Communie KNRM bezorgd over kennistekort bij watersporters 2 JAN VAN DAMME TEKENINGEN ZIEKENHUIS Column Tak. Een harde tik met het zakmes op de houten kerk bank. Onze meester keek er streng bij. Eén tak betekende dat we met z'n allen moesten opstaan. Na twee takken mochten we in co lonne naar voren naar de commu niebank lopen. Schrijden zou ik nu zeggen, je werd geacht niet te hup pen of te versnellen, waardig jon gens, waardig. Ik had mijn witte overhemd aan met een strikje on der mijn kin. Sommige meisjes in mijn klas hadden een sluier op hun hoofd, alsof ze gingen trouwen. Tak tak tak: nu mochten we knielen op de communiebank voor in de kerk. Als de pastoor met de kelk jouw richting uitkwam, moest je je ogen dichtdoen, je hoofd een beetje achterover hou den en je tong uitsteken. Dat was het ultieme moment, dan werd de hostie op je tong gelegd: een rond schijfje dat aanvoelde als papieren krant en ook wel zo smaakte. In je mond werd de hostie al gauw een zachte substantie die je makkelijk kon wegslikken. Niet kauwen, hadden we onderling afgesproken, dat vindt Hij vast niet lekker. hebben, dacht ik deze week met het verhaal over de uitgestelde communie op de ontbijttafel. Een beetje verrast dat de ceremonie nog steeds bestond, was ik wel. In het katholieke Brabant of Limburg had ik het kunnen plaatsen. Maar in Zeeland, zelfs in het ooit zo ka tholieke Oost-Zeeuws-Vlaande- ren, ik had er heel lang niks meer over gehoord. Jozefschooltje in Groede. Het wordt nu bewoond, van mijn oude lokaal is een galerieruimte ge maakt. In de pal naast de school gelegen Bavokerk zijn de gebrand schilderde ramen verwijderd en kun je na corona ongetwijfeld een overnachting boeken. De be roemde Lourdesgrot met de kruk ken van genezen kreupelen werd waarschijnlijk met de eerste de be ste opkoper meegegeven. communie gedrukte dankkaartje kan ik nergens meer vinden. Niet kauwen, spraken we af. Dat vindt Hij vast niet lekker DE STELLING Vandaag: Ik pak vandaag een terrasje Toos Henk Eens Oneens Paul Kusters patiënten mailen vaker met HUISARTSEN Steppend kind aangereden Robesin doet weer verzoek aan Kamer Middelburg Ook geboortejaar 1961 kan nu een vaccinatie boeken Alleen al vorig jaar grepen de Zeeuwse redders 293 keer in. Ner gens anders in Zeeland haalden ze zoveel mensen van het water als op het Veerse Meer. Maar liefst 156. De redders hadden er hun handen vol aan. Dat willen ze dit jaar en de ko mende jaren voorkomen. Daarvoor gaan de vrijwilligers van de KNRM-reddingstations in Breskens, Cadzand, Hansweert, Neeltje Jans, Veere en Westkapelle verregaand samenwerken. ,,Redden is meer dan iemand uit het water halen", zegt Kees den Hollander na mens de Zeeuwse KNRM-stations. ,,Redden is ook zorgen voor goede voorlichting aan watersporters, het hebben van goede reddingsboten, een financieel gezonde maatschap pij en een netwerk van mensen die je willen ondersteunen." De samenwerking heeft twee doelen. Het eerste is betere voor lichting aan iedereen die de Zeeuwse wateren op gaat. ,,Niet met een belerend vingertje", on derstreept Den Hollander. ,,Wel met voorbeelden uit de praktijk. En op zo'n manier dat mensen zich realiseren dat ze niet zonder naden ken van a naar b kunnen varen. Dat ze rekening moeten houden met zaken als wind, stroming en eb en vloed. Nog meer misschien dan el ders." Want kom je eenmaal in de problemen, dan zijn de rapen gaar. ,,Pech of een ongeluk op het water is ernstiger dan op het land. Je bent van alles verstoken. Je kunt niet - zoals met een auto - ergens parke ren en uitstappen." Regelmatig huurt Den Hollander zelf een boot in Friesland. ,,Wat me opvalt, is dat er geen reddingsvest, geen marifoon, helemaal niets aan boord is. Als Zeeuw vind ik dat ver schrikkelijk en