24 Na moeilijk jaar pakt Lilian de Geus haar derde wereldtitel Voor de kust van het Spaanse Cadiz surft Lilian de Geus naar de wereldtitel op de RS:X-plank. foto pedro martinez/sailing energy Voor de derde keer is Lilian de Geus wereldkampioen windsurfen. Dat komt, na motivatieproblemen én met de Spelen van Tokio in aantocht, op het juiste moment. ,,Dit geeft superveel vertrouwen." Ik zei tegen mezelf: Lil, jij wil goud halen, dan moet je ook alles op alles gaan zetten Australië: prik voor sporters Rus verliest ook in Madrid Goede start op EK badminton e ruimt haar materiaal op en is in afwachting van de prijsuitreiking, maar ondertussen vindt windsurfster Lilian de Geus de tijd om te bellen, kort na haar derde wereldtitel. ,,Het was megaspannend", zegt ze, intens tevreden. ,,Na een iets min dere dag op maandag werd het zo close, maar ik was nu vanuit de start goed weg en kon de rest in de gaten houden. Het is gelukt en daar ben ik héél blij mee. Dit geeft superveel vertrouwen richting Tokio." De wereldtitels van 2018 (Aar- hus) en vooral 2020 (Sorrento) bewezen dat De Geus heerst in het windsurfen. Door de aandacht voor Dorian van Rijsselberghe en zijn opvolger Kiran Badloe (in Cadiz een dag voor De Geus al wereldkampioen geworden) leefde zij ruim een jaar geleden relatief in de schaduw toe naar de Olympische Spelen in Tokio, maar wel als topfavoriet voor het goud. Ze had de baai van Enoshima al tig keer verkend, mede omdat ze zich in september 2018 als eerste Ne derlandse verzekerd had van een ticket. Ze was het ijkpunt, voor beeld en angstbeeld voor de concurrentie. Maar toen veranderde de pandemie alles en werden de Spelen uitgesteld. „Iedereen heeft het natuurlijk lastig gehad met het coronavirus, maar ik heb er echt een tijd mee gezeten dat de Spelen niet door gingen. Ik had een lastig, moeilijk jaar. Ik had geen doelen meer, een jaar is best lang. Op een gegeven moment zei ik tegen mijn coach: ik heb niet meer dat vuur. Toen hebben we besloten dat ik wat anders moest gaan doen. De top sportstructuur loslaten." De Geus (29) zette ook het werk op de RS:X-plank even op een la ger pitje en stapte deels over op foilen, waarbij de surfer door een speciale draagvleugel met plank en al boven het water zweeft en spectaculaire snelheden haalt. In 2024 in Parijs is foilen olympisch, nu vormde het voor De Geus vooral een wel kome afleiding. Ze bleef fysiek actief zonder uitgeblust te raken. Ook ruimde ze meer tijd in voor vrienden en familie en pakte haar werk als fysiotherapeut op. „Als ik op dezelfde voet was doorge gaan, was ik nu te moe geweest", zegt De Geus. De op winding in haar stem is nog te horen na haar ge slaagde medal race in Cadiz. Voor haar derde wereldtitel was het heel de week knokken, maar op de slotdag blijft ze de Israëlische Katy Spychakov (zilver) en de Fran^aise Charline Picon (brons) voor. Picon zorgde in maart dit jaar voor een bak motivatie. De Geus zag haar Europees kampioen worden - zelf werd ze tweede - en schrok van het niveau. ,,Dat was een eyeope- ner", zegt ze. ,,Op dat EK zag ik dat de rest keihard had doorgetraind. Ik zei tegen mezelf: Lil, jij wil goud halen, dan moet je ook alles op al les gaan zetten." Ritme En zo geschiedde. De Geus hervond het ritme. Eten, trainen, slapen: volgens een nauwgezet schema dat ze de periode daarvoor juist had losgelaten. ,,Maar die be slissing heeft wel geholpen. Ik had dit even nodig. Na de Spelen in Rio (waar ze op één punt brons misliep, red.) werkte het voor mij ook goed om het windsurfen ne gen maanden los te laten." Met haar derde wereldtitel is ze terug aan de top. Maar minstens zo belangrijk is het gevoel dat deze spannende week heeft opgeleverd: de bevestiging dat het ook tussen de oren weer goed zit. ,,Ik voel su- perveel motivatie. Het vuur is weer helemaal terug." woensdag 28 april 2021 Het vuur is precies op tijd terug bij De Geus Pim Bijl Rotterdam/Cadiz - Lilian de Geus SPELEN Sporters die Aus tralië vertegenwoordigen op de Olympische Spelen van Tokio krijgen voorrang bij het vaccineren. Dat heeft de regering gisteren bekendgemaakt. ,,We willen dat onze atleten naar Tokio gaan om de strijd aan te gaan en dan veilig terugke ren naar Australië", zei mi nister van Gezondheid Greg Hunt. In totaal gaat het om meer dan tweedui zend atleten, coaches en officials. In Nederland kre gen sporters ook voorrang. Half april werden de eerste prikken gezet. TENNIS Arantxa Rus is in Madrid al in de eerste ronde van het kwalificatie toernooi uitgeschakeld. De als 21ste geplaatste Rus moest met 6-3 6-2 haar meerdere erkennen in de Russin Vera Zvonareva, de nummer 114 van de wereld. Rus, de mondiale nummer 85, heeft dit seizoen pas drie partijen gewonnen op de WTA Tour. Vorig week end haalde ze in de Billie Jean King Cup in het duel met China met Demi Schuurs in het dubbelspel het beslissende derde punt binnen. Het hoofdtoernooi in Madrid begint morgen. BADMINTON De Neder landse badmintonners heb ben op de eerste dag van de EK in Oekraïne drie zeges geboekt. In het Pa lace of Sports in Kiev won Joran Kweekel (22) van Cristian Savin uit Moldavië: 21-10 21-8. De duo's Debora Jille en Alyssa Tirtosentono en Ruben Jille en Ties van der Lecq hadden ook succes. Jille en Van der Lecq plaatsten zich in het mannendubbel voor de achtste finale door te winnen van Tomas Svejda en Jaromir Janacek uit Tsjechië: 21-9 21-11. Bij de vrouwen waren Jille en Tirtosentono te sterk voor Natalie Syvertsen en Sol var Flaten Jörgensen uit Noorwegen: 21-13 21-8. SAlLtm Eli

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 24