1 II Ook in Dreischor een little free pantry II 6 Ilja Mostert vindt bijzondere brief van cartograaf Blaeu in archief VO- v 1.1 -- I deed ook een beroep op vrienden. Zo tekende graveur en huisvriend Josua van den Ende, die een tijdje aan de Kinderstraat in Zierikzee woonde, een plattegrond van Zierikzee. Het stadsbestuur van het in die tijd bruisende Brouwershaven vergaderde op 1 april 1650 over het verzoek van Blaeu, stemde in en kwam vijf maan den later met een antwoord. Over de stad waar de 'visschery en lantbouw' voor een 'tamelijcken welstant' zorgen en waar onder meer een meestoof, la- Het waren dure banden waarmee je je kon vergapen aan allerlei steden kenhal en vismarkt te vinden zijn. Stadhuis toen al pareltje Opmerkelijk is dat er niets over het stadhuis of over de gigantische kerk wordt geschreven. Beide moeten des tijds al indrukwekkend zijn geweest. ,,Het stadhuis was ook toen al een pa reltje in de stad." Ook een plattegrond zit er niet bij, maar of er misschien geen cartograaf beschikbaar was of dat het 'zuunigheid' was? ,,Daar kun je nu alleen maar over speculeren. Je kunt het zelfs positief uitleggen. Misschien waren ze wel heel bescheiden in die tijd. Maar het is vooral leuk om die brief van Blaeu te hebben. En al hele maal omdat het om een stadje als Brouwershaven gaat." In het tijdschrift Caert-Thresoor, een blad over de geschiedenis van de kartografie, is de publicatie van Mos- tert te lezen. Geen boek voor in bed De cartograaf en uitgever was van plan om een Nederlandse editie van de ste- denatlas uit te brengen. Dat waren geen boeken voor het 'gewone volk', maar hebbedingen voor de gegoede burgerij. „Het waren dure banden waarmee je je kon vergapen aan allerlei steden. Zoals we nu van die grote koffïetafelboeken kennen, waar je in bladert. Dus niet iets om nog even in bed te lezen voor het slapen gaan." Zijn vondst van het briefje van Blaeu is bijzonder omdat het iets prijs geeft van de werkwijze van die grote kaartenmaker van weleer. „Zijn bedrijf is in 1672 helemaal afge brand, waarbij ook zijn bedrijfsar chief verloren is gegaan. Maar zo krijg je toch een beetje inzicht in hoe hij te werk ging." In de brief geeft de Amsterdammer instructies over wat hij precies wil we ten voor zijn stedenboek en wat 'de bekendheid en eer van de stad ten goede zal komen'. „Hij doet een be roep op hun ijdelheid en het stadsbe stuur werkt daar graag aan mee." Shoppen bij anderen Overigens had de uitgever voor zijn boeken meer bronnen. Hij 'shopte' vrijelijk in al bestaande uitgaven en Ilja Mostert van het Zeeuws Archief was naar iets heel anders op zoek toen hij tussen de oude papieren opeens een hem bekende krabbel tegen kwam. Het ging om de handtekening van Amsterdammer Joan Blaeu, die op 30 december 1649 een brief schreef aan het stadsbestuur van Brouwershaven met het verzoek een beschrijving en een plattegrond van de stad naar hem toe te sturen. Van Ast had al een paar keer de kel der van haar huis aan de Meester Pieter Moggestraat 29 leeggehaald en aangeboden. ,,Ik merkte dat er behoefte aan is, ook op mijn eigen dorp." Ze dacht al langer na over een ruilvoorraadkast, maar nu ze nood- gedwongen thuiszit met gezond heidsklachten, heeft ze tijd de daad bij het woord te voegen. Een grote voorraadkast zet ze tegen het week- Ik merkte dat er behoefte aan is, ook op mijn eigen dorp end op hun overdekte oprit. ,,Er ko men nu voornamelijk verzorgings producten en proviand in zoals pasta, rijst en ingeblikte groenten. Straks gaan we kijken of er ook be hoefte is aan verse producten." Van Ast heeft een facebookpa- gina aangemaakt: little free pantry Dreischor. Daar heeft ze al enthou siaste reacties op gekregen. ,,Drie mensen hebben aangegeven te wil len helpen." Het is de bedoeling dat er meer mensen meehelpen. ,,Wie teveel heeft gekookt en eten over heeft, kan het straks aanbieden als we ook een koeling hebben. En voor wie wil helpen, maar geen tijd heeft, willen we een brievenbus ophangen. Daarin kunnen mensen donaties doen, bijvoorbeeld voor de aanschaf van de proviandkast." De little free pantry is bedoeld voor mensen die het moeilijk heb ben ofwat minder te besteden heb ben. ,,Iedereen mag er gebruik van maken: neem alleen mee wat je no dig hebt of ruil het met iets dat je zelf niet gebruikt." woensdag 28 april 2021 Was Brouw ijdel of juist niet? Ilja Mostert van het Zeeuws Ar chief bij het Stadhuis in Brouwersha ven, waar er gens begin 1650 de brief van Joan Blaeu op de deurmat viel FOTO SANDRA SCHIMMELPENNINK De brief van Joan Blaeu. FOTO ZEEUWS ARCHIEF -Ilja Mostert, archivaris Of ze in het stadhuis in Brouwers haven rond 1650 nou ijdel waren of juist heel bescheiden? We zullen het nooit weten. Maar dat de be roemde kaartenmaker Joan Blaeu in die tijd meer over de stad wilde weten, is een feit. Zijn brief dook onlangs op in het archief. Esme Soesman Brouwershaven Ze dacht dat ellende altijd ver weg was, maar nadat ze Marike de Jonge uit Zierikzee sprak, wist Annemieke van Ast: het be staat ook dichtbij. Ze opent aan het eind van de week, samen met haar man Wilco, een little free pantry bij haar huis in Drei schor. In navolging van De Jon- ge's voorraadkast in Zierikzee. Valeska Nastaly Dreischor -Annemieke van Ast Annemieke van Ast opent eind deze week haar little free pan try in Drei- schor. FOTO ANNEMIEKE VAN AST

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 57