onbegrijpelijk. Op de Zeeuwse wateren kun je niet zonder." Behalve betere voorlichting, is er nog een reden voor de Zeeuwse sta tions om verregaand samen te wer ken. De komende jaren wordt bijna de hele Zeeuwse reddingvloot ver nieuwd. Het gaat om acht schepen, een operatie die 11 miljoen euro kost. Een groot deel van de boten is Op het water kun je niet ergens parkeren en uitstappen inzetbaar bij windkracht 12. Daarom moeten ze voldoen aan de hoogste eisen. De huidige redding- vloot dateert uit de jaren vanaf 1990. De oudste is dus bijna 30 jaar oud. De huidige schepen zijn vol gens de KNRM goed, maar de kos ten voor onderhoud worden hoger en het risico op uitval wordt groter. Omdat de KNRM geen subsidie krijgt en wordt betaald uit vrijwil lige bijdragen, zoekt ze financiers of sponsoren uit het bedrijfsleven. Door samen op te trekken, hopen de vrijwilligers van de KNRM meer sponsoren te interesseren. woensdag 28 april 2021 Alsof dat wat uitgemaakt zou Ik rij nog wel eens langs mijn Ik heb gezocht. Het voor mijn Reageer op pzc.nl Gisteren: Koningsdag voelt als een normale dag 1386 reacties VLISSINGEN Een kind dat op straat met een step in de weer was is gistermiddag rond 17.15 aangereden op de Kenau Hasselaarstraat in Vlissingen, ter hoogte van hotel Arion. De personenauto verliet de ondergrondse par keergarage toen het jon getje op de step net voorbijkwam. Daardoor ontstond een botsing. Een ambulanceteam werd opgeroepen. De verpleegkundige heeft de jongen grondig onder zocht, maar uiteindelijk bleek dat hij niet naar het ziekenhuis vervoerd hoefde te worden. HOEK Johan Robesin, voormalig Provinciale Statenlid uit Hoek, doet een tweede poging om de Tweede Kamer te bewegen een parlementaire ondervra ging in te stellen naar het besluit de Hertogin Hed- wigepolder onder water te zetten. Zijn eerste po ging, begin dit jaar, om de Kamer te bewegen om in het ontpolderdossier te duiken had geen succes. De Kamercommissie Landbouw, Natuur en Voedselkwaliteit wenste de zaak niet te agende ren. Morgen dient hij zijn petitie opnieuw in bij de nieuw gekozen Tweede Kamer. Wie geboren is in 1961 kan sinds gisteren on line een afspraak maken voor een vaccinatie in mei. Dit is te lezen op de afsprakensite voor test en vaccinatieafspraken van de Rijksoverheid (coronatest.nl). Volgens het schema van de over heid wordt de groep ge boren tussen 1961 en 1971 vanaf begin mei ge vaccineerd. De groep 1972 tot en met 1981 staat vanaf medio juni in het schema. Vanaf eind juni komt ie dereen geboren tussen 1982 en 2003 aan de beurt. Ze redden elk jaar honderden mensen uit de Zeeuwse wateren, de 180 vrijwilligers van de zes Zeeuwse KNRM-stations. Dat doen ze kosteloos en vol over gave. Maar ze maken zich grote zorgen. Want lang niet iedereen snapt dat varen op de Zeeuwse wateren iets heel anders is dan op, pakweg, het Tjeuke- of Gar- dameer. De redders slaan daarom de handen ineen. Jeffrey Kutterink Vlissingen -Kees den Hollander, KNRM IC-medewerkers Suzan He- melaar (links) en Elmedin Bajrami met de ingelijste teke ningen. IC-medewerkers Paula Scherbeijn, Elmedin Bajrami en Romy Rademaker (vlnr) tonen de andere tekeningen. TERNEUZEN Om de mensen die voor de coronapatiënten zor gen in ziekenhuis ZorgSaam in Terneuzen een hart onder de riem te steken, hebben leerlingen van openbare basisschool De Zeemeeuw in Breskens tekeningen gemaakt. „Gelukkig krij gen we vanuit de samenleving ook na een jaar nog steeds be moedigende woorden en signalen", zegt ic-leidinggevende Fran cis De Smet. Het ziekenhuis is blij verrast door de actie. De teke ningen zijn verdeeld over twee lijsten. foto's zorgsaam AAN t>E ORANJE KLEURSTOF KAN HEX VOLSEMS HEM NIET LISSEN...

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 2