II ZEELAND 11 zijn, natuurlijk. Hij was zo'n stoere, sterke kerel. Beer van een man. Zulke handen. Nooit ziek. Maar het was ongelooflijk, binnen een week was het gebeurd. Op de intensive care. Niemand erbij." Cocktailuitvinding De Koeyer wrijft over zijn ogen en haalt een hand door zijn haar. ,,Zo, poeh. Effe wat anders." Hij pakt zijn telefoon om een foto te laten zien van het proto type van zijn cocktailuitvinding. ,,Kijk, hier gaat dat kant-en-klare blikje met cocktailextract in, je trekt aan de hendel, het blikje wordt leeg geperst in de turbob lender en dan heb je zo een cock tail. Ik zag dat apparaat al voor me toen er nog niets op papier stond. Door mijn zware dyslexie denk ik enorm in beelden. Daar ben ik niet uniek in, dat hoort bij de afwij king. Bij mij worden die beelden meestal omgezet in smaken. Heel snel gaat dat. Ik ga ruw door de bouwstenen heen en vervolgens moet er iemand aan te pas komen om de details kloppend te krijgen. Daarom voer ik alles wat ik be denk uit met partners. Je moet je beperkingen kennen. Berekenen achter de komma is niet mijn ding, ik ben een ideeënbron. Als kind al. Oneindig. En ook doen. Ik ben niet van het eindeloos lullen." Nou... ,,Ja, wel van het eindeloos lullen, maar niet van het daarbij laten. Het heeft wel lang geduurd voor ik al mijn ideeën kwijt kon. Als be ginnend ondernemer voelde ik me vaak opgesloten. In mijn eerste ijs- winkels stond ik zelf ijs te draaien. Dat ken je op den duur wel. Ik werd iebelig achter die vitrine. Nu ben ik 50 en heb ik eindelijk de vrijheid om als een vlinder overal even te landen. Door een zekere fi nanciële draagkracht, en omdat ik goede mensen om me heen heb. Dat is goud waard voor iemand als ik, een dyslect die nooit zelf een e mail stuurt. Het duurt te lang en ik maak gigantisch veel spelfouten. Het is frustrerend hoor, om je tien keer zo hard te moeten inspannen voor iets wat voor de meeste men sen vanzelfsprekend is." „Vreselijk. Ik dacht dat ik dom was, terwijl ik ergens wel voelde dat dat niet klopte. Pas toen ik al 14 of 15 was, zei mijn leraar Neder lands op de lts: 'Ja maar jongen, jij hebt dyslexie.' Ik kuste die kerel bijna. Hèhè, eindelijk. Misschien komt daar mijn gedrevenheid van daan. Ik heb altijd het gevoel dat ik moet overcompenseren, bewijzen dat ik van alles kan. Maar ik kan er ook wel om lachen nu. Mijn vrien din is nog dyslectischer dan ik. En mijn dochter ook. Als we met z'n drieën ergens naartoe rijden en we moeten een bestemming intypen, gaat het zo: ehm, hoe spel je dat? Hallo, moet je niet aan mij vragen. Ja, en aan mij al helemaal niet." Hij laat een foto van zijn dochter Nikki zien, een 16-jarige Amster damse met een mooi, vrolijk ge zicht. Met haar moeder heeft hij nooit een serieuze liefdesrelatie gehad, zegt hij. ,,Tot voor kort was ik nooit zo'n relatieman. Ik kan me moeilijk aanpassen in de liefde. Omdat ik altijd zo bezig ben." ,,Ik moest in het begin best wen nen aan het idee, maar uiteindelijk is het zo goed voor me geweest. Als het alleen aan mij had gelegen, had ik waarschijnlijk nooit een kind gekregen, en nu heb ik al zestien jaar het mooiste wat me had kun nen overkomen. Ik mag echt van geluk spreken. Het leven kan raar lopen. Mijn vriendin is 28, zij wil graag kinderen. Daar moet je als man dan in meegaan, vind ik, an ders moet je je niet verbinden aan een veel jongere vrouw. Maar het is wel weer een stap." Hij maakt een paar grappen met drie mannen die koffie komen ha len aan de provisorische coronabar van De Wasserette. Dan zegt hij: ,,Maar goed, ondernemen is leuk. Wil je het eerste IJscuypje vanbin nen zien? Vraag ik aan de meisjes of ze een frappuccino voor je ma ken." Hij staat meteen op en loopt naar de deur die het café verbindt met het piepkleine ijswinkeltje. Anderhalve meter afstand is er geen optie. ,,Hier stond ik veertien jaar geleden in mijn eentje met een roeispaan ijs te draaien in twee machines. Ik werd er af en toe gek van, maar het was ook geweldig. PASPOORT 1988-1989: Middelbare hotel school, Middelburg 1989-1990: Vis schoonmaken en verkopen bij zijn ouders, in vishandel Het lekkerbekje, Yerseke 1990: Opening Maestro Ge- lato, Goes 1995-1997: Antiekhandel, Antwerpen 1997-2002: Eigen bedrijf in schepijsmix Maestro Gelato, Den Haag 2002: Verhuizing naar Am sterdam, opening meubelzaak Vintage Home 2005: Eerste IJscuypje, Ge rard Douplein 2008: Opening café De Was serette Twee jaar lang de hele dag lullen met iedereen in de buurt. Het is nog steeds hetzelfde zaakje als toen, een soort IJscuyp- jesmuseum." ,,Niet overdreven. Ik ben meer een