'Ik heb hem al af' 28 MEDIA CULTUUI ANGELA KIJKT TV De link met Simon and Garfunkel bij hun vorige docureeks was een natuurlijke. Maar ABBA en Nick Simon? Toch duikt het zangduo samen met Kees Tol deze keer diep in de wortels van de Zweedse band. Een paar uur braaf achter je ouders aan sjok ken, geforceerde glimlach op je gezicht om dat er een bataljon camera's meedraait en dan ook nog interesse moeten veinzen voor een Brabant-quiz geleid door een neurotische Isolde Hallensleben die doet alsof je een kleuter bent. En als toetje op een onwillige hoovercraft gaan zitten, terwijl je weet dat Twitter klaarzit om elke onhan dige beweging of misstap belachelijk te maken. Om nog maar te zwijgen van Lucky TV die weer voor weken inspiratie heeft. Geef maar toe, zo'n Koningsdag is de hel voor elke rechtgeaarde puber. Die van mij hadden allang gezegd: steek de quizvragen lekker ergens anders, ik ga echt niet mee. Bovendien zouden ze die zin doorspekt hebben met de nodige WTF's en OMG's. Vandaar dat ik met evenveel medelijden als bewon dering naar de drie prinsessen keek die zich op tv voorbeeldig én keurig articulerend door het pro gramma in Eindhoven sloegen, alle Lucky-mo- mentjes voor lief nemend. Het zal voor hen een kale bedoening zijn geweest, zonder de hartverwarmende mensenmassa's met hun rood-wit-blauwvlaggetjes en pruiken. Maar voor de Oranjegezinde tv-kijker - en dat ben ik, daar verandert een ongeoorloofde vakantie naar Griekenland niks aan - was deze Koningsdag een verademing. Niet weer de overbekende beelden van handjes schudden met het publiek en prins Maurits die de coole dude uithangt en opzichtig flirt met Dionne Stax. Maar vol zicht op de onderonsjes van het koninklijke gezin, dat heel erg zijn best deed om uit te stralen dat het óók een heel gewoon gezin is. populariteit van Willem-Alexander en Maxima is in het coronajaar flink gekelderd. NOS-verslagge- vers Astrid Kersseboom en Albert Bos wezen er nog eens fijntjes op aan het begin van de uitzending. En verliezen is iets dat de Oranjes haten. Zelfs als er een onbenullige quiz moet worden gespeeld, blok ken ze met z'n vijven een avondje op de feiten en cijfers van de regio Zuidoost-Brabant om niet af te gaan. Dus reken maar dat elke stap in Eindhoven werd gezien als pr-moment om punten te scoren bij de onderdanen. Er waren onderlinge grapjes en plaagstootjes, mondkapjes gingen synchroon op en af om te laten zien dat ze niet boven de coronawet stonden, de pers mocht spontane vragen stellen en zelfs aan het hartje voor de overbelaste zorg was ge dacht. Maar de meesterzet kwam van Amalia met haar nuchtere repliek op de vraag van NOS'er Bos of ze het spannend vindt om 18 te worden. Op dat mo ment verandert er staatsrechtelijk immers veel voor haar. ,,Ik ben in december 17 geworden en dat vond ik ook niet spannend. Dus 18 zal niet anders zijn.'' Pa en ma kunnen trots zijn. De punten waren binnen. Quote van de dag Praten over media Arcade terug in VS Tineke krijgt prijs Alexander van Eenennaam et was vorig jaar een van de ontdekkingen van de Neder landse televisie: Nick Schilder (37) en Simon Keizer (36) die met collega Kees Tol (39) naar New York reisden om te zien hoe dicht ze konden komen bij hun idolen Paul Simon en Art Garfunkel. In Homeward Bound, genomineerd voor de Gouden Televizier-Ring, kwam het uit eindelijk niet tot een ontmoeting, hoewel Paul Simon achteraf wel een videoboodschap insprak. In Nick, Simon Kees: Take a chance on me is het ultieme doel de bandleden van ABBA in levenden lijve te treffen. Maar vlak onder die droomwens zit optreden met de band die ABBA begeleidde tij dens concerten. Dat lukt Nick Simon sowieso. ,,Zweden is eigenlijk nog een kleiner land dan Ne derland'', zegt Nick. ,,We kwamen vrij snel in de buurt van ABBA, kregen contact met mensen die dicht bij het vuur