hh m plus tv gids Presentator Sosha Duysker: MEDIA CULTUUR 27 Sosha Duysker (30) is een vast gezicht van het kinderprogramma Het Klokhuis. Maar sinds kort werkt de presentatrice en actrice ook bij wetenschapsprogramma Atlas. Een gesprek rond vijf steekwoorden. Moeder ,,Ze is overleden toen ik 11 was. Ze had borstkanker met uitzaaiingen naar de hersenen. Ik zat in groep 8, mijn eindmusical heeft ze nog net kunnen zien. Ze zat vooraan, dik en kaal van de chemo, in een rolstoel. Ik kon er helemaal niet mee omgaan. Ik had een vluchtmechanisme ontwik keld: als we mijn moeder in het zie kenhuis opzochten, zette ik altijd een koptelefoon op en ging ik televisie kijken. Als iemand me daarop aan sprak, werd ik boos. Ik was toen so wieso erg in mezelf gekeerd. Mijn va der had vrij snel een nieuwe vrouw, dat was ook heel moeilijk. Op mijn moeders sterfbed heb ik in haar oor gefluisterd: ze komt er niet in hoor mam. Wel in het huis, maar niet in het hart. Het doet me nog steeds pijn als ik daaraan terugdenk. Dat was een heel donkere tijd.'' 2000 ,,Jemig. Bizar, het aantal sollicitanten voor Het Klokhuis waaruit ik uitein delijk werd gekozen. Ik had een film pje gemaakt waarin ik ging paardrij den. Ik vind paarden prachtig, maar ook doodeng. In dat filmpje ging ik mijn angsten overwinnen - ik durfde het eerst niet eens in te sturen. Vroe ger keken we altijd Het Klokhuis, dus toen ik werd aangenomen was de cirkel rond. Kindertelevisie maken is heel leuk. De mensen met wie je werkt, zijn net een slagje gekker, en ik hou wel van gek. Ik doe van alles bij Het Klokhuis. Het ene moment sta je in een worstenbroodjesfabriek, de andere keer ben je een koe aan het melken of sta je tussen de huma- noids, een soort menselijke robots. Ik noem het altijd mijn tweede opvoe ding.'' Nieuwsuur ,,Op een dag kreeg ik een berichtje van Arjen Lubach: we zijn bezig met een liedje over Nieuwsuur, lijkt het je leuk het refrein in te zingen? We vol gen elkaar op Instagram en daar had ik weleens filmpjes geplaatst waarin ik zong. Noodkreten in zang, die er dan even uit moeten. Mijn eerste re actie is altijd nee, maar uiteindelijk besloot ik: waarschijnlijk wordt het hartstikke leuk, het is Lubach, ge woon doen. En het ging viral. Ik was nog nooit viral gegaan. De volgende dag waren mensen op straat dat liedje aan het zingen, of gilden: hé, ga niet naar Nieuwsuur hè? Dat je denkt: heeft iedereen dit gezien of zo?'' Slap frietje ,,Die opmerking deed wel een beetje pijn. Vreselijk. Twee ^D-journalisten schreven na mijn optreden in De slimste mens dat ik de algemene ken nis had van een slap frietje. En dat mijn optreden dramatisch was. Zo heb ik dat helemaal niet ervaren. Ik kreeg alleen een black-out tijdens de finale, ik wist niet meer bij welke partij Rob Jetten hoorde. De druk, je ziet de secondes wegtikken, ik wist het niet meer. Een beetje jammer dat twee miljoen mensen je zien stotte ren en stamelen. Het is een moment opname. Als je een paar antwoorden niet weet, denken mensen meteen dat je achterlijk bent. Of dat je, als je Het Klokhuis presenteert, een wande lende encyclopedie bent. Maar geloof me, niet alles blijft hangen.'' Bus ,,Rhenen heeft lang op mijn zwarte lijst gestaan. Ik was voor Het Klokhuis onderweg naar Ouwehands Dieren park. Toen ik in Rhenen de bus wilde pakken, gingen de deuren niet open. Achterin stapten wel mensen uit. Ik als ik ergens kwam, of riepen men sen kankernikker. In Grootebroek waren we de enige mensen van kleur. Mijn oudste zus is van school gewis seld, omdat ze werd gepest. Om haar haar, haar uiterlijk. Op de nieuwe school ging het beter. Mijn ouders zijn daar altijd heel sterk in geweest. Die dachten: fuck it, wij horen hier net zoveel als ieder ander. Als je er iets van vindt: succes ermee'' Het filmpje van Lubach ging viral. Ik was nog nooit viral gegaan zwaaide: hallo, mag ik erin? Maar de buschauffeur bleef voor zich uit kij ken. De achterdeur ging weer dicht. Hij liet me gewoon staan, dus ik werd kwaad en sloeg, bam, op de deur. Toen gebaarde de chauffeur van: ja, wat?! En reed weg. De bus zo goed als leeg. Ik keek opzij naar de halte van: dit zagen jullie toch ook? Dit moest een huidskleurdingetje zijn. Vroeger werden vaak apengeluiden gemaakt woensdag 28 april 2021 GO Media&Cultuu r 'Ik noem Het Klokhuis mijn tweede opvoeding' Vera Spaans r m f Sosha Duysker houdt van kindertelevisie maken: ,,De mensen met wie je werkt, zijn net een slagje gekker.'' foto harmen de jong

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 27