Kickbokser moest in de cel op de grond slapen 'Als ouders in India overlijden, kunnen we er niet naartoe' NIEUWS 13 ARCHEOLOGIE VONDSTEN Egyptische archeologen komen de laatste tijd woorden te kort. Nu zijn er nabij Caïro weer 'zeldzame graven' opgedoken. Hoe bijzonder zijn Daniel Soliman moet een beetje gniffelen als hij de recente archeolo gische vondsten in Egypte de revue laat passeren. Hij is conservator van de Egyptische verzameling van het Rijksmuseum van Oudhe den in Leiden, en houdt dus de vinger goed aan de pols. Die 'ver loren gouden stad' kent hij wel. „Vlakbij Luxor en zeker spectacu lair. Maar niet echt een stad, nee. Eerder een deel van een nederzet ting. En al helemaal niet van goud." De Egyptoloog Zahi Hawass presenteerde de vondst begin deze maand, die hij toen ook de belang rijkste noemde 'sinds die van het graf van Toetanchamon'. Soliman (35) constateert nuchter dat er de laatste tijd enige inflatie optreedt als het gaat om dit soort ontdek kingen. ,,Ze weten het steeds beter te verkopen. Het instorten van de toeristische sector zal hierbij mis schien wel een rol spelen, ja." Veel fanfare Toch kijkt hij gefascineerd naar wat er is gevonden bij Luxor. ,,De nederzetting komt uit de tijd van Amenhotep III, in de 14de eeuw vóór Christus. Het is eigenlijk een deel van een nederzetting. Het an dere deel is in de eerste helft van de vorige eeuw aangetroffen, een kilometer verderop. Wat ertusse nin ligt, is dus nog niet eens opge graven. We zien straatjes en huis jes, werkplaatsen, keukens en op slagplaatsen. Er wordt zo veel meer bekend over het alledaagse leven." Deze week werd ook met veel fanfare bekend gemaakt dat er 150 kilometer noordoostelijk van Caïro, in de provincie Dakahlia, 110 graftombes zijn gevonden. ,,Zeker ook bijzonder", zegt Soli man. ,,Het is een nogal vochtig ge bied, waardoor er veel minder be waard is gebleven. Maar als ze 'tombes' zeggen, dan verwacht je huisjes. Dat zijn het niet, het zijn graven in de grond. En het is zeker geen doorbraak, meer een volgend stukje in een heel grote puzzel. Een aantal teruggevonden graven stamt uit de periode die we Na- qada III noemen, rond de 30ste eeuw vóór Christus. Dat is de vroege geschiedenis van Egypte, de tijd van de overgang van de pre historie naar de historie. Toen ont stonden de eerste grote steden. Daar weten we al best wat over." 'Beetje overdreven' Zelf is hij betrokken bij opgravin gen in Sakkara, iets ten zuiden van de hoofdstad. Daar wordt onder zoek uitgevoerd in een enorm grafveld (zo'n 7 bij 1,5 kilometer) dat hoorde bij Memphis, de aller eerste hoofdstad van het oude Egypte. Onderzoekers van het Rijksmuseum van Oudheden gra ven daar al sinds 1975, destijds om dat ze wilden kunnen vaststellen waar stukken uit hun collectie die uit dat gebied komen, precies stonden. Deze week riep een Egyptische onderzoeker enthousiast dat vondsten uit Sakkara, vooral een tempel gewijd aan koningin Neith, de geschiedenis zullen herschrij ven. ,,Ook een beetje overdreven", stelt Soliman. ,,Dat geldt in feite voor alle archeologische vondsten, toch? Natuurlijk, het is zeker inte ressant. We kunnen bijvoorbeeld heel veel leren over het leven rondom de graven. Er zijn daar hoge ambtenaren en koningen be graven. En vergeet niet: er ligt in Egypte nog zó veel onder de grond. Het is er warm en droog, dat is heel gunstig. En de oude Egyptenaren werkten vooral met steen, dat is natuurlijk zeer duur zaam. Je hoeft maar ergens te gaan graven en je vindt wel iets." Soliman zit in deze coronatijd helaas vast in Leiden, meldt hij spijtig. Dus hij is gedwongen om een en ander van een afstandje te volgen. ,,Maar zodra het kan, ga ik zeker weer die kant op." Net als de toeristen. Saddik (30) - na Rico Verhoeven de beste zwaargewicht kickbokser ter wereld - wordt ervan verdacht lid te zijn van een criminele orga nisatie omdat hij handelde in 'cryptotelefoons' die vaak door criminelen zouden worden ge bruikt. ,,De eerste zaak was om hem uit die gevangenis te krij - gen", zegt De Colvenaer. ,,Hij heeft ruim 1,5 maand gezeten en zelfs een tijdje op de grond moe ten slapen omdat er niet genoeg bedden zijn in de Belgische ge vangenissen. Echt een schande, alleen in de Antwerpse gevange nis zitten al 78 grondslapers." De politie maakte een kleine twee maanden geleden bekend dat de 'niet te kraken' crypto- dienst Sky toch was gekraakt. Re chercheurs konden wekenlang berichten meelezen van de onder criminelen zeer populaire dien sten die het bedrijf aanbiedt. Jus titie verdenkt Ben Saddik ervan een van de verkopers te zijn van telefoons met een Sky-applicatie. Rajitha Kanchenapalli is in India geboren, maar verhuisde met haar Indiase man naar Nederland. Nu haar vaderland keihard getroffen wordt door het coronavirus, lijkt de afstand extra groot. ,,Mijn man en ik zijn met zijn tweeën naar Neder- land gekomen, ook zijn familie woont daar nog", vertelt ze. ,,Mijn broer en de familie van mijn man wonen in grote steden, waar corona wel heel erg heeft toegeslagen." Kanchenapalli maakt zich zorgen over de Indiase houding tegenover het virus. ,,Mensen in India willen geen entertainment missen. Fees ten zijn een statussymbool. Als je er niet bij bent, wordt er over je ge praat. Voor mij is mijn gezondheid mijn prioriteit, maar voor veel mensen in India is dat anders.'' Vooral inwoners met lage inko mens worden hard getroffen, weet de Indiase. ,,Er zijn veel arme men- sen die elke dag onder de mensen moeten komen om geld te verdie nen. Zij kunnen niet thuisblijven. Ze krijgen wat hulp van de over heid, in de vorm van eten, maar dat is niet genoeg.'' Maar ook de nalatigheid baart haar zorgen. ,,Mensen in India krijgen maar halve informatie. Er zijn er die denken dat ze antibiotica kunnen innemen om het virus niet te krij gen.'' Het vliegverbod vanuit India heeft op de Etten-Leurse geen di rect effect. ,,Mocht een van onze ouders komen te overlijden, dan kunnen we er niet naartoe. Daar zijn we mentaal op voorbereid." donderdag 29 april 2021 GO Mark van Assen Leiden Spectaculaire opgravingen in Egypte, of slimme pr? Een menselijk skelet en verschil lende voorwerpen uit de gevonden graven. foto's reuters ANTWERPEN Kickbokser Jamal Ben Saddik zit niet lan ger in de cel. Hij is weer thuis, maar wel met enkelband om, zegt zijn advocaat Wim de Col- venaer. Hij blijft voorlopig nog wel verdachte in de grote 'ope ratie Sky'. India wordt hard getroffen door het coronavirus. De ziekenhui zen liggen vol en is er een groot gebrek aan zuurstof. De Indiase Rajitha Kanchenapalli uit Etten- Leur maakt zich grote zorgen. Sandra Moerland Etten-Leur

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 13