'Ze proberen van alles om kritische Kamerleden in het hok te krijgen' II 9 de formatie verder vertraging op U gaat er van alles in vinden en denken: o, dat is nogal wat Haar motie van afkeuring ontlokte binnenskamers een opvallende klaagzang bij minister Wouter Koolmees, zo blijkt uit de toeslagennotulen. SP-Kamerlid Renske Leijten over het kabinet, 'tegenmacht' en parlementaire concurrentie. De vrijgegeven staatsgeheime verslagen lezen voor Renske Leijten als één grote Opera tie Beperk de Schade. Het is niet dat het kabinet problemen bij de Belastingdienst bewust laat woeke ren of toeslagenouders eigenhandig probeert te ruïneren, maar het domi nante geluid in de Trêveszaal lijkt het gemopper over kritische Kamerle den. ,,Het gaat vooral over het tempe ren van Kamerleden. Het managen van de beeldvorming lijkt belangrij ker dan het helpen van mensen.'' Behalve Leijten gaan in de minister raad ook CDA'er Pieter Omtzigt en VVD-Kamerlid Helma Lodders over de tong als 'activistisch' of lastig. „Dan denk je vooral: wat zijn al die mooie woorden van Rutte en Kaag waard over nieuw leiderschap en te genmacht? Er voltrekt zich een schandaal waar ze bij zitten, vervol gens wordt er vooral nagedacht over het beheersen van de beeldvorming. En nu ik de stukken weer zie, besef ik opnieuw hoeveel bewindspersonen al wisten, terwijl wij in de Kamer nog aan het vechten waren voor meer informatie. Op het ministerie van Fi nanciën was een crisisteam opge tuigd, er lagen memo's, er waren al zorgen over het registreren van de tweede nationaliteit. Dat alles speelde en wij moesten strijden voor iedere snipper informatie. Daar lag ik vannacht weer wakker van.'' Toen wij een meldpunt voor gedu peerden openden, was Pieters (Omt zigt, red.) eerste reactie: 'dit is oud nieuws'. Later trokken we samen op, dat doe ik altijd graag. Ik vind het ook niet erg als mijn naam niet onder een motie komt als daarmee de kans toe neemt dat deze het haalt. De cultuur moet anders: nu zijn plannen of vra gen van buiten de coalitie voor ande ren vaak per definitie niet serieus te nemen. Daar moeten we vanaf.'' Het managen van de beeldvorming lijkt belangrijker dan het helpen van mensen ,,Ze doen maar, van alles wordt ge probeerd om kritische Kamerleden in het hok te krijgen, te temperen of wat ze noemen 'sensibiliseren'. Wij kregen alleen de geobjectiveerde ver slagen, die moesten ook weer terug naar het ministerie van Financiën. Op zich logisch hoor, dat ze aangifte doen. Maar het is weer meten met twee maten. Hele begrotingen lekken uit, en alleen hiervan wordt een nummer gemaakt.'' Dat klopt. Hard bewijs dat het kabinet informatie heeft achterge houden om er zelf beter van te wor den, is er echter niet. Dat de Tweede Kamer niet alle gevraagde informatie kreeg, was al bekend. Het kabinet gaf toen een andere uitleg aan de infor matieplicht die het grondwettelijk heeft. Ambtelijke stukken weigerde het kabinet te openbaren. Uit de notulen blijkt nog maar eens waarom: toenmalig staatssecretaris Menno Snel (D66) was bang dat indi viduele ambtenaren de schuld zou den krijgen. Als de Kamer in novem- ber 2019 meer informatie vraagt, zegt hij: 'De problematiek wordt niet ver oorzaakt door individuen met kwaad in de zin, het betreft een structurele kwestie'. Of zoals Rutte nog eens be nadrukte maandagavond: wij zijn verantwoordelijk voor wat is mis ge gaan en niet de ambtenaren. En het kabinet heeft de ultieme consequen tie genomen door af te treden. Maar de oppositie ziet in de notu len juist bevestigd dat het kabinet zijn beleid voortdurend afstemde met Kamerleden. Kritiek uit het par lement werd ook daarom slecht ge pruimd. Kamerleden van de coalitie moesten tot rede worden gebracht, 'gesensibiliseerd'. Pijnpunt: dit is pre cies de 'oude politiek' waarmee par tijen nou juist massaal willen afreke nen. Rutte is daarin voor partijen de grote sta-in-de-weg. De man die lei ding gaf aan die bestuurscultuur, is niet de man om die te vernieuwen, roepen partijen in koor. Speelveld In zoverre is de formatie geen stap dichterbij gekomen, hoewel er na maandagavond wel iets veranderd is. De kritiek op de 'oude bestuurscul tuur' leek soms louter om Rutte te draaien, maar het speelveld is breder. D66-leider Sigrid Kaag (die in de ver kiezingscampagne pleitte voor 'nieuw leiderschap') zei in de minis terraad dat er met fractievoorzitters afspraken moesten worden gemaakt hoe kritisch Kamerleden mochten zijn. Haar partijgenoot Koolmees zwen gelde die hele disciplinediscussie per soonlijk aan, CDA-leider Wopke Hoekstra was zo boos dat zijn partij genoot Pieter Omtzigt de ambtena ren op Financiën 'incompetent' noemde, dat hij probeerde hem een toontje lager te laten zingen. Zonder succes overigens, notuleert de secre taris van de ministerraad afgemeten. In zoverre brengt de ophef over de notulen mogelijk wel drie beoogde coalitiepartijen - VVD, D66 en CDA - wat dichter bij elkaar. De leiders lig gen nu alle drie onder vuur, Hoekstra en Kaag kunnen niet meer zeggen dat het alleen Ruttes pakkie-an is. Al zal Tjeenk Willink deze opbrengst moei lijk als succes kunnen verpakken in zijn rapport later deze week. ,,Er is concurrentie, tuurlijk. ,,Ik vind het zorgelijk dat het kabinet de informatie plicht niet nakomt, die is ver ankerd in de grondwet en op dit dossier via een motie nog eens benadrukt. Dat je terughoudend omgaat met informatieverstrek king strookt daar totaal niet mee, dat hoort gewoon niet. Dat zal in het Kamerdebat morgen wel terug komen.'' woensdag 28 april 2021 Niels Klaassen Den Haag Wat denkt u als u dat allemaal leest? Over de stukken: daar wordt aan gifte tegen gedaan. U heeft ont kend het lek te zijn, al wordt wel naar u en collega's uit de onder zoekscommissie Kinderopvang- toeslag gewezen. SP-Kamerlid Renske Leijten. FOTO ANP GO - premier Mark Rutte Sigrid Kaag (D66), Wopke Hoekstra (CDA) en Mark Rutte (VVD) tijdens een verkiezingsdebat, afgelopen maart. Het kabinet wordt wel verweten vooral met beeldvorming bezig te zijn, maar uit de notulen en andere voorbeelden blijkt dat Kamerleden soms ook erg gericht zijn op scoren. Trekt u zich dat aan? Tonen de notulen aan dat het kabinet de Tweede Kamer heeft bedonderd?

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 9