m 0) O O lil honderd grootste multinationals 16 ECONOMIE De strijd tegen belastingontwijkende multinationals wordt opgevoerd. Ook de VS pleit nu voor een nieuw en eerlijker wereldwijd belastingsysteem. Kort 'Apple formeel beschuldigd' De Europese Commissie komt nog deze week met formele beschuldigingen aan het adres van Apple. Dat meldde de zakenkrant Financial Times op basis van ingewijden. Streamingdienst Spotify beschuldigde de maker van iPhones twee jaar geleden van machtsmisbruik binnen zijn App Store. Diensten als Spotify moeten binnen de App Store een deel van de omzet afstaan aan Apple. Volgens de Zweedse muziekdienst benadeelt Apple binnen de appwinkel con currenten van zijn eigen Apple Music, door rivalen kunstmatig duur te houden. Euro commissaris Margrethe Vestager kondigde het mededingingsonderzoek naar Apple in juni aan. Apple heeft altijd volgehouden zich aan de wet te houden. BP profiteert van olieprijzen Olie- en gasconcern BP is 2021 goed begon nen. Geholpen door hogere prijzen voor aardolie en andere grondstoffen boekte het Britse bedrijf een winst van 4,7 miljard dol lar. Een jaar eerder leed BP nog miljarden dollars verlies doordat de coronacrisis de wereldwijde olieprijzen liet instorten. Olie prijzen laten alweer maanden een stijgende lijn zien, hoewel de coronapandemie nog niet voorbij is. Inmiddels is een vat Brent- olie weer meer dan 65 dollar waard. Aan het begin van 2020 daalden de olieprijzen juist hard door lockdowns. Tesla pakt winst met bitcoins Autofabrikant Tesla heeft het afgelopen kwartaal een tiende van zijn bitcoins ver kocht. De opbrengst van de verkoop was 272 miljoen dollar. Voor Tesla leverden de transacties een winst op van meer dan 100 miljoen dollar, heeft financieel directeur Zachary Kirkhorn laten weten. Tesla maakte ook bekend het eerste kwartaal een record aantal van 184.000 elektrische auto's te heb ben afgeleverd. De winst van de autobouwer ging van 16 miljoen dollar naar 438 miljoen dollar, de omzet steeg tot boven de 10 mil jard dollar. PostNL NN Group Philips - Al jaren wordt er binnen de Oeso, de club van rijke industrielanden, gesproken over een eerlijk we reldwij d belastingstelsel voor inter nationale bedrijven. Dat systeem moet uit twee pijlers bestaan. De eerste gaat over het herverdelen van winsten van multinationals. Het idee is om bedrijven in elk land waar ze actief zijn winstbelasting te laten betalen. Dat klinkt logisch, maar gebeurt nu niet. De tweede pijler is de invoering van een wereldwijd minimumbe lastingtarief voor multinationals. Dat moet voorkomen dat grote be drijven zich in belastingparadijzen vestigen om zo weinig mogelijk be lasting te betalen. Eerder onder zoek van de Oeso becijferde dat grote bedrijven hiermee 240 mil jard dollar per jaar aan belasting be spaarden. Belasting ontwijken wordt steeds minder getolereerd. Bedrijven eten zo van twee walletjes is het idee. Regeringen zitten wereldwijd met grote tekorten, onder andere als ge volg van steunmaatregelen aan be drijven vanwege corona. Als die be drijven dan vervolgens nauwelijks belasting betalen in die landen be tekent het dat de belastingbetaler voor de steun opdraait, terwijl de winst voor de bedrijven is. Met een minimumtarief voor de winstbelasting is het niet langer in teressant voor een bedrijf om zich in een belastingparadijs te vestigen. MACHTSMISBRUIK IN APP STORE 4,7 MILJARD DOLLAR WINST RECORDAANTAL AUTO'S AFGELEVERD woensdag 28 april 2021 GO Het aandeel profiteerde van een koopadvies van analisten. De bank kan mogelijk deel van de witwasboete betalen met een meevaller. De verzekeraar heeft de vermo gensbeheertak in de etalage gezet. De tegenvallende kwartaalcijfers werkten nog steeds door in de koers. - -ï De belasting voor techbedrijven was een splijtzwam tussen de VS en Europa. fotos getty images Strijd tegen ontwijken van belasting krijgt vaart Peet Vogels Amsterdam E o c

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 16