ECONOMIE 17 moeten belasting betalen in land waar winst wordt gemaakt Ook niet als het belastingparadijs onder het minimumtarief blijft zit ten. Andere landen mogen name lijk bijheffen als er te weinig belas ting wordt geheven, bijvoorbeeld het moederland van het bedrijf. De onderhandelingen over de wereldwijde belastinghervorming zaten muurvast onder de vorige Amerikaanse president Donald Trump. Maar van remmer in de achterste wagon is de VS ineens machinist in de locomotief gewor den. Recent kondigde de Ameri kaanse minister van Financiën Janet Yellen aan dat de VS zich ook hard maakt voor zo'n minimum tarief. Als het aan de VS ligt, wordt er een minimumtarief van 21 pro cent ingevoerd. Veel meer dan de 12,5 procent die bijvoorbeeld Ier land voorstaat. Dat laatste is niet toevallig het tariefvoor de winstbe lasting dat Ierland nu hanteert. Techbelasting Nu heeft de VS op een ander heikel punt een ommezwaai gemaakt, na melijk op het gebied van de zoge noemde techbelasting. Die belas ting was een grote splijtzwam tus sen de VS en Europa toen Donald Trump nog de Amerikaanse presi dent was. Nu betalen bedrijven belasting in het land waar het hoofdkantoor staat, of het land waar ze activitei ten hebben. Die regel is nog uit de tijd dat bedrijven fabrieken en kan toren in verschillende landen had den. Maar met de opkomst van techbedrijven als Google en Face- book voldoen die regels niet meer. Google verdient wel geld aan de advertenties voor Nederlandse ge bruikers, maar betaalt daar in Ne derland geen belasting over. De verdiensten worden in de VS, het thuisland van veel techbedrijven, belast. Dat schoot met name veel Euro pese landen in het verkeerde keel gat. Verschillende landen, onder andere Frankrijk en Groot-Brittan- nië, voerden een eigen nationale techbelasting in. Dat pikte op zijn beurt Donald Trump niet. Ameri kaanse bedrijven betalen belasting in de VS, vond hij. Trump dreigde met importhefïingen op producten uit landen die een nationale tech- belasting invoerden. Een interessante invulling om Europa en Amerika bij elkaar te brengen Toenmalig minister van Financiën Steven Mnuchin opperde nog be drijven vrijwillig te laten kiezen voor een techbelasting. Tot grote woede van de Franse minister van Financiën Bruno Le Maire. ,,Welk bedrijf gaat nou vrijwillig belasting betalen?'' foeterde hij. Dat verzet is nu opgegeven door de Amerikaanse regering. In een nieuw plan stelt Biden voor om de honderd grootste en winstgevend- ste multinationals ter wereld belas ting te laten betalen over de winst die ze maken in het land waar ze ac tief zijn. ,,Dat is een interessante invulling om Europa en Amerika bij elkaar te brengen'', zegt Marlies de Ruiter, belastingexpert bij accountants- en adviesorganisatie EY. ,,Zo blijf je weg van wat voor bedrijf je bent en kijk je alleen naar de grootte en de winstgevendheid.'' De Amerikanen willen dat beide belastingvoorstellen, een wereld wijd minimumtarief en een winst belasting per land voor de honderd grootste bedrijven gezamenlijk worden ingevoerd. Ook Europese landen pleitten daar eerder al voor. Maar daar zal het enthousiasme wat minder zijn inmiddels, vermoedt De Ruiter. „Landen die al een tech- belasting hebben ingevoerd moe ten die weer afschaffen. Dat scheelt mogelijk belastinginkomsten.'' Welke bedrijven? De stap van de Amerikanen maakt de kans op een deal over een we reldwijd belastingstelsel een heel stuk groter. Maar de race is nog niet gelopen, waarschuwt De Ruiter. ,,Hoe hoog wordt het belastingta rief bijvoorbeeld. Ierland profiteert nu van het lage tarief. Ook landen als Zwitserland, Singapore en Hongkong zijn interessant van wege hun lage belastingen. Het is niet duidelijk hoe zij hier tegenaan kijken.'' En dan is er de vraag welke hon derd grootste bedrijven onder de nieuwe regeling moeten vallen. ,,Tot nu toe zijn hele sectoren als olie- en gas, banken en energiebe drijven al uitgesloten van die aparte belasting'', zegt De Ruiter. Moet dat blijven of wordt echt naar de hon derd winstgevendste bedrijven ge keken. Die strijd moet nog gevoerd worden. En de VS heeft gezegd dat de lijst een mix moet zijn van bedrijven wereldwijd. ,,Maar als je naar de Forbes-lijst van honderd grootste bedrijven ter wereld kijkt, zie je toch wel veel Amerikaanse bedrij ven'', aldus De Ruiter. Ook is onduidelijk of ontwikke lingslanden van de aanpassing pro fiteren. „Positief is in ieder geval dat de race naar de bodem voor wat be treft de belastingtarieven voorbij is'', zegt Esmé Berkhout, belastin gexpert bij ontwikkelingsorganisa tie Oxfam Novib. ,,Maar of ontwik kelingslanden gaan profiteren is nog niet duidelijk. Dat zal afhangen hoe de winstbelasting wordt vorm gegeven. En wat ons betreft moeten er meer dan alleen de honderd Positief dat race naar de bodem voorbij is wat betreft belastingtarieven grootste bedrijven onder de nieuwe regels vallen.'' Niet iedereen is enthousiast. Ni gel Green, de topman van finan cieel adviesbureau De Vere, vreest dat juist ontwikkelingslanden de dupe worden van het minimumta rief. Hij wijst erop dat lage belas tingtarieven een wapen zijn voor landen die niet aantrekkelijk zijn voor bedrijven. Welk bedrijf wil er nou een hoofdkantoor hebben op een eiland dat bij wijze van spreken alleen per boot bereikbaar is? Dankzij het lage belastingtarief krijgen die landen toch extra geld binnen. Met een minimumtarief hebben ze helemaal geen mogelijk heid meer om te concurreren met ontwikkelde landen, vreest Green. woensdag 28 april 2021 GO ■fTioRi 3*AJ THaifl| VJHQ - Esmé Berkhout, Oxfam Novib Marlies de Ruiter, EY Joe Biden heeft het verzet tegen de techbelasting opgegeven.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 17