'We hebben het heel goed samen' Diepe sporen in fietspaden Braakman II 6 Aan noordkant 8 ha erbij E Arie de Bode, directeur van Heros, is blij dat de uitbreiding in zicht is. Het heeft vijfjaar geduurd, voordat alle vergunningen rond waren. De Bode heeft daar vrede mee. ,,Zo zit ons land eenmaal in elkaar." Ver gunningverleners, waaronder de gemeente Terneuzen, hadden er ook rekening mee te houden dat Heros heeft er een sport van gemaakt meer bruikbare elementen uit bodemassen te halen Heros bij de overburen in Sluiskil kritisch wordt bekeken. Dan ga je niet over één nacht ijs. Investering goedgekeurd De kogel is dan nu definitief door de kerk. Het Duitse Remex dat sinds 2012 eigenaar is van Heros, heeft goedkeuring gegeven aan de inves tering in de uitbreiding. De Bode verwacht overigens dat het nieuwe terrein niet eerder dan over twee jaar in gebruik kan worden geno- men. Het gebied, nu nog weiland, moet eerst anderhalf a twee meter worden opgehoogd. De Bode: ,,Het zetten van die grond kost tijd." De kernactiviteit van Heros is het verwerken van bodemassen die overblijven na het verbranden van huisvuil in vuilverbrandingsovens. Jaarlijks krijgt het bedrijf 750.000 ton bodemassen binnen, uit Neder land en België. Deze hoeveelheid zal na de uitbreiding niet toenemen. Hoogste berg In het ruim twintig jaar bestaan heeft Heros er een sport van ge maakt meer bruikbare elementen uit de bodemassen te halen. Meer installaties zijn daarvoor nodig en ook meer ruimte om de verschil lende elementen op te slaan. De tijd dat bij Heros de hoogste berg van Zeeuws-Vlaanderen lag, tot wel twintig meter hoog, is definitief voorbij. De geschoonde bodemas- resten werden eerder vooral ge bruikt voor ophoging en als funde ring, onder meer in de wegenbouw. Heros heeft de afgelopen jaren nieuwe, kleinschaligere toepassin gen, met name voor de betonindu- strie, ontwikkeld die meer rende ment opleveren. Heros heeft zich met andere af- valverwerkende bedrijven ook ver plicht via afspraken met de rijks overheid, vastgelegd in de Green deal, het afval als grondstof beter te benutten. Tien procent van de bo demassen die het Sluiskilse bedrijf ontvangt, bestaat uit mineralen; ijzer (zeven procent) en andere me talen (drie procent) als aluminium, koper en lood. Door de verwer kingscapaciteit uit te breiden hoopt directeur De Bode vooral meer van die andere metalen te kunnen win nen. ,,Dat is een groeimarkt." Corona is uiteraard de boosdoener, het virus dat Rinus (89) en Corrie (86) ook onder de leden kregen. Ze Guido van der Heijden Terneuzen De in Terneuzen geboren societys- ter kwam in 1977 om het leven. Zelfmoord veronderstelde de re cherche, moord, zo dachten veel anderen. Onderzoek van journa listen Lammert de Bruin en Babs verbleven tien dagen in een ver zorgingshuis in Goes. ,,We zijn nog altijd veel moe", vertelt Cor- rie, ,,maar we zijn wel weer wat opgekrabbeld." Juist in Goes kreeg het echtpaar ook verkering, vier jaar voor hun huwelijk. Een verga dering van de jeugdverenigingen van de Gereformeerde Kerk Vrij gemaakt vond in Goes plaats. Ri- nus die in Hoek woonde, had Cor rie al eerder in Terneuzen 'gezien'. Hij vroeg haar mee naar Goes en daar stelde hij dé vraag: ,,Wil je mijn vriendin worden?" In 1956 trouwde het echtpaar dat in Zaamslag een nieuwe woon plaats vond. Ze kregen zes kinde- Assink, makers van de podcast bracht eerder dit jaar een aantal onthullingen naar boven die een ander licht werpen op de dood van Willink. Zo blijkt het een mythe dat de rechtshandige Mathilde zich door de linkerslaap schoot. Ook werden er, in tegenstelling tot wat lang werd doorverteld, wel de gelijk kruitsporen op de hand van Mathilde aangetroffen. De uiterst succesvolle podcast heeft voor een hernieuwde inte resse in Mathilde Willink gezorgd. Vandaar dat Lisette de Zoete, schrijfster en vormgeefster van de biografie, besloot een luxere editie ren. De familie telt nu verder veer tien kleinkinderen en dertien ach