4 Zeeland had dringend een testcentrum nodig en heeft er nu een Zo is De Kaap geboren. Het is de nieuwe naam van een duizend vierkante meter groot test- en de monstratiecentrum op de Kennis- werf in Vlissingen. Het is een kleine versie van het Innovation Dock op de werf van RDM Rotter dam. Daar zijn studenten onder meer bezig met autonoom varen. De uit de kluiten gewassen loods aan de Vlissingse Voltaweg wordt gehuurd door vier kartrekkers die zich bezighouden met slim onder houd in de industrie en voor wind- parken op zee. Het Vlissingse be drijf Terra Inspectioneering strijkt er neer. Het past inmiddels wereld wijd technische robotica toe om opslagtanks van (petro)chemische bedrijven te inspecteren. Ook ge bruikt het driedimensionale laser scans om de dikte van staalopper- vlakten te meten. Rotorbladen repareren Een tweede partner is KicMpi, een innovatienetwerk dat industrieel onderhoud slimmer en veiliger wil doen door inzet van robots en dro nes. Een derde deelnemer is Field- lab Zephyros dat automatische in specties en reparaties van windmo lenbladen ontwikkelt. Op hetzelfde spoor zit de HZ University of App lied Sciences met de AIRtub, een te ontwikkelen drone die schade aan windmolenbladen kan detecteren. Stap twee is om diezelfde drone een robot mee te laten nemen die op grote hoogte schades aan rotorbla den kan herstellen. De HZ doet dat binnen een landelijk consortium. Lasrobots Het testcentrum moet een schakel tussen de laboratoria en praktijk ruimten op Scalda en de HZ én het bedrijfsleven worden. Pieter Raes van KicMpi: ,,Als een innovatie in een lab werkt, wil je die uitprobe ren op een grotere schaal. Dan praat je over verschillende soorten robot- jes die samen laswerk in een tank kunnen verrichten, zodat er geen mens meer in zo'n tank hoeft te kruipen. Helaas zijn er maar weinig grote bedrijven die daarvoor testlo caties beschikbaar stellen. Doe het maar bij de buren, zeggen ze. Dat remt de voort gang van projecten die inspecties in de - msa^j Met paarse balletjes werd testcentrum De Kaap onlangs geopend. fotos lex de meester Helaas zijn er maar weinig grote bedrijven die testlocaties beschikbaar stellen industrie sneller, veiliger en goed koper kunnen maken. In De Kaap kunnen we nu een tank neerzetten en praktijktesten uitvoeren. Precies wat Zeeland nodig had." Metalen spanten Ook Terra Inspectioneering, dat op een minuut lopen van de Kaap is gevestigd, is blij dat er nu een flinke testruimte is. „Je wilt nieuwe drones testen, maar je kunt bij Shell en andere olie maatschappijen niet even een tank voor een proef afhuren", zegt Stever Verver van Terra Inspectioneering. „Deze hal is een interessante test faciliteit. We kunnen hier nieuwe producten makkelijker uit proberen, zodat we als bedrijf ook sneller kunnen groeien. Daarom zijn we er als huurder ingestapt. We kunnen hier kleinere tanks neer zetten. Ook de metalen spanten ko men van pas voor ultrasone dikte- metingen. De hal is groot genoeg om er met drones doorheen te vlie gen." Terra Inspectioneering voert in middels wereldwijd inspecties uit, onder meer voor multinationals als Dow en Vopak. De drones kunnen alle industriële besloten ruimtes controleren, zoals schoor stenen, pijpleidingen, ketels, olie tank- en gastanks en destillatieko lommen. De klant kan alle data in een cloud-omgeving zien. Verver: „De komende twee jaar zullen we onze omzet en aantal De hal is groot genoeg om er met drones doorheen te vliegen medewerkers verdub belen. We hebben nu 15 mensen op de loonlijst. Dat wor den er zo'n 30. Dat de HZ ook in dit veldlab meedoet, helpt om de goede mer sen aan te trekken. Onze en gineers komen nu vrijwel allemaal van de HZ. Dat studenten hier rondlopen en meekijken, is echt meerwaarde. Het onderwijs kan zo beter worden afge stemd op wat bedrijven vragen." Speeltuin Opleidingscoördinator engineering Gerben Huiszoon van de HZ knikt. ,De Kaap is een mooie speel tuin waar industrie en onderwijs elkaar ontmoeten en kunnen expe rimenteren. Het is goed om te zien wat anderen doen. Veel studenten hebben nog nooit een tankinspec- tie met een drone gezien. Bedrijven op hun beurt kunnen contact maken met potentiële toekom stige werknemers. En uit deze kruisbestuiving kunnen ook weer nieuwe producten voort komen." Raes vindt dit pure winst van De Kaap. ,,Je kunt namelijk uitvindin gen die hier worden getest mis schien ook toepassen in andere sec toren zoals landbouw, de zorg, het onderwijs en het toerisme. Vakan tiehuisjes laten schoonmaken door robots of een betere ventilatie in ziekenhuizen en op scholen - be langrijk in deze pandemie - met be hulp van reinigingstechnologie uit de industrie. Immers, veel vraag stukken overlappen elkaar. Toepas singen moet je wel altijd grondig testen en dat kan nu hier in De Kaap." donderdag 29 april 2021 Zeeland snakte er naar: een flink innovatiecentrum waar een drone testvluchten in een geslo ten tank kan maken en een in spectierobot over een windmo lenblad kan kruipen. De praktijk lokalen op scholen zijn er te klein voor en testlocaties bij grote industriële bedrijven zijn schaars. Steven Verver van Terra Inspectioneering: ,,Je kunt bij Shell niet even een olietank reserveren voor een dronetest." Frank Balkenende Vlissingen Offshore Wind ^site maintenance £*<33iw Hal voor robots en drones HZ-student Joshua de Jong (links) en docent Leo Blok met een prototype voor een kruiprobot die windmolenbla den kan repareren. -Pieter Raes, KicMpi -Steven Verver, Terra Inspectioneering M Gerben Huiszoon.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 32