s? Wolven aan zee De maand april was kouder dan normaal Hoge nood 'Dat we nu samen kunnen winkelen is bijzonder' Winkelende zussen slagen met rokje voor rokjesdag 2 HET OUDE NORMAAL HET MAG WEER: donderdag 29 april 2021 Commentaar Twintig jaar na de mythische wolf van Walsoorden werd op Koningsdag een echte wolf gezien en gefotografeerd in Zeeland. Een jong dier was het Schelde-Rijnkanaal overgestoken om het eiland Tholen te verkennen. 's Middags is de wolf waarschijnlijk weer terug naar West-Brabant gezwom men. Wolven trekken steeds verder richting het westen. De snel heid waarmee dat gebeurt is verrassend. Tot januari was er in de westelijke helft van het land nog niet één gezien. Een paar maanden later staan de pootafdrukken van een wolf in de Zeeuwse klei. Een kleine stap voor deze wolf, maar een grote sprong voor de Zeeuwse natuur, waar dit roofdier in geen eeu wen officieel was waargenomen. Eén wolf maakt nog geen roedel, maar we gaan ze hier vaker zien. Reken er maar op, zegt wolvenkenner Leo Linnartz. Na tuurlijk, het zal je schaap maar wezen als een hongerige wolf langs komt. Maar het aantal schapen dat ten prooi valt aan de zeldzame wolf valt in het niet bij het bloedbad dat honden en vossen jaarlijks aanrichten. Onderzoek wees uit dat in Neder land jaarlijks duizenden schapen (tot wel 13.000) worden ge dood of verwond door loslopende honden en vossen. Boerenorganisatie ZLTO sloeg direct alarm na het korte be zoek van de wolf. Voor paniek is geen reden. Maar het is wel verstandig alvast advies in te winnen bij veehouders, natuurbe heerders en bestuurders in regio's waar de aanwezigheid van een wolf geen nieuws meer is. Eén wolf maakt nog geen roedel, maar we gaan ze hier vaker zien April is met zes vorstdagen in Westdorpe kouder dan normaal. Gemiddeld komen er in de kust provincies ongeveer twee vorst- dagen voor. Ab van der Sluis Westdorpe Landelijk werd een record gebro ken. In Eelde (Drenthe) daalde de temperatuur maar liefst achttien keer onder het vriespunt. Dat ge beurde voor het laatste in 1929 toen het negentien keer vroor. Sinds het begin van de metingen heeft april in bijna een eeuw niet zo veel lokale vorstdagen gehad. Op een vorstdag daalt de temperatuur op de normale waarnemingshoogte van anderhalve meter boven de grond tot onder het vriespunt, al dus het KNMI. In kustprovincies, zoals Zeeland, ALMANAK Het Brabantse echtpaar wan delde op koningsdag door Mid delburg. Ze waren voor de eer ste keer in de Zeeuwse hoofd stad. Prachtige stad. Alleen één nijpend probleempje. De horeca was nog dicht en voor het open baar toilet had je muntgeld no dig. Pinnen was niet is het aantal vorstdagen altijd klei ner door de invloed van het (warme) zeewater. Twee vorstda gen is normaal. Westdorpe spande deze bijna afgelopen maand de kroon met zes vorstdagen, terwijl Wilhelminadorp er twee had. In Vlissingen bleef het de hele maand boven het vriespunt. April heeft in bijna een eeuw niet zo veel lokale vorstdagen gehad Wilhelminadorp telde in 2013 een record van zes vorstdagen, al dus meteorologe Diana Woei en Westdorpe kwam in 1997 acht keer tot een vorstdag. Tip? redactie@pzc.nl mogelijk. Ze waren inmiddels in het Molenwaterpark beland. Een soort stadszonneweide waar mensen genoten van het lekkere weer. Maar, zag je de twee denken, toen ze hoorden dat het park vroeger dichtbe groeid was: hadden ze maar één bosje laten staan. GOES VVV-kantoor heet nu Tourist Shop Toeristen in Goes kunnen aan de Singelstraat weer terecht voor allerlei infor matie over de stad en de streek. Het voormalige VVV-kantoor gaat nu door het leven als 'Tourist Shop Goes'. De VVV Zee land is eind vorig jaar op geheven. Dat betekent dat gemeenten weer zelf over het informeren van 'hun' toeristen gaan. Goes koos ervoor het voormalige