terkleinkinderen. Rinus, begon nen in de landbouw, werkte het langst als shovelmachinist in de wegenbouw bij De Bruijn in Ter- neuzen. Zijn moestuin was zijn lust en zijn leven, tot het vorig jaar te veel werd. ,,We hadden altij d ka kelverse groenten", verhaalt zoon Jan als dierbare herinnering. Het jubileumfeest verliep begin deze week rustig, te rustig, laat Corrie doorschemeren. ,,De kin deren zijn geweest, om beurten." En hoe stellen ze het na 65 jaar sa menzijn? Corrie: ,,We hebben het heel goed met elkaar." uit te brengen met niet eerder ge publiceerde beelden zoals de kleine agenda van Mathilde. Ook zijn de bevindingen van de pod- cast erin opgenomen. Het boek is vorige week uitgekomen. Een antwoord op de vraag of het moord of toch zelfmoord was, durft De Zoete niet te geven. ,,De totale ontkenning van een eventu ele zelfmoord lijkt gedeeltelijk de bron van de mythevorming te zijn", schrijft ze. ,,De vraag waarom de enorme mythevor ming rond Mathildes dood is ont staan is minstens zo interessant." Uitgeverij Lecturis. Prijs €35,- ,,We krijgen geld van de provincie voor het beheer van de natuur", legt boswachter publiek Stijn Steurrijs van Staatsbosbeheer uit, ,,maar niet voor investeringen in publieke voorzieningen, zoals de fietspaden en het speelbos. We moeten die uit eigen middelen betalen, uit de in komsten van onze excursies en houtverkoop. En asfalteren is duur." In natuurgebied Braakman-Zuid, richting Philippine, liggen wel as faltpaden, maar die zijn ouder dan de pas begin deze eeuw aangelegde nieuwe natuur in Braakman Noord. Dat was eerder landbouw gebied. De onverharde fietspaden die in Braakman-Noord zijn ge maakt, doen natuurlijker aan dan die in Braakman-Zuid. ,,Maar", ver- We krijgen geld voor natuurbeheer, maar niet voor fietspaden klaart boswachter Steurrijs, ,,na veel regenval wordt de ondergrond zo zacht dat fietsers er onbedoeld sporen in rijden." Dat is nu goed te zien, vooral aan het begin van het fietspad vanaf de Braakmanweg. Wie daar overheen rijdt, moet moeite doen zijn stuur recht te houden. Zo veel sporen zijn erin getrokken. Staatsbosbeheer is van plan binnenkort een tractor op pad te sturen om de bovenlaag van het fietspad los te schrapen en glad te strijken. Volgens Steurrijs moet dat om de twee a drie jaar gebeuren. ,,Op de lagergelegen stukken waar het water eerder blijft staan, zelfs vaker", vertelt de boswachter. ,,We willen daar graag vanaf door de fietspaden te asfalteren, maar dan moet er wel geld voor zijn." woensdag 28 april 2021 Heros kan eindelijk uitbreiden VL 'V-.'A Het jubile rende echt paar Rinus en Corrie de Put ter. FOTO PETER NICOLAI Het recyclingbedrijf Heros in Sluiskil-Oost kan eindelijk uit breiden. Aan het bedrijfsterrein dat al vijfenveertig hectare groot is, wordt aan de noord zijde, richting de brug van Sluis kil, acht hectare toegevoegd. Dat stelt Heros in staat de ver werking van bodemassen uit vuilverbrandingsovens verder te verfijnen. Harmen van der Werf Sluiskil Gelukkig zijn ze in hun apparte ment op de tweede verdieping van woonzorgcentrum Onder de Wieken in Zaamslag, Rinus en Corrie de Putter. ,,We kun nen zelfs de schepen op de Westerschelde zien varen." Het echtpaar vierde er begin deze week hun 65-jarig huwelijksju bileum, met te weinig bezoek naar de zin van Corrie. Harmen van der Werf Zaamslag Na de podcast Mathildes Mys terie volgde de tweede, her ziene druk van het boek Ma- thilde: Muze, Mythe, Mysterie. Een uitgave waarin de nieuwste bevindingen rond Mathilde Wil links dood zijn verwerkt. Het is weer zo ver, de onver harde fietspaden in natuurge bied Braakman-Noord zijn zo kapot gereden dat het fietsen erover bijna gevaarlijk is. Staats bosbeheer zou de paden het liefst asfalteren, maar heeft er niet de centen voor. Harmen van der Werf Hoek -Stijn Steurrijs, boswachter Spoorvorming in het fietspad door natuurgebied Braakman Noord bij Hoek. foto peter nicolai

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 61