FILM Leonardo DiCa- prio's bedrijf Ap- pian Way stort zich op een re make van Ano ther Round. De Deense produc tie, later dit jaar te zien in de Ne derlandse bios copen, won de Oscar voor 'beste interna tionale film' en gaat over do centen die een experiment doen om de hele dag onder invloed te blij ven van alcohol. FILM De 93ste uitrei king van de Os cars, de belang rijkste filmprij zen, trok dit jaar in de VS flink minder publiek. Het gala, uitge zonden op zen der ABC, werd vorig jaar nog door 23,6 mil joen mensen bekeken. Dat waren er dit jaar 9,85 miljoen. In 2019 wist de show een kleine 30 miljoen kij kers te trekken. Ab Zagt subtiel 44 Emerald Fennell, regisseur E

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 43