m i Veehouders ongerust nadat roofdier op Tholen is gezien éM: Ül Tholen ZLTO-bestuurder Hendrik Jan ten Cate uit Poortvliet was een van de ooggetuigen. Nadat hij bij de bak ker tompoucen had gehaald, zag hij de wolf tussen Scherpenisse en de buurtschap Malland, waar hij woont, een akker oversteken. Een collega van hem had het dier eerder die ochtend gespot. Later werd de wolf ook bij Oud-Vossemeer gesig naleerd. ,,Daar is ie zwemmend overgestoken naar Brabant", zegt Ten Cate. Dodeschapen Experts vermoeden dat het om de zelfde wolf gaat die afgelopen weekend bij Dinteloord werd ge signaleerd. ,,We moeten nu ook in Zeeland serieus rekening houden met de komst van de wolf", zegt Ten Cate. Niets doen is volgens de boer en ZLTO-bestuurder geen op tie. ,,Dan is het wachten totdat je een weiland met dode schapen aantreft." Ten Cate heeft gisterochtend di rect contact gelegd met gedepu teerde Anita Pijpelink. ,,Als boer mag je helemaal niets. Alleen toe kijken. Hier moet snel provinciaal beleid op volgen." De wolf is een beschermde diersoort. Zelfs verja gen mag niet. Reden dat zowel boe ren als bestuurders voor een 'enorme uitdaging' staan. De pro vincie wil veehouders tegemoetko men door noodsets met netten be schikbaar te stellen, voor het af schermen van vee. Niet opjagen In een online nieuwsbericht laat gedeputeerde Anita Pijpelink we ten dat het belangrijk is om de wolf met rust te laten. ,,Als iedereen 'm massaal gaat volgen, voelt de wolf zich opgejaagd en loopt hij mis schien wel de verkeerde kant uit. Dat is niet goed voor het dier en het mag ook niet." Boswachter Erik de Jonge bena drukt eveneens dat het belangrijk is om het dier niet op te jagen. „Daardoor gaat 'ie juist op drift en komt in gebieden waar je hem mis schien liever niet hebt. Laat hem in alle rust de dekking van natuurge- Als boer mag je helemaal niets. Alleen toekijken. Hier moet snel provinciaal beleid op volgen bieden opzoeken, dan vindt 'ie zijn weg wel weer." Nieuw leefgebied De gesignaleerde wolfis volgens Saskia Duives, voorzitter van LTO-vakgroep schapenhou derij, een jong dier dat op zoek is naar een nieuw leef gebied. ,,Er is druk vanuit Duitsland. Alle jonge wol ven die daar geboren wor den moeten toch hun ei gen territorium zien te vinden. Die gaan lo pen. En dit is de tijd WÊ- -S van het jaar dat ze gaan lopen. moeders van die roedels krijgen nieuwe jongen, dus die sturen hun jongen van vorig jaar weg." Want De rondzwervende dieren zijn een probleem, zegt Saskia Duives. Het is lastig voorspellen waar de dieren heen gaan. Tijdens hun zwerftocht bijten de wolven zo'n beetje alles dood wat ze te pakken kunnen krijgen. Veehouders lopen daardoor financiële risico's. Daarom pleit ZLTO voor een 'werkbaar wolvenbeleid'. Schadevergoeding De provincie vergoedt financiële schade van doodgebeten dieren. Maar volgens ZLTO is die schade vergoeding alleen toereikend als een dier is doodgebeten. Schapen kunnen ook flink gestrest raken als een wolf een dier uit de kudde heeft aangevallen. ,,Dan zijn ze een maand of drie van slag", zegt Dui ves. In die tijd geven ze minder melk, wat een probleem is voor lammetjes. Ook kunnen lammeren dood worden geboren. Zulke indi recte schade wordt niet vergoed. Volgens gedeputeerde Anita Pij pelink is er goed contact tussen de provincie en belangenorganisatie ZLTO. ,,We houden de lijnen kort." m ■HM It woensdag 28 april 2021 pzc.nl e-mail: walcheren@pzc.nl Wolf maakt oversteek Verschillende Thoolse boeren hebben gistermorgen een wolf gesignaleerd. Het dier liep van Scherpenisse richting Oud-Vos- semeer en is daar zwemmend overgestoken naar West-Bra bant. De provincie heeft direct actie ondernomen en stelt net ten beschikbaar. ,,We moeten nu echt actie ondernemen." Tom Kiel en Timo van de Kasteele Still uit de video van de wolf bij Tholen. foto zlto -Hendrik Jan ten Cate, ZLTO-bestuurder -"i 1 v M De Europese wolf (canis lupus lupus). FOTO SHUTTERSTOCK Kijk op de site bij /video Thoolse boeren zien wolf lopen en slaan alarm

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 33