II Een volksfeest zonder volk, hoe maak je daar in vredesnaam iets van? Het lukte wonderwel in Eindhoven, met dank aan de competitieve Oranjes en openhartige prinsessen. Toch hoopt koning Willem-Alexander voor volgend jaar weer op een 'normale' Koningsdag. 4 KONINGSDAG 2021 Koningsdag in het land Hij hinkt wat onrus tig van zijn ene op zijn andere been, koning Willem- Alexander. Voor hem zitten zijn drie dochters in een racesimulator, onder begeleiding van voormalig Formule 1-coureur Robert Doornbos. Prinses Amalia verslaat haar twee zussen op het virtuele circuit van Zandvoort, waarna Doornbos haar jarige vader (54) uitnodigt om ook een rondje te scheuren. Voordat hij zijn zin af kan maken, ploft de koning al op de racestoel, waarna hij in één rondje meer door de grindbakken ploegt, dan over het asfalt scheurt. Doornbos feliciteert Amalia met haar overwinning. ,,Je kunt wel zien dat je rijlessen hebt'', voegt hij eraan toe. „Eentje pas'', antwoordt het vol gende Nederlandse staatshoofd nuchter - eind van het jaar wordt ze achttien. Voor Koningsdag 2021 joeg het co- ronaspook het koninklijke gezin naar een plek die hermetisch afgesloten kon worden voor het publiek: de High Tech Campus aan de zuidkant van Eindhoven. Daar draaide het om techniek, innovatie, design, maar vooral ook om de dochters van het koningspaar die meer en meer naar voren worden geschoven. En om het zeer competitieve karakter van de koninklijke gezinsleden. Als je de koning 'en mijn vier vrouwen' - zoals hij ze later zelf omschrijft - fel mee ziet quizzen, vraag je je af hoe gauw de speelstukken door paleis Huis ten Bosch vliegen als de bewoners een potje Risk spelen op een regenachtige zondagmiddag. Een paar jaar geleden waren zijn dochter best veel bezig met het com puterspel Minecraft, memoreert de koning. ,,Maar dan moesten ze echt niet in elkaars wereld terechtkomen, hoor.'' Het tafereel zal bij veel puber- ouders herkenning oproepen. Prinses Amalia juicht net zo hard als haar ou ders als het koninklijke gezin vijf Brabantse huishoudens verslaat in de regioquiz. Haar zussen Alexia en Ari- ane houden zich iets meer in. Even later worden met name de prinsessen minutenlang onder vraagd door vier televisieverslagge vers - hun ouders krijgen maar een enkele vraag voorgeschoteld. Wat een verschil met eerdere jaren, toen de twee jongste prinsessen buiten beeld werden gehouden bij de perspraatjes. Die waren destijds ook veel korter. Is dit een pr-offensiefje van het hof, na alle trammelant rond de herfstvakan tie in Griekenland van vorig jaar? Toekomst De antwoorden van de prinsessen waren er niet minder verrassend door. Zo is prinses Amalia nog nau welijks bezig met haar toekomst, ter wijl ze vanaf 7 december oud genoeg is om haar vader op te kunnen vol- Een beetje reizen, de wereld ontdekken, dingen doen die ik over twintig jaar niet meer kan woensdag 28 april 2021 Prinsessen nemen stokje Jeroen Schmale Eindhoven - Kroonprinses Amalia Aan het weer lag het giste ren niet. Dat was prima. De grote spel breker was wederom het vermaledijde coronavirus, net als vorig jaar. Toch liet niet iedereen zich bij voor baat uit het veld slaan. In de Amersfoortse wijk Nieuwland staan kinde- Dan maar in je eentje op de stoep Koningsdag Koningsdag in de versierde straten van stads- ren op straat te dansen. foto helene de groot vieren in Amsterdam. foto anp deel Gestel in Eindhoven. foto anp

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 4