Onrust zaterdag in Breda, ondanks afgelasten 538-feest 5 Als ik 66 zou zijn, zou ik me ook afvragen vandaag AstraZeneca, of over twee of drie weken Pfizer ven aan dat dat tot verwarring leidt.'' ,,Het vaccinatiebeleid van dit kabi net is een grote miskleun'', zegt Denk-Kamerlid Tunahan Kuzu. ,,Ik kan me goed voorstellen dat huisart sen en mensen die vrijwillig een vac cin willen nemen het jojobeleid van het kabinet zat zijn. Laat die keuze aan de mensen zelf.'' RIVM Het RIVM stelt in een verklaring de ophef 'te betreuren'. 'We hebben veel waardering voor al het werk dat in dit Covid-jaar is verzet door de huisart sen. Gezamenlijk met alle ketenpart ners willen wij Nederland zo snel mogelijk vaccineren en beschermen tegen de gevolgen van Covid-19.' Volgens het RIVM is het AstraZe- neca-vaccin zeker nog nodig voor de vaccinatie van de groep 60- tot 64-ja- rigen. 'Een goed vaccin dat bescher ming biedt tegen de gevolgen van Covid en waarvoor de huisartsen al les op alles zetten om zoveel als mo gelijk mensen uit deze groep te vacci neren', aldus de RIVM-verklaring. Nog verder opschalen van ic-capa- citeit is volgens deze Brabantse teams een utopie geworden. 'De bevolking lijkt niet te beseffen hoe dicht we bij de grens zitten'. Giste ren nam het aantal mensen op de ic met 25 toe tot 841 patiënten. De intensivisten in Brabant heb ben het gevoel dat niemand lijkt te beseffen hoe ernstig de situatie op de ic's is. Van een toekomstige sta bilisatie of zelfs daling van het aan tal nieuwe opnames is in hun ogen helemaal geen sprake. Ze schrijven dat de grens nu echt bereikt is en code zwart wel erg dichtbij komt. 'U moet zich samen met ons voorbereiden op de scenario's die gaan ontstaan als we daadwerkelijk de zorg niet meer kunnen leveren. Scenario's waar wij in de zorg nu echt concreet rekening mee hou den', aldus de brief, die door ic-art- sen uit de ziekenhuizen in Uden, Tilburg, Eindhoven, Breda, Box meer, Veldhoven, Helmond, Roo sendaal, Bergen op Zoom en Den Bosch is ondertekend. 'De fysieke en emotionele belas ting voor onze teams eist onvermij delijk zijn tol. Teamleden hebben aangegeven dit niet veel langer vol te houden en overwegen te stop pen. Het personeelstekort zal ver der toenemen, hetgeen de kwaliteit van onze ic-zorg in de (nabije) toe komst in gevaar brengt', aldus de brief. 'Wees voorbereid', is dan ook de boodschap aan de minister. Maar de brief komt met nog een op dracht. 'De Nederlandse bevolking lijkt niet te beseffen hoe dicht we ons bevinden bij het moment dat de grens van onze ic-capaciteit be reikt wordt'. Woordvoerder van de groep is ic- arts Taco van den Ende van Bravis Ziekenhuizen in Roosendaal en Bergen op Zoom. De brief was met of zonder versoepelingen in aan tocht sowieso verstuurd, geeft hij aan. ,,Het verandert namelijk niets aan de situatie nu, die echt ernstig is. Toen ik zaterdagochtend m'n dienst begon, was er geen enkel bed De intensivisten waarschuwen voor personeelstekort op de ic's meer vrij.'' Het water staat bij de ic's in Brabant aan de lippen. Vrij wel dagelijks moeten er patiënten worden overgeplaatst naar andere ziekenhuizen. ,,Nu opschalen is echt onhaalbaar. De rek is er nu echt uit.'' Het ministerie van Volksgezond heid Welzijn en Sport zegt in een reactie op de brief dat de boodschap 'luid en duidelijk' is gehoord. ,,De zorgmedewerkers werken al meer dan een jaar enorm intensief voor ons allemaal. De druk op de zorg en de professionals is heel erg hoog.'' Maar terugkomen op de