ïi t. Het profvoetbal snakt naar steun in laatste duels 23 na zware tijd en gesprek met Fabio Jakobsen 'Keuze voor Giro niet makkelijk' Real en Chelsea: gelijkspel op een gewone fiets in de zon.'' De reacties bij zijn terugkeer in het peloton zullen gemengd zijn. Groenewegen weet dat niet ieder een zijn rentree zal waarderen. ,,Ik zal ieders emoties accepteren. Er ger dan het was zal het niet wor den.'' Groenewegen doelt daarbij op de bedreigingen aan zijn adres. Hij kreeg zelfs een strop opge stuurd die bedoeld was voor zijn zoontje Mason. Zijn vriendin Nine was op dat moment nog zwanger. ,,Als de politie zegt dat je bevei liging nodig hebt, weet je wel dat het serieus is. Het was een zware tijd. De zwangerschap verliep niet goed. We moesten veel naar het ziekenhuis. Toen Mason geboren was, ging dat ook niet zoals het moet. Ik was in Spanje op trai ningskamp toen Mason naar het ziekenhuis moest. Dus ben ik di rect naar huis gevlogen. Het was een intense periode. Gelukkig gaat alles nu goed. Maar laatst kwam alle vermoeidheid eruit. Ik werd wakker en dacht: heb ik eigenlijk wel geslapen?'' Vergrootglas Zijn rentree komt onvermijdelijk onder een vergrootglas te liggen. Elke actie zal breed worden uitge meten. De vraag is vooral ook: kan Groenewegen weer de topsprinter worden die hij was? En ook: dürft hij weer te sprinten op het randje? ,,Nu denk ik niet dat ik een andere renner ben. Maar dat is nu mis schien makkelijk praten. Ik zal het moeten ervaren. Ik ben heel ge motiveerd om weer de renner te worden die ik was. De laatste maanden stonden vooral in het te ken om weer de persoon Dylan te worden. Dat is met heel veel hulp van de ploeg en familie gelukt.'' Maar toch. Gaat hij anders sprin- Ook mijn leven stond op de kop. Er kwamen haatberichten op social media. Ik werd bedreigd ten na dit trauma? Zijn motto was altijd 'podium of jodium'. ,,Dat is natuurlijk niet meer gepast. Dat zal je me ook niet meer horen zeg gen. Ik heb een grote fout gemaakt door toen van mijn lijn af te wij ken. Het gebeurde in een split second. Mijn elleboog heb ik ge bruikt om in balans te blijven. We reden bijna 90 kilometer per uur. Ik heb nooit de intentie gehad om Fabio ten val te brengen.'' Toch noemt Patrick Lefevere, de SPOTLIGHTS teambaas van Jakobsens ploeg Deceuninck-Quick Step de actie van Groenewegen tot op de dag van vandaag een 'moordaanslag'. ,,Natuurlijk is dat niet leuk om te horen. Iedereen mag zijn eigen emoties hebben. De één is stil, de ander roept wat meer. Daar laat ik iedereen vrij in.'' Lefevere kondigde al snel na het ongeluk juridische stappen aan voor een schadevergoeding. Die zaak loopt nog. ,,Dat is vooral een zaak tussen de ploegen en de ver zekeraars'', zegt Groenewegen. ,,Ik probeer me daar zo veel mogelijk voor af te sluiten. Daar zijn nu mensen mee bezig die ervoor ge leerd hebben. Ik richt me op mijn terugkeer. Dat is voor mij het be langrijkste. Het is een lang proces geweest. Een gouden tip in de ver werking is er niet. Maar dat Fabio weer fietst, is voor mij het belang rijkste geweest.'' Hij kneep zichzelf eventjes in de arm, Michael de Leeuw, vooraf gaand aan FC Emmen-Heracles, afgelopen zondag. Ouderwets gevulde stoelen, fans die harts tochtelijk zijn naam scandeerden, applaus vanaf de tribunes. De Oude Meerdijk voelde voor de aanvaller als Bernabeu. ,,Ze waren met een mannetje of duizend", zegt hij. ,,Maar het klonk alsof er 100.000 supporters zaten. Zoveel geluid maakten ze. Geweldig." Vandaag wordt bekend of ook tijdens komende eredivisieronde publiek op de tribune zit. De KNVB en Supporterscollectief Nederland lobbyden flink bij po litici om dat voor elkaar te krijgen. Net als de clubs. Het profvoetbal snakt, kortom, naar steun. De Leeuw: ,,Als kind droom je ervan om in volle stadions te spelen, om publiek te vermaken. Zonder al die mensen op de tribune is voet ballen nog niet half zo leuk als dan wanneer ze er wél zijn. En: ze maken vaak net het verschil." Zeker bij een club als FC Em- men. Afgelopen seizoen was de ploeg in Drenthe nagenoeg on verslaanbaar. Dat het publiek een beslissende factor kan zijn, staat dus wel vast. Een interessante wetenschap nu in ere- en