8 NIEUWS Zelfmoord collega doet agenten van afdeling Werken Onder Dekmantel (WOD) De undercoveragent die recent zelfmoord pleegde, trok tijdens een geheime missie aan de bel. In plaats van hulp te bieden, dreigde zijn werkgever met een intern onderzoek. ,,Hij is de dood ingejaagd", zegt een betrokkene, te leggen dat er geen sporen van 'Pe ter' zijn in België of Nederland. De klus is gevaarlijk. Joop M. gaat om met zware criminelen. Eén mis stap kan fataal zijn. De undercover agent krijgt de opdracht gebruik te maken van zijn intelligentie en charme - die hij in overvloed bezit - om zo vrienden te worden met Joop en Debbie. Dat lukt wonderwel. 'Pe ter' doet zich voor als sociale vrijgezel en zit steeds vaker bij hen in de ach tertuin. ,,Peter is dikke mik met Joop en Debbie'', zeggen buurtbewoners. Naar de corruptie en cokesmokkel in de Vlissingse haven lopen in de tussentijd meerdere politieonder zoeken, met operatie Portunus als de belangrijkste. In juli 2020 is er een grote klapdag, zoals dat heet. De poli tie arresteert negen personen en doet dertig invallen. Rechercheurs vallen ook de woning van Joop en Debbie binnen. Ze doorzoeken het huis en onderzoeken de grond in de achter tuin. Een Mercedes en Audi voor de deur worden weggesleept, maar tot verbazing van mensen in het milieu wordt Joop niet gearresteerd. Dat valt ook advocaten op. Die heb ben in verschillende strafdossiers over cokesmokkel in de havens touw tjes aan elkaar geprobeerd te knopen. Ze stuiten op Joop M., die ook Kick- starter of Zebra wordt genoemd. Joop komt voor in meerdere zware onder zoeksdossiers, maar hij lijkt steeds de dans te ontspringen. „Opmerkelijk. We dachten toen dat hij ongemoeid werd gelaten omdat hij een infor mant was'', zegt een advocaat. Dat zit dus anders. Alles wat Joop M. uitspookt, houdt de politie nauwlet tend in de gaten. Joop krijgt steeds vaker bezoek van zijn buurman. De laatste operatie van undercover agent Frans verloopt succesvol en uiteindelijk besluit de politie om Joop M. ook op te pakken. Hij wordt verdacht van betrokkenheid bij twee coketransporten via de haven van Vlissingen: 812 kilo in oktober 2018 en 500 kilo in december 2019. Debbie blijft op vrije voeten. Arrestatie Normaal is de arrestatie van een tar get het moment waarop een under coveragent wordt teruggetrokken, maar de druk is nog steeds enorm om het douanelek van Vlissingen te ach terhalen. Daarom krijgt Frans de op dracht om langer door te werken. ,,Hij moest zien aan te pappen met Debbie.'' De undercoveragent heeft het zwaar. Hij is al ruim een jaar weg van zijn gezin en voelt zich bovendien niet gesteund door zijn werk. Binnen het Team WOD spelen grote proble men, die deze krant afgelopen vrijdag onthulde. Chefs vechten elkaar de tent uit, er is sprake van manipulatie en een afrekencultuur, vertellen un dercoveragenten. Ze voelen zich daardoor niet veilig, alsof hun 'regu liere' werk niet al stressvol genoeg is. De druk op Frans, alias Peter, is im mens geworden. Met Joop M. in de gevangenis geven criminelen hém plotseling opdrachten. Daarnaast speelt nog iets vervelends. Het aan pappen met Debbie is gelukt, maar loopt uit de hand als ze steeds meer Hessel de Ree Koen Voskuil Den Haag Een 'gigantisch lek' in de haven van Vlissingen, waar een of meer cor rupte douaniers grote coketransporten door laten in de grootste ba- nanenhaven van Europa. De politie wéét dat het er is, maar tot ieders grote frustratie lukt het niet te ach terhalen wie erachter zit. Berichten uit de gekraakte chatdienst Encro- Chat bevestigen in de zomer van 2020 het bestaan van het lek. Omdat uit de onderwereldberichten ook blijkt dat meerdere agenten corrupt zijn, start de politie het Team Aanpak Corruptie, met rechercheurs uit ver schillende gelederen, waaronder de Rijksrecherche. Dat team doet er alles aan om het lek in de haven van Vlissingen te ach terhalen. Er is één belangrijke aanwij zing: het vaste contact van de corrupte douaniers lijkt Joop M., een midveer- tiger die samen met zijn partner Deb bie in een luxe nieuwbouwwijk in Zevenbergschen Hoek woont. En ook handig: toen in januari 2020 het huis naast Joop en Debbie te koop stond, heeft de politie toegeslagen en het pand voor 550.000 euro gekocht. Het vormt de start van een ge waagde undercoveroperatie. Frans (niet zijn echte naam) moet de klus gaan klaren. Bij de afdeling Werken Onder Dekmantel (WOD) wordt hij klaargestoomd voor zijn laatste grote klus. Frans loopt tegen de 60 en werkt al bijna tien jaar als infiltrant bij de undercoverpolitie. Zijn afge sproken termijn zit er eigenlijk al op. Hij krijgt de opdracht zijn gezin voor maanden te verlaten. Zijn nieuwe identiteit wordt die van Peter Bakker, een van oorsprong Belgische man die lang in de Portu gese Algarve heeft gewoond. Zo is uit t Frans krijgt zijn laatste grote klus. Die is gevaarlijk, één misstap kan fataal zijn maandag 26 april 2021 GO Undercoveragent in de knel Het huis waar 'Peter' tijdens de un dercoveractie ver bleef. FOTO HESSEL DE REE

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 8