versoe pelingen van komende week doet VWS niet. ,,Het kabinet maakt in de besluitvorming telkens een brede maatschappelijke afweging en dat is de reden geweest om per 28 april een voorzichtige eerste stap te zet ten'', aldus een woordvoerder. Het was kortom allerminst rustig te noemen in Breda. Zaterdag had het Fieldlab-evenement 538 Oranjedag op het Bredase Chasséveld moeten plaatsvinden. Maar door de oplo pende maatschappelijke onrust werd er een streep door gezet. Dat was voor een grote groep feestgangers geen reden om thuis te blijven. Ze verzamelden zich in de binnenstad van Breda, waar de po litie hen sommeerde te vertrekken. Daarop volgt een kat-en-muis- spel, waarbij vrijwel de gehele bin nenstad wordt bezocht. Muziek klinkt uit geluidsboxen, er wordt luidkeels gezongen en veel gedron ken. Er heerst een uitgelaten sfeer. Als politiebusjes naderbij komen, verkast de groep weer, maar steeds onderbreekt de politie het feestge druis. Ondertussen besluiten su permarkten in het centrum groe pen jongeren te weigeren en de ver koop van alcohol min of meer aan banden te leggen. De horeca sluit de loketten. Op de Haven wemelt het dan van de mensen. Reden voor de politie om de uitgaansstraat aan beide kanten af te sluiten. Een aantal agenten is uitgerust met een wa penschild. De politiewoordvoerder laat weten dat wie niet wil vertrek ken, op de bon wordt geslingerd. Het toegesnelde publiek ziet dat veel feestgangers afdruipen, al wor den rond de tweehonderd bekeu ringen uitgedeeld aan mensen die geen gehoor geven aan het bevel van de politie. Een persoon wordt aangehouden voor belediging. De rust op de Haven keert pas aan het begin van de avond terug. In middels heeft burgemeester Paul Depla opdracht gegeven het Val kenbergpark af te sluiten. Dat ge beurt uiteindelijk rond de klok van half acht, met hulp van de ME. Er zijn een paar opstootjes, maar on- danks dat de politie wordt uitge daagd en het soms even grimmig wordt, komt het niet tot harde con frontaties. Niemand komt het park nog in, handhavers posteren zich bij elke ingang. Het park ligt be zaaid met achtergelaten troep. Kort na middernacht krijgt de politie meldingen van geluidsover last. In de kelder van het oude KPN- gebouw is een feest aan de gang met zo'n honderd bezoekers. Dat wordt stilgelegd, iedereen moet vertrekken, maar niet voordat hun identiteit is genoteerd. Net als de feestgangers 's middags, krijgen ook zij een boete voor overtreding van de coronaregels. Gisteren meldde de politie op Twitter: 'Nog even vol houdendan hou je ook wat meer geld over voor dat extra pilsje.' maandag 26 april 2021 GO Jaap van Delden heeft volgens politici en huis artsen de plank flink misgeslagen met zijn op merkingen over AstraZe- neca. foto anp Noodkreet: 'De rek is uit de zorg' Ic-teams uit tien ziekenhuizen in Noord-Brabant hebben een brandbrief gestuurd aan minis ter Hugo de Jonge en Ernst Kui pers, van het Landelijk Netwerk Acute Zorg. De kwaliteit van de zorg is in gevaar, zeggen ze. Merel van Beers Den Bosch Meer dan driehonderd mensen zijn zaterdag in Breda beboet voor het overtreden van de co ronamaatregelen. In de binnen stad was een kat-en-muisspel gaande tussen de politie en groepen feestgangers. Een park werd afgesloten en de politie greep in bij een illegaal feest. Gerlach Hochstenbach Breda Kat-en-muisspel, zaterdag in Breda. foto maricmedia -Jaap van Delden, RIVM, afgelopen zaterdag in deze krant onder vuur

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 5