23 Bond komt na rapport met excuses voor ex-turnsters, nu nog compensatie Oud-turnsters vinden in het rapport 'Ongelijke leggers' eindelijk erkenning voor jarenlange fysieke en vooral mentale mishandeling. Het wachten is nog op genoegdoening. Het onderzoeksrapport 'Ongelijke leggers' legt in 414 pagina's de vin ger op de zere plek in de gymsport. Gymnastiekbond KNGU ging van daag bij de presentatie in Utrecht diep door het stofvoor 'het duistere verleden van onze gymsport'. ,,Een rollercoaster van emoties", zo omschreef Loes Linders de sfeer onder oud-turnsters. ,,Opluchting, frustratie, woede, verdriet. Alle emoties komen voorbij. Het is fijn dat we elkaar hebben", zei Linders, die even was weggelopen uit de na zit met bondsbestuurders in Sta dion Galgenwaard. Daar waren ook mensen van Slachtofferhulp bij. De gymsport, vooral het vrouwenturnen, heeft de afgelopen decennia in ons land veel slachtoffers gemaakt. Dat was een keiharde conclusie van het weten schappelijke onderzoek onder lei ding van Marjan Olfers, hoogleraar Sport en Recht. Vernederen, bele digen, voor de groep voor gek zet ten, schreeuwen, manipuleren, in- timideren, uitschelden, chanteren, isoleren, doortrainen met blessu res, aanzetten tot ongezond ge wichtsverlies. Het zat allemaal in gebakken in de trainingscultuur in hermetisch afgesloten gymzaaltjes. Namen en rugnummers worden niet genoemd. Topsport als excuus ,,Dit onderzoek geeft de erkenning die we nooit gehad hebben. Een beetje laat, maar we zijn er wel blij mee", reageerde Stasja Köhler. Zij en collega-oud-turnster Simone Heitinga deden in 2013 letterlijk al een boekje open over misstanden in de turnsport in 'De onvrije oefe ning'. ,,Ik ben vooral heel blij dat Olfers specifiek zegt dat deze aan pak niet hoort bij topsport. Ik word heel erg boos als mensen zeggen over mijn ervaringen: 'Misschien kun je niet tegen topsport'. Het was gewoon mishandeling, punt. Top sport werd als excuus gebruikt. Het heeft bij mij ook tien jaar geduurd voordat ik dat in de gaten had." Köhler sluit niet uit dat de hui dige generatie turnsters in de (sub)top over tien jaar met soortge lijke ervaringen naar buiten komt. ,,Er is wel een professionele slag ge maakt, maar de trainers over wie wij het hebben, staan nog steeds in de zaal. Je kunt mij niet vertellen dat mensen zomaar veranderen. Een verschil is wel dat de sporters nu allemaal mobiele telefoons heb ben en in contact staan met de bui tenwereld. Wij moesten smeken om een keer onze ouders te bellen." Loes Linders ziet in het rapport de bevestiging dat de huidige gene ratie er ook nog onder te lijden heeft. ,,Het is niet alleen iets van vroeger. Het idee dat alles nu beter is, is weggenomen. Ik zie dat aan heel veel dingen. Daar ontwikkel je voelsprieten voor." Namens de KNGU bood een geë motioneerde voorzitter Monique Kempff oud-turnsters excuses aan. ,,Mede dankzij jullie is grensover schrijdend gedrag in de sport op de politieke agenda gekomen. Behalve respect verdienen jullie ook erken ning en excuses voor de pijn die jul lie ervaren. Niemand mag nu meer wegkijken." Kempff beloofde alle aanbevelingen uit het rapport over te nemen. ,,Er gebeurt al veel, maar meer is nodig." ,,Goed dat de KNGU nu spijt be tuigt, maar waarom heeft dat zo lang moeten duren?", vroeg Linders zich af. ,,Het is niet de eerste keer dat ze deze verhalen gehoord heb ben. Dat is een frustratiepuntje van mezelf. Waarom is er een weten schappelijk onderzoek voor nodig geweest om sorry te zeggen? Dit is pas het begin, nu kunnen en moe ten ze echt aan de slag." Als genoegdoening hebben oud turnsters vooral nood aan een fi nanciële vergoeding voor nazorg. Köhler: ,,De turnsters die nu hulp krijgen, betalen het uit eigen zak. Dat is natuurlijk niet redelijk. Som migen hebben geen baan. Het moet Dit onderzoek geeft de erkenning die we nooit gehad hebben. Een beetje laat, maar we zijn er wel blij mee AANBEVELINGEN heel specialistische hulp zijn. Niet heel veel oud-turnsters kunnen verwoorden wat er nu exact is ge beurd." Kinderen is hun identiteit afgenomen in de turnzaal, zo ver woordde Olfers het. Köhler: ,,Dat is de spijker op zijn kop. En niet vanaf je twaalfde, zoals in het rapport staat, maar het begint al bij een jaar of zes, zeven." Kempff gaf vandaag al aan dat de KNGU alleen financieel niet bij machte is om alle aanbevelingen voor haar rekening te nemen. Lin- ders: ,,Als ze eerder geluisterd had den en actie ondernomen, was het nooit zover gekomen. Het is hun ei gen rotzooi die ze op mogen rui men. Ze kunnen aan ons niet ver kopen dat ze wel zoveel uittrekken voor de huidige selectie, maar niet willen afrekenen met het verleden. Dat gaat er bij mij niet in." donderdag 29 april 2021 KNGU mag zijn eigen Marcel Luyckx Rotterdam - Stasja Köhler De belangrijkste aanbevelin gen in het onderzoeksrapport 'Ongelijke leggers' op een rij gezet: Er is minimaal een tegemoet koming op zijn plaats als erken ning van het leed dat is aange daan aan oud-sporters. Er moet een goed hulptraject komen voor de slachtoffers. Zorg voor goede nazorg, het liefst sportbreed via NOC*NSF, zodat sporters ook na hun sportcarrière een weg vinden naar een passende functie in de maatschappij. Meer-ogen-principe: in begin sel is een trainer niet alleen in een turnhal. Hoe hoger het aan tal uren dat een sporter in de turnhal besteedt aan de sport, des te belangrijker is het dat naast de trainer iemand anders aanwezig is. Geef de sporter en ouders een stem. Stel met de talent volle jonge sporter een individu eel plan op waarin voldoende aandacht bestaat voor de balans tussen topsport en andere acti viteiten. Betere scholing en bijscho ling voor trainers, vooral in pedagogisch opzicht. Een meer gecentraliseerd systeem in het vrouwenturnen, naar het voorbeeld van de man nen, waar de trainers in dienst zijn van de KNGU en in erkende centra werken. Verhogen van de minimum leeftijd voor het seniorentur- nen, van 16 naar 18 jaar. De KNGU is daarvoor al een inter nationale lobby gestart. KNGU-voorzitter Monique Kempff (r) luistert naar Marjan Olfers, die het rapport presenteert. foto anp

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 23