zwerver en een flierefluiter. Jaren woonde ik overal en nergens, on der meer in een caravan op Rui- goord. Beetje kunstschilderen, vintage meubels zoeken en op knappen - niets wat echt een sta biel inkomen met zich meebracht. Pas toen ik met de geboorte van Nikki de verantwoordelijkheid kreeg voor een ander mens, be sloot ik iets blijvends op te bou wen. Daarom ben ik IJscuypje be gonnen. Door het succes daarvan ging ik ondernemen zien als iets goeds, als een hobby. Ik heb altijd gezegd: ik wil een zigeuner zijn met een creditcard. Dat ben ik nu. Maar ik zal ook altijd een boer uit Ik ben een ideeënbron. Als kind al. Oneindig Zeeland blijven die graag zijn handjes laat wapperen." ,,Die ouwe van mij was ook zo, ja, ik ben een kopie van hem. Bomen waren zijn passie, hij wist echt al les van bomen. Op een dag zei hij kalmpjes tegen mijn moeder: 'Ik verkoop de vishandel, we gaan van de bomen leven.' Mijn moeder angstig, als de dood dat het zou mislukken. Maar hij was zeker van zijn zaak. En hij kreeg gelijk. Hij wist binnen afzienbare tijd zowat de allergrootste privébomen- collectie van Nederland aan te planten, rond zijn huis onder aan de dijk van de Oosterschelde. Klein restaurantje met koffie erbij en binnen een jaar liep het als een trein. Met bussen kwamen ze van uit Duitsland om naar zijn waan zinnige tuin te kijken." ,,Helemaal niet, joh. Dat was het gekke. Hij zei een keer tegen me: 'Ed, als ik het geloof niet had, was ik misschien wel de grootste boef geworden.' Een lekkere boef, want hij was een bourgondiër. En hij durfde zijn hart te volgen. Die bo men zijn zo gaaf. Toen ik een kleine jongen was, plantte hij een boom die hij naar mij vernoemde. Het was een sequoia. Als je later groot bent, is die boom veertig meter hoog, zei hij. Edwin staat er nog, in al zijn schoonheid uittore nend boven het huis dat mijn va der zelf ontwierp, een bungalow in Finse stijl. Met vijvers op drie niveaus. Volgende week is het pre cies een jaar geleden dat hij dood ging. Dan komen we allemaal sa men in zijn tuin." ,,Allebei. Ik mis mijn vader enorm, en ik vind het vreselijk dat mijn moeder haar maatje kwijt is, maar ik heb ook het gevoel dat hij er nog is. We praten nog. Je mag best we ten dat ik het gevoel heb dat hij even langskomt als ik 's avonds thuis in mijn stoel zit - ik mediteer best veel. Ik stond altijd al open voor spiritualiteit, maar nu, door mijn vader, is het alsof ik een lijn tje heb met waar hij dan ook is. Als ik eraan denk, voel ik tintelingen in mijn tenen. Hij geloofde in het he melse paradijs, daar had hij het vaak over. Ik plaagde hem dan door te zeggen: joh, jij maakt het zo moeilijk door het via die kerk te doen, maar ik kom daar ook. Ik neem geen stiekeme route of zo, maar ik zie je daar wel ooit. Dat ge loof ik ook echt, helemaal sinds zijn dood." ,,Zeker. Hij was bij kennis. Praten ging moeilijk, door de benauwd heid, maar hij had het wel scherp. 'Ed, ik ga de Lieve Heer een hand geven,' zei hij. Hij was totaal niet bang, overtuigd dat hij naar een plek ging die nog mooier was dan zijn bomenparadijs. Ik heb hem aangemoedigd: 'Je bent er je hele leven mee bezig geweest, pap, ga maar lekker.' Ergens is mijn leven ook mooier geworden. De dank baarheid voor het vaderschap komt nog meer naar boven nu mijn vader is overleden, dat gevoel heb ik sterk. Ja, het is een bizar jaar geweest voor me, diep verdrietig maar ook prachtig. Loop je anders even mee naar Brut? Daar hangt pas de spirit van mijn ouwe baas en van mijn familie." Onderweg naar het restaurant aan de overkant wil hij nog één idee kwijt. ,,Een ijssandwich. Weet je nog dat Jamin vroeger zoiets had? Ik werk aan twee Am sterdamse koekjes met daartussen een bolletje ijs, even aandrukken, en dan in een speciaal ontworpen puntzakje zodat je hem makkelijk kunt eten. Ik moet alleen nog een leuke naam bedenken, ijssand- wich vind ik niks." ,,Genoeg. Ik neem altijd hetzelfde: stracciatella of chocola. Wat dat betreft ben ik heel honkvast." donderdag 29 april 2021 GO Hoe was dat voor u als kind? En toen werd u ineens vader. Edwin de Koeyer Geboren: 6 juni 1970, Goes 1982-1988: Lts, Goes 2015: Opening Brut de Mer en eerste Van 't Spit Edwin de Koeyer woont alleen in De Pijp. Hij heeft een 16-ja- rige dochter, Nikki. Bent u materialistisch inge steld? -Edwin de Koeyer Zoals uw vader? Hij was dus niet gereformeerd in de zin van zuinig of benepen. Duurde het afgelopen jaar lang, of vloog het juist voorbij? Wist hij dat het ging gebeuren? Eet u zelf eigenlijk veel ijs?

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 39