EUWS 11 Cummings, oud-adviseur van Johnson, op oorlogspad met onthullingen Minister wacht op vaccin-advies Londen In een hoek gedrukt door zijn minis ters verloor premier Boris Johnson vo rig jaar oktober volgens drie anonieme getuigen zijn geduld tijdens een cri sisvergadering over de pandemie. ,,Geen vervloekte lockdowns meer'', riep hij. Liever 'duizenden doden' dan het land wederom afgrendelen, klonk het grimmig uit de mond van de man die zich profileert als de kampioen van de strijd tegen het coronavirus. Johnson ontkende de aantijgingen met een 'no', maar zelfs zijn politieke vrienden neigen ernaar het verhaal te geloven. De premier staat bekend als iemand die zich geregeld verliest in overdrijving om zijn punt duidelijk te maken. De timing van de beschuldigingen is opvallend. Sinds J ohnson zijn voor malige topadviseur Dominic Cum- mings beschuldigde van het lekken van gevoelige informatie, vallen links en rechts lijken uit de kast. De BBC publiceerde WhatsApp- verkeer tussen Johnson en miljardair James Dyson, die aan het begin van de crisis zijn diensten aanbood. De uit vinder van de krachtige stofzuiger zonder zak wilde ventilatoren voor ziekenhuizen fabriceren, maar vroeg om een belastinggunst voor zijn ar beidskrachten als die tijdelijk in het Verenigd Koninkrijk kwamen wer ken. Dyson, een fervent brexiteer, kreeg snel antwoord. ,,Ik regel het morgen!'' Vriendjespolitiek Johnson vermoedde de hand van Cummings in het verspreiden van de giftige suggestie van vriendjespolitiek. Door zijn staf de naam van het brein achter de Vote Leave-campagne aan de media toe te spelen, maakte hij een cruciale fout. De 'Dom', vorig jaar herfst opgestapt na een interne vete, is wraakzuchtig. Dagblad The Times om schrijft hem als iemand die 'nucleaire wapens meebrengt naar een kussen gevecht'. Cummings reageerde venijnig in een blog op zijn website. Johnson zou volgens hem een onderzoek naar een lek in de top van de regering hebben stilgelegd om zijn verloofde Carrie Symonds te behagen. Volgens Cummings, lang gezien als de man achter het lekken, wilde Johnson de affaire in de doofpot stop pen, toen bewijs richting een advi seur, een goede vriend van Carrie Symonds, wees. In dezelfde post bracht hij hem in het nauw door geruchten over schim mige praktijken van Johnson rond de financiering van zijn flat aan Dow ning Street te bevestigen. Johnson wilde donateurs van de Conservatieve Partij in het geniep laten betalen voor de kapitale opknapbeurt. ,,Ik weigerde hem te helpen bij het regelen hiervan'', schreef de politieke De nietsontziende Engelsman ope reert niet alleen. Hij heeft voldoende medestanders op Westminster om het vuile werk voor hem op te knappen. Johnson duwt de hardliners uit zijn kring van vertrouwelingen. De aan slag op het imago van de premier is nog lang niet klaar. Cummings lijkt van zins om diverse kasten met lijken te openen in een poging Johnson tot aftreden te dwingen. In de agenda van Cummings staat 26 mei met rode pen omcirkeld. Dan ver schijnt hij voor een parlementaire commissie om vragen te beantwoor den over de handelswijze van de rege ring tijdens de pandemie. ,,Dan ga ik op al deze kwesties in'', waarschuwde Cummings. De premier, populair van wege zijn vaccinatieprogramma, blijft vooralsnog schadevrij. Maar de aan vallen van zijn voormalige rechter hand branden langzaam een gat in zijn harnas. Lekken van affaires lijkt wraakactie van Dominic Cummings strateeg. Johnson claimt de kosten zelf voor zijn rekening te hebben geno men, maar een gift van 58.000 pond van Lord Brownlow of Shurlock Row roept vragen op. De Daily Mail citeerde uit gelekte e-mails dat de storting be doeld was 'om reeds gemaakte beta lingen van de partij namens de nog op te richten Downing Street Trust te verdoezelen'. Kroonprins De boulevardkrant meldde ook dat Mohammed bin Salman met Johnson sms'te om zijn zin te krijgen. De Saoe- dische kroonprins, gezien als de op drachtgever van de moord op de jour nalist Jamal Khashoggi, zag zijn wens om voetbalclub Newcastle United te kopen door de Premier League ge dwarsboomd en eiste (tevergeefs) in grijpen. De opeenstapeling van lekken wijst op een georkestreerde wraak- campagne van Cummings. De Gezondheidsraad is in af wachting van informatie van het Europees geneesmiddelenbureau EMA en hoopt zich daarna 'zo snel mogelijk' te kunnen buigen over een nieuw advies over het AstraZeneca-vacccin. Minister Hugo de Jonge (Volksgezond heid) wil weten of nieuwe infor matie van het EMA aanleiding geeft 'om de leeftijdsgrens waar boven het AstraZeneca-vaccin kan worden ingezet te verlagen'. Hij verwacht die informatie over bijwerkingen 'een dezer dagen' te ontvangen. Momenteel worden AstraZeneca-prikken alleen ge zet bij 60- tot 64-jarigen. Vrijdag meldde het EMA dat de voorde len ervan opwegen tegen de na delen voor alle volwassenen. An ders gezegd: het vaccin zal meer besmettingen voorkomen dan bijwerkingen opleveren. Grieks EU-lid opgepakt Partij van Rama wint in Albanië Navalny's club monddood Spoetnik mag niet in Brazilië woensdag 28 april 2021 Britse premier in het nauw Premier Boris Johnson heeft zijn hand overspeeld door oud-topad viseur Dominic Cummings te be schuldigen van systematisch lek ken. De lijken vallen links en rechts uit de kast. Geert Langendorff Boris Johnson en Dominic Cummings, die toen de adviseur van de Britse premier was. FOTO AFP DEN HAAG Minister Hugo de Jonge. BRUSSEL De politie in Brussel heeft gisteren de ex treemrechtse Griekse Europarlementariër Ioannis Lagos opge pakt. Dat gebeurde kort nadat het Euro pees Parlement diens parlementaire on schendbaarheid had opgeheven. Lagos is in oktober in zijn thuisland samen met een aantal andere lei ders van de Griekse neonazipartij Gouden Dageraad veroordeeld tot 13 jaar cel. TIRANA De Socialistische Par tij van de Albanese premier Edi Rama heeft de verkiezingen gewonnen. De socia listen kregen 49 pro cent van de stemmen. Het wordt Rama's derde termijn. MOSKOU Een Russische recht bank heeft de anticor- ruptiebeweging FBK van de gedetineerde oppositieleider Aleksej Navalny aan banden gelegd. De stichting mag niets meer op internet pu bliceren, geen staats media gebruiken, geen protesten orga niseren, niet deelne men aan verkiezingen of bankrekeningen gebruiken, meldt de directeur van FBK op Twitter. BRASILIA Het Nationale Agent schap Gezondheids toezicht (Anvisa) in Brazilië heeft een ver zoek afgewezen van Braziliaanse deelsta ten om het Russische coronavaccin Spoet nik-V te importeren. De gezondheidswaak hond zegt niet over de technische gegevens te beschikken die nodig zijn om te kun nen beoordelen of het middel veilig is. Ook in de VS en Europa is nog geen groen licht.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 11