VVV-kantoor op dezelfde locatie voort te zetten, naast het mu seum. De medewerkers zijn voorlopig bij de ge meente in dienst. De Tou rist Shop is geopend van dinsdag tot en met zater dag. VLISSINGEN Weer geen tochten naar weervisserij Geen toeristische vaar tochten naar de weervis serij in de Oosterschelde. Vanwege de beperkingen door corona kiest de Stichting Behoud Weer visserij ervoor deze po pulaire tochten ook dit jaar niet door te laten gaan. Dat meldt de orga nisatie op haar Face- bookpagina. De tochten trokken jaarlijks honder den deelnemers. Alle voorbereidingen voor het nieuwe ansjovisseizoen zitten erop. De weren zijn verstevigd, de laatste netten zijn eerder deze maand gehangen. ,,Nu is het wachten op de ansjo vis. Begin mei moet deze zich weer laten zien." WISSENKERKE Gerechtjes eten bij Eilandhappen Al fietsend een maaltijd bij elkaar trappen. Dat is de gedachte achter Ei landhappen op 1 en 2 mei. Een tocht per fiets (of auto) langs restau rants op Noord-Beve land. Bij iedere horeca gelegenheid krijgen de deelnemers een ge rechtje. De deelnemers zijn: De Katse Kaai in Kats, De Kroon in Wis- senkerke, Landgoed Rijckholt in Geersdijk, De Brouwerij in Kamperland, De Paardekreek in Kort- gene en De Jachtclub in Colijnsplaat. De tocht kan op beide dagen ver reden worden tussen 11.00 uur en 19.00 uur. Wat is dat toch, dat geluid? O ja. Zo klonk het als er leven is in de stad. Geroezemoes van stemmen. Mensen om je heen. Gewoon een winkel inlopen, omdat je iets leuks in de etalage ziet. Wat hebben we dat gemist! Zeeland vierde gisteren massaal dat winkels weer klanten mogen ontvangen zonder winkelafspraak. Goed, er waren nog wel wat regeltjes, maar toch: iedereen voelde het als een stap op weg naar het 'oude normaal'. In de winkels hing een juichstemming. Ondine van der Vleuten en Rob Paardekam Goes Levine Letterie uit Goes en haar moeder Martine de Klerk uit Kattendijke zijn op stap met de kleine Mick. Hij werd elf maanden geleden gebo ren, vertelt Levine. Martine de Klerk (l) en Le vine Letterie gaan eens lek ker shoppen voor zoon en kleinzoon Mick. ,,Net voor de lockdown. Zijn oma mocht hem wel zien, maar niet knuffelen. Dat we nu lekker samen kunnen winkelen is bijzonder. Een belangrijke stap op weg naar normaal." Martine: ,,Het gewone is bijzon der geworden. Dat je overal even naar binnen kunt wippen, even rondkijken. Dat vrije gevoel, dat dat weer mag. Ik ben niet van de generatie die veel online doet. Tij dens de lockdown heb ik bijna geen kleding gekocht. Je wil toch ervaren: hoe voelt het aan?" Op het lijstje staan vooral din gen voor Mick. Schoentjes, een zonnehoedje, kleertjes. En verder niks dat echt nodig is. ,,Xenos-din- getjes. Action-dingetjes. Even snuffelen. En mensen om je heen, dat is het ook. De gezelligheid van winkels en andere mensen", zegt Martine. De zussen Lieke (19) en Nienke (15) Nijsse uit Goes hebben de eerste buit al bin nen: rokjes, voor als het goede weer komt. ,,We zijn vanmorgen om 10.30 uur be gonnen", zegt Lieke. Neuh, een plan hebben ze niet echt. Nienke: ,,Kijken of we iets leuks tegenkomen. Het loon is net binnen." De zussen hebben de afgelopen tijd echt wel din gen gekocht, online, maar dat is het toch niet helemaal. Nienke: ,,Online kun je niet passen en terugsturen is zo'n gedoe. Dat op afspraak winkelen heb ik maar een paar keer gedaan. Die tijdsdruk is niet fijn." Lieke en Nienke kunnen niet ophouden met glimlachen. zo blij zijn ze dat de maatregelen versoepeld JL D^srnrv T De zussen Nienke (l) en en Lieke Nijsse zijn al geslaagd. zijn. ,,We hebben een stukje vrijheid terug! Iets meer zicht op het einde", lacht Lieke. Al die mensen die door de stad lopen Een bijzonder gezicht, knikken ze. Het bruist

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 30