II Onthullende notulen JOL 74 Zeeuwen zijn gisteren koninklijk onderscheiden. Het aantal gedecoreerden is aanzienlijk lager dan vorig jaar, toen op of rond Koningsdag 124 lintjes werden opgespeld. De meeste koninklijke onderscheidingen vielen gisteren in de gemeente Goes, waar dertien inwoners werden verblijd. »zeeland2,6t/m9 Walcheren Uitreiking van Oscars Koningsdag in Eindhoven 'Het is wenselijk dat ministers de woordvoerders van gelijke poli tieke huize hierop aanspreken' staat in een van de gisteravond ge publiceerde ministerraadsnotulen - in totaal 37 pagina's - van verga deringen in 2019 over het toesla gendossier. Duidelijk is dat betrokken be windspersonen het 'activisme' en 'de strijd' en 'tegenwerking' van coalitie-Kamerleden beu waren. In de notulen van 12 juli 2019 staat uitgebreid beschreven hoe minis ter Wouter Koolmees (Sociale Za ken, D66), premier Mark Rutte en CDA-minister Wopke Hoekstra (Financiën) terugblikken op een fel Kameroverleg. Koolmees beklaagt zich ('spre ker is zeer ontstemd') over het brede kritische front, van links tot rechts - van SP'er Renske Leijten tot coalitiepolitici als CDA'er Pie- ter Omtzigt en VVD'er Helma Lodders. 'De rol van de coalitie fracties is weinig behulpzaam. Het vraagstuk van activistische woordvoerders speelt ook bij an dere fracties'. Premier Rutte reageert instem mend, de premier heeft in de rich ting van partijgenoot Lodders 'reeds het belang van eenheid in de coalitie' benadrukt. CDA'er Hoekstra sluit zich er eveneens bij aan: 'Door De Jonge en spreker is veel tijd en energie gestoken in het sensibiliseren van de heer Omt zigt, met overigens beperkt suc ces', staat in het verslag. De saillante onthullingen vol gen op een reconstructie van RTL Nieuws vorige week. Daarna nam De rol van de coalitiefracties is te weinig behulpzaam de druk op het kabi net toe om open kaart te spelen. Dat is nu ge beurd met de zeldzame ont hulling van de staatsgeheime ver slagen die normaal twintig jaar in de kluis blijven. De regering wil voortaan weer aan die afspraak vasthouden, het kabinet kondigt ook aan aangifte te doen tegen het lekken van notulen uit de minis terraad naar RTL. Rutte blijft er overigens bij dat niet om 'politieke rede nen' informatie achter gehouden is. Het klopt dat de Tweede Kamer niet alle informatie kreeg, maar dat was vooral om ambtenaren te beschermen. Ook was het lang 'staand beleid' om documenten die zijn opgesteld ten behoeve van intern beraad niet te verstrekken aan de Tweede Kamer. De teksten over kritische Ka merleden zijn niettemin explo sief, in de toeslagenaffaire kwa men kabinetsleden en Kamerle den veelvuldig tegenover elkaar te staan, tot dusver was niet duidelijk hoe breed die kritiek in het kabi net leefde. P3 1688 555530 dinsdag 27 april 2021 Glamour is ver te zoeken, wel terechte winnaars Feest met techniek en racende prinsessen Nieuwsmedia It M lager zingen 'Activistische' Kamerleden zaten het kabinet flink in de weg bij het toeslagendossier. Onder anderen CDA'er Omtzigt en VVD'er Lodders moesten tot de orde geroepen worden, von den diverse ministers. Niels Klaassen Den Haag —Wouter Koolmees Vrij zonnig en zacht 16°C P28-29 P4 pzc.nl Ook voor het laatste regionale nieuws Jaargang 263 De PZC is onderdeel van: Prijs €2,85 Geen krant ontvangen? pzc.nl/service/bezorging g

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 1