Kennisgeving Programma Energiehoofdstructuur Van vrijdag 30 april tot en met 10 juni 2021 ligt de concept Notitie Reikwijdte en Detailniveau ter inzage voor het Programma Energie hoofdstructuur. In deze notitie staan de kaders voor de op te stellen Integrale effectenanalyse voor het Programma Energiehoofdstructuur. Iedereen kan op de notitie reageren door het indienen van een zienswijze binnen de boven genoemde periode. Wat gaat er gebeuren? De ambitie van het Programma Energiehoofdstructuur is tijdig te zorgen voor voldoende ruimte voor de nationale energiehoofdstructuur, op basis van een integrale afweging met andere opgaven en belangen, binnen een (internationale context en waarbij een goede leefomgevingskwaliteit randvoorwaarde is. Het programma heeft betrekking op ruimtelijk beleid op land en de grote wateren en hanteert als tijdshorizon 2030-2050. Het gaat dus over het gehele Nederlandse grondoppervlak, uitgezonderd de Noordzee. Met de terinzagelegging van de concept Notitie Reikwijdte en Detailniveau (concept-NRD) worden de aanpak voor de Integrale effectenanalyse en het participatieplan in concept gepresenteerd om tot dit programma te komen. Met de Integrale effectenanalyse wordt onderzocht wat de effecten (kunnen) zijn van mogelijke ontwikkelingen van het energiesysteem van Nederland tot 2030 en tot 2050. De effecten worden onderzocht aan de hand van verschil lende ruimtelijk alternatieven. Een alternatief bestaat uit een aanname van een energiemix en uit een ruimtelijke uitwerking. Het Programma Energie hoofdstructuur zal niet voor één van de alternatieven 'kiezen' en een voor keursalternatief presenteren. De alternatieven zijn bedoeld als verkenningen van uithoeken van het speelveld. Zo ontstaat het meeste inzicht in mogelijke toekomstscenario's en de ruimte die daarvoor nodig is. Waarom is dit programma nodig? In het Klimaatakkoord en in de Nationale Omgevingsvisie is aangekondigd dat het Rijk een nieuw programma zal ontwikkelen voor de ruimtelijke planning van het energiesysteem. Dit betreft het Programma Energiehoofdstructuur. Welke procedure wordt gevolgd? Het is een programma als instrument van de Omgevingswet waarvoor de verplich ting geldt tot het doorlopen van een procedure voor de Milieueffectrapportage. Er is gekozen om naast milieueffecten van mogelijke keuzes, breder te kijken naar bijvoorbeeld kosten en baten of naar de effecten op het energiesysteem. Vandaar de hantering van de term Integrale effectenanalyse. De concept-NRD vormt de start van deze procedure. Een openbare kennisgeving van het voornemen om een dergelijke procedure te doorlopen met een publicatie en ter inzage legging van de concept-NRD is wettelijk verplicht. Wat behelst de Integrale effectenanalyse? De effecten worden, aan de hand van een beoordelingskader, beoordeeld op milieu- en ruimtelijke omgevingseffecten, systeemefficiëntie, maatschappelijke kosten en baten, uitvoerbaarheid en het doelbereik in kaart gebracht en beoordeeld. In deze beoordeling wordt ook expliciet de koppeling gelegd met de principes uit de Nationale Omgevingsvisie. Waar kunt u de stukken inzien? U kunt de concept-NRD van 30 april tot en met 10 juni 2021 inzien op www.rvo.nl/ programma-energiehoofdstructuurOp papier kunt u deze concept notitie tijdens reguliere openingstijden in dezelfde periode bekijken op het Ministerie van Econo mische Zaken en Klimaat, Bezuidenhoutseweg 73,2594 AC Den Haag. Hiervoor kunt u een afspraak maken via telefoonnummer 070 379 89 79. U kunt op vertoon van uw legitimatiebewijs de stukken inzien. Neem contact op met Bureau Energie projecten als u de documenten niet digitaal kunt lezen en niet naar het ministerie kunt komen. Dan wordt in overleg gezocht naar een maatwerkoplossing. Digitale informatiebijeenkomsten U bent welkom bij digitale informatiebijeenkomsten die de minister van Economische Zaken en Klimaat organiseert. Tijdens deze digitale bijeen komsten wordt een korte presentatie gegeven en kunt u vragen stellen. De bijeenkomsten vinden plaats op: 11 mei 2021 van 20.00-21.30 uur 25 mei 2021 van 20.00-21.30 uur Vooraf aanmelden is niet nodig. U kunt deelnemen via de link op www.rvo.nl/programma-energiehoofdstructuur. Hoe kunt u een zienswijze indienen? Iedereen wordt in de gelegenheid gesteld om een zienswijze in te dienen. In een zienswijze laat u weten wat u vindt van het concept-NRD. U kunt hierbij denken aan: aanvullende vragen over onderwerpen die niet in de concept-NRD zijn beschreven; onjuistheden in de concept-NRD. We stellen het op prijs als u aangeeft op welk deel van de notitie u reageert en uw zienswijze onderbouwt met argumenten. U kunt een zienswijze indienen van 30 april tot en met 10 juni 2021. Dat kan op verschillende manieren: I I Bijvoorkeurdigitaalviahetreactieformulieropwww.rvo.nl/programma- energiehoofdstructuur. U kunt niet reageren per e-mail. Per post door een brief te sturen naar: Bureau Energieprojecten, gg Inspraakpunt Programma Energiehoofdstructuur, Postbus 142, 2270 AC Voorburg. Wilt u uw brief ondertekenen en uw adres vermelden? Dan kunnen wij u per brief een ontvangstbevestiging sturen. U kunt ook op werkdagen tussen 9.00 en 17.00 uur bellen met Bureau Energieprojecten op 070 379 89 79. Wij gaan zorgvuldig om met uw persoonsgegevens en gebruiken deze alleen voor het doel waarvoor u ze heeft aangeleverd. Ook bewaren wij uw gegevens niet langer dan nodig. U vindt meer informatie over het privacy beleid op www.bureau-energieprojecten.nl. Wat is de verdere procedure? De concept-NRD wordt ook aan verschillende andere betrokkenen voorgelegd, zoals netbeheerders, marktpartijen, de decentrale overheden en maatschappelijke organisaties. Daarnaast brengt de Commissie voor de milieueffectrapportage een advies uit. Alle zienswijzen, reacties en adviezen worden verzameld en verwerkt in de (definitieve) Notitie Reikwijdte en Detailniveau. Op basis van die notitie wordt de Integrale effectenanalyse opgesteld. De Integrale effectenanalyse vormt de onderbouwing voor het ontwerp Programma Energiehoofdstructuur. De Integrale effectenanalyse komt, samen met het ontwerp Programma Energiehoofdstructuur en het participatieverslag ter inzage te liggen. Later kunt u daar ook weer op reageren. Dit wordt onder andere aangekondigd in de Staatscourant, in huis-aan- huisbladen en op www.bureau-energieprojecten.nl. Wilt u meer weten? Meer informatie over Programma Energiehoofdstructuur en alle bijbehorende stukken vindt u op www.rvo.nl/programma-energiehoofdstructuur. Heeft u naar aanleiding daarvan nog vragen? Dan kunt u Bureau Energieprojecten bellen op 070 379 89 79-

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 12