eerste divisie beslissingen gaan vallen. Wat te denken van de aanstaande play-offs om Europees voetbal. Dit seizoen wordt per ronde slechts één duel afgewerkt. De hoogst geklasseerde club speelt z'n wedstrijden thuis. Voor num mer 6 FC Utrecht zou dat op dit moment betekenen dat FC Groningen naar de Galgen waard komt in de eerste ronde. ,,Als club wil je hoe dan ook zo hoog mogelijk eindigen", stelt Willem Janssen, aanvoerder van FC Utrecht. ,,Maar het vooruit zicht van een sfeervolle Galgen waard is een extra stimulans. Ik stond voor de corona-periode soms met kippenvel op het veld als ik onze fans tekeer hoorde gaan. Dat is zo heerlijk. Vandaar dat we er alles aan zullen doen om zesde te worden. En dan maar ho pen op goed nieuws vanuit Den Haag, hé. Ik hoop van harte dat de politiek besluit dat het ons ge gund is om nog een paar potjes in gevulde stadions te spelen." Ze waren met een mannetje of duizend. Maar het klonk alsof er 100.000 supporters zaten In de play-offs om handhaving en promotie kan de aanwezigheid van het publiek juist wel eens in het nadeel werken voor de eredi- visieploeg. De nummer 16, op dit moment FC Emmen, speelt de finale van de nacompetitie uit. In dat geval lonkt een bezoek aan Go Ahead Eagles of NAC, clubs die een reputatie hebben vanwege hun fanatieke supporters. ,,Als het zo ver komt, dan is het maar zo", zegt De Leeuw. ,,Ik kan er altijd wel van genieten, spelen voor rivaliserende supporters. Ook zij zorgen tenslotte voor een lekkere energie." Al ziet De Leeuw een nog pret tiger scenario voor zich: recht streeks in de eredivisie blijven met FC Emmen. ,,En dat gaat ons lukken ook", zegt hij. ,,Zeker als al die mensen ons weer naar voren mogen schreeuwen." woensdag 28 april 2021 GO crash in Polen. foto ap Dylan Groenewegen. foto jumbo-visma - Dylan Groenewegen BREUKELEN Dylan Groenewegen zou aanvankelijk zijn rentree maken in de luwte van de Ronde van Hongarije. Nu kiezen hij en de ploeg toch voor de spotlights van de Giro die op zaterdag 8 mei in Turijn van start gaat. ,,Dat was geen gemakkelijke keuze, maar ik denk wel dat het goed is'', zegt Groenewegen. ,,Ik wilde ook de Ronde van Noorwe gen rijden, maar die is weggevallen. Om toch veel koersda- gen te krijgen, ga ik nu de Giro rijden. Fy siek ben ik in orde, dat hebben de tests uitgewezen. We gaan daar bepalen of ik direct mee sprint. Het ligt eraan hoe ik me voel. Ik weet zeker dat de ploeg me steunt als ik voor mijn kans ga. Als ik dat niet wil, is het ook goed.'' Voor Groenewegen wordt het zijn eerste Giro, na vier deelna mes aan de Tour de France. Jumbo- Visma neemt ook sprinttalent David Dekker mee naar Italië, waar de zoon van oud-prof Erik zijn debuut maakt in een grote ronde. De Nieuw-Zeelander George Bennett is de kopman voor het klassement. Zingende, juichende en bier drinkende mensen die het zichtbaar naar hun zin hadden. De terugkeer van het voetbal publiek op de tribunes leverde afgelopen weekeinde mooie plaatjes op. Grote vraag: gaan de fans ook een doorslagge vende rol spelen nu de beslis singen gaan vallen? Dennis van Bergen Rotterdam - Michael de Leeuw, FC Emmen Q Real Madrid J Chelsea MADRID Real Madrid en Chelsea maken beide nog een goede kans op de finale van de Champions League. De eerste halve finale tussen de Spaanse en Engelse topclub eindigde gisteren gelijk. In Madrid werd het 1-1. Chelsea begon sterk aan het duel, dat onder leiding stond van scheidsrechter Danny Makkelie. Na een aantal ge miste kansen in de openings fase kwam de Britse formatie na een kwartier op voorsprong. Christian Pulisic bleef oog in oog met Thibaut Courtois heel rustig. De Amerikaan om speelde eerst de Real-keeper en schoot vervolgens beheerst raak: 0-1. Real Madrid kreeg daarna meer grip op de wed strijd. Karim Benzema zorgde in de 29ste minuut, kort nadat hij met een afstandsschot de paal had geraakt, voor de gelijkmaker. De Franse spits volleerde knap raak na een hoekschop: 1-1. In de tweede helft kwamen beide ploegen, ondanks een aantal kansen, niet meer tot scoren. Bij Chel sea viel Hakim Ziyech nog in. De return is volgende week woensdag.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 23