zitten.'' Nick: ,,Kees was nu aan de beurt, bij Homeward Bound joegen we echt de droom van Simon en mij na. Kees kon maar één act bedenken als antwoord op de vraag waar deze nieuwe reeks om zou moe ten draaien. ABBA.'' Simon: ,,Dat was pittig voor ons. Omdat wij zelf muzikanten zijn, kunnen we ons op die manier onderscheiden in zo'n documentaire. Dat bete kent ons verdiepen in de muziek, om ervoor te zorgen dat we die live kunnen spelen en zingen.'' Nick: ,,Alleen zijn de zangpartijen erg hoog en de composities heel groots. Met Simon and Gar- funkel kunnen we met een gitaartje zo uit de voe ten. Dit was een ander verhaal, we hadden echt huiswerk als voorbereiding.'' Simon: ,,We hebben de zangpartijen aan onze hoogte aangepast en hebben flink gestudeerd op de akkoordenschema's. Die liedjes lijken zo sim- pel, maar het tegendeel is waar, ze zijn juist heel gecompliceerd. Ik heb inmiddels grenzeloos res pect gekregen voor ABBA.'' Simon: ,,Nee, zeker niet. We hebben bij wijze van demo's wel nummers opgenomen, maar puur voor onszelf als geheugensteuntje, daar gaat nooit iets mee gebeuren. Als Nick Simon een ABBA-al bum opnemen... dat zijn gewoon twee heel ver schillende werelden. Het was nooit onze intentie om die liedjes zelf uit te brengen.'' Dat deze documentaire er is gekomen, heeft alles te maken met Homeward Bound. Nick: ,,Dat deed veel meer dan wij hadden verwacht. We kregen er heel veel enthousiasme op terug. Dat heeft, denk ik, te maken met de vorm. Ons zie je met zijn drieën een docu maken. Je zit met ons aan het ont bijt, hoort ons bespreken of we iets al dan niet zul len gaan doen.'' Simon: ,,Drie vrienden op school reisje, dat is het ook.'' En bij vrienden op schoolreisje hoort ook een beetje plagen, iets dat de drie in New York al over en weer deden. Dat leverde vrolijke televisie op. ,,Er is nu opnieuw veel gelachen, misschien nog wel meer'', zegt Nick. ,,Dat heeft ook te maken met hoe starstruck Kees de hele trip is. Hij wordt hele maal gek in Zweden. Als hij bijvoorbeeld iets ziet met het handschrift van een van de bandleden, dan moet hij ook per se aan de inkt voelen.'' Dat de afleveringen van Homeward Bound kon den worden opgevoerd als referentie, opende in Zweden sneller deuren. Nick: ,,En hoewel we zijn reactie niet meer in de documentaire konden op nemen, hielp het filmpje van Paul Simon ook mee.'' Simon: ,,We hadden voor de verandering ook eens voordeel bij corona. Want al die musici uit de band van ABBA zaten nu thuis. Normaal waren zij op tour geweest en hadden we ze nooit kunnen spreken en met ze kunnen spelen.'' Punten Was het een charme-offensief? Natuurlijk. De woensdag 28 april 2021 PC PODCAST Is NPO 1 volle dig de weg kwijt? Zijn Britt en Martien ge schikt als pre sentatieduo? En wat is er aan de hand met Fidan en Renze bij De Vooravond? Columniste An gela de Jong en verslaggevers Dennis Jansen en Mark den Blanken praten onder meer hierover in de mediapodcast op de site van deze krant. MUZIEK Duncan Lau rence is na een week afwezig heid terug in de prestigieuze Amerikaanse hitlijst Billboard Hot 100. De songfestivalwin naar komt met zijn hit Arcade binnen op plaats 94, zes plaatsen hoger dan zijn debuut op 100 twee weken geleden. MEDIA Tineke de Nooij is gisteren ver rast met de Media Oeuvre Award 2021. Ze kreeg de prijs op haar 80ste verjaar dag tijdens haar Radio 5-pro- gramma Tineke- Showuit han den van Ad Bouman. Voor gaande win naars waren André van Duin en Jan Slagter. Schoolreisje Even een stap terug. Kees Tol is zelfverklaard fan van ABBA, maar hoe zit dat met jullie? Kunnen we binnenkort een ABBA-album van jul lie verwachten? Luisterden jullie vroeger zelf naar ABBA? - André van Duin heeft zijn toespraak voor de Doden herdenking op de Dam in Amsterdam al klaarliggen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 28