Joe Biden erkent Armeense genocide 9 besluiten naar buiten te treden Onderzoek naar dood undercoveragent avances maakt. Een liefdesrelatie is in het undercoverwerk uit den boze. Bovendien brengt het Frans privé in grote gewetensnood, want hij is ge trouwd. Hij ziet zich genoodzaakt de situatie te melden bij zijn teamchef. Een betrokkene zegt: ,,Een chef die dit werk zou aanvoelen, had meteen een exitstrategie voor hem bedacht. Je verzint een verhaal om je underco veragent geloofwaardig terug te trek ken, maar zijn chef legde het pro bleem bij hem. Hij zei: 'Dit draait uit op een intern onderzoek tegen jou'.'' Een andere bron zegt: ,,Zijn team chefs hebben totaal niet ingeschat onder welke druk hij stond. Hij voelde zich onveilig, zowel in de ope ratie als op het werk.'' Daar komt bij dat de undercover agent zijn toekomstperspectief zag wegglippen. Hem was een baan in het vooruitzicht gesteld binnen het zelfde heimelijke team, maar dan bij de technische ondersteuning, zeggen collega's. ,,Maar die afspraak werd plotseling ingetrokken. Hij is daar ongelooflijk kwaad over geworden.'' Kort daarna blijkt zich in de wo ning in Zevenbergschen Hoek een drama te hebben voltrokken. De un dercoveragent wordt dood aangetrof fen. Alles wijst op zelfmoord. Colle ga's zijn geschokt. Ze zeggen dat Frans zich in de steek gelaten voelde door zijn werkgever. ,,We kunnen niet bewijzen dat dit vanwege het werk is gebeurd, maar de manier waarop met hem is omgegaan, zal niet hebben geholpen.'' Na de zelfmoord is er paniek bij de politie. Prioriteit nummer één: de veiligheid garanderen van familie en collega's van Frans. Prioriteit num mer twee: de operatie redden. Eén van de maatregelen is de arrestatie van Debbie afgelopen vrijdag. Re chercheurs van de Rijksrecherche kammen opnieuw de woning en tuin uit, politiehonden snuffelen rond en Collega's zeggen dat Frans zich in de steek gelaten voelde door zijn werkgever COMMISSIE er staan vier busjes van de technische recherche in de straat. Bij de woning van de overleden undercoveragent la den rechercheurs een wasmachine en andere huisraad in een vrachtwagen. Het onderzoek duurt de hele dag. Frustratie Bij het team Werken Onder Dek mantel heerst verslagenheid en frus tratie. ,,Hij is de dood ingejaagd", zegt een betrokkene. Boosheid is er ook over een vermeend gebrek aan dis cretie van diensthoofd Marjolein Smit, die naar verluidt de zelfmoord bespreekt met alle chefs van de Dienst Speciale Operaties, inclusief mensen die gaan over de politiehon den en -paarden. De woede komt niet uit de lucht vallen. Undercoveragenten van WOD klagen al jaren tevergeefs bij hun leiding en ook politievakbonden NPB en ACP hebben meermaals de noodklok geluid. Tegen hun natuur in hebben de undercoveragenten uit eindelijk de stap genomen om met deze krant te praten. Het zit ze hoor baar hoog. ,,Mensen worden kapotge maakt en onterecht gedwarsboomd, die raken echt over de zeik." Ze willen hun medeleven betuigen aan de familie van hun overleden col lega. ,,Het is verschrikkelijk. Het is te hopen dat deze trieste gebeurtenis uiteindelijk leidt tot verandering. Dan is er nog ^éts goeds uit voortge komen." ANKARA Het Turkse minis terie van Buitenlandse Zaken heeft gisteren de ambassa deur van de VS in het land ontboden. Aanleiding was de erkenning van de Armeense genocide door de Ameri kaanse president Joe Biden. De Armeense genocide betreft de massamoord gepleegd op tussen de i en 1,5 miljoen Ar meniërs in de nadagen van het toenmalige Ottomaanse Rijk tijdens en na de Eerste Wereld oorlog. Turkije ontkent dat er sprake was van gerichte volke renmoord. Volgens Turkije is er met de erkenning door de VS een 'moeilijk te herstellen wond' veroorzaakt in de betrekkingen tussen beide landen. Biden is de eerste Amerikaanse presi dent die officieel erkent dat er sprake was van een genocide in Armenië. De Armeense premier noemt de erkenning een 'stap richting rechtvaardigheid en een steun voor de nakomelingen van de slachtoffers'. In de Tweede Kamer werd verheugd gereageerd op Bidens erkenning van de Armeense ge nocide. ,,Laat het Nederlandse kabinet dit voorbeeld volgen'', zei D66-buitenlandwoordvoer- der Sjoerd Sjoerdsma. De Ne derlandse regering wil dit pas doen als de Armeense genocide wordt verankerd in een VN-re- solutie of een uitspraak van het Internationaal Gerechtshof. maandag 26 april 2021 GO Veertig dagen zaten ze onder de grond,zonder zon licht en zonder klok. De vijftien Fransen die zichzelf vorige maand opsloten in een grot, als weten schappelijk experi ment, zijn weer te voorschijn gekomen. Met helmen en zon nebrillen, om te wen nen aan het daglicht, kwamen ze naar bui ten. De betrokken wetenschappers wil len meten hoe licha men en hersenen veranderen tijdens een extreme lock- down. De 'grotbewo ners' werden de af gelopen weken 24 uur per dag gevolgd. „Alleen als je naar het toilet ging was je echt even alleen'', vertelde expeditie leider Christian Clot. Eén opvallend resul taat is nu al bekend. ,,Voor de meesten van ons was het een verrassing dat het experiment al voor bij was'', zei Clot. ,,We dachten dat we pas dertig dagen ofzo onder de grond zaten.'' Omdat ze maar dertig keer sliepen in veertig dagen, waren de dagen in de grot dus langer, en duurden gemiddeld zo'n der tig uur. foto'sap door onbegrip leiding Inhoudelijk kan de Lan delijke Eenheid niet reageren op de under coveroperatie. ,,Dat is ons niet toegestaan", zei het hoofd van de Landelijke Eenheid, Jannine van den Berg, vrijdag tegen deze krant. Wel heeft de po litie erkend dat een medewerker van Wer ken Onder Dekmantel (WOD) onlangs is overleden. Een commissie onder leiding van een externe voorzitter wordt inge- steld om de dood te on derzoeken. Dat onder zoek moet antwoord geven op bijvoorbeeld de vraag of de underco veragent voldoende werd begeleid. Na eerdere signalen van de politievakbon- den over misstanden bij WOD zou de Inspectie Justitie en Veiligheid de afdeling doorlichten. Dat onderzoek was door omstandigheden vertraagd, maar wordt nu alsnog versneld uit gevoerd. Praten over zelfmoordgedachten kan anoniem: chat via 113.nl, bel 113 of bel gratis 0800-0113.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 9