Een klein beetje generatie-jaloezie 4 CORONA POLEMIEK Huisartsen zijn woedend na de uitspraken over het AstraZeneca-vaccin die Jaap van Delden, de vaccinatiebaas van het RIVM, zaterdag deed in deze krant. ,,Hij doet alsof het een tweederangs-vaccin is.'' De PvdA wil opheldering van de minister. Van Delden gaat in het interview uit gebreid in op de problemen rond het AstraZeneca- vaccin. Het vaccin is minder populair vanwege de berichten over de zeer uitzonderlijke bijwerking van trom bose. Er kwamen de afgelopen tijd meerdere signalen van huisartsen die AstraZeneca-vaccins overhielden omdat mensen uit de doelgroep van 60- tot 64-jarigen hun prik niet kwa men halen. Van Delden zegt nu te begrijpen dat sommige mensen mis schien wachten met het halen van een vaccinatie. ,,Als ik 66 zou zijn en de huisarts zou me bellen, zou ik me ook afvragen: vandaag AstraZeneca, of over twee of drie weken Pfizer? We gaan huisartsen daarom nog precie zer beleveren, zodat kleinere leverin gen mogelijk zijn en ze daardoor minder overhouden." Bij de Landelijke Huisartsen Ver eniging (LHV) zijn de uitspraken van de RIVM-topman verkeerd gevallen. ,,Ons uitgangspunt is: zo snel moge lijk vaccineren. Hoe sneller hoe beter. Het AstraZeneca-vaccin is goedge keurd voor deze leeftijdsgroep. De boodschap zou juist moeten zijn: néém AstraZeneca. Als je kijkt hoe veel moeite huisartsen doen om mensen te overtuigen en om zorgen weg te nemen. Deze boodschap helpt dan niet. We hadden veel liever ge zien dat de landelijke vaccinicatie- strategie gewoon onderstreept zou worden, in plaats van het openlijk uitspreken van twijfels.'' Een zelfde geluid is te horen bij het Nederlands Huisartsen Genootschap. ,,Dit creëert onrust en onduidelijk heid, het is om moedeloos van te worden. Huisartsen zitten al met moeilijke logistieke trajecten. Dit helpt niet om een duidelijke bood schap voor de dag te brengen. Het zijn echt onhandige uitspraken'', re ageert een woordvoerder namens het genootschap. Des duivels Huisarts Geert-Jan van Holten uit Oss sprong zaterdagochtend zowat uit zijn vel, toen hij het interview las. ,,Ik ben echt des duivels'', zegt hij. ,,Hij doet alsof het een tweederangs- vaccin is. Eigenlijk zegt hij: wacht maar op het volgende vaccin dat be schikbaar komt. Je hebt het wel over een half miljoen mensen in de risico groep die nog wachten op een prik. We zijn met man en macht bezig om die opkomst zo hoog als mogelijk te krijgen. En dan sla je de krant open, en dan zegt het hoofd van het vacci natieprogramma 'we hebben het niet meer nodig'.'' Van Holten zegt niets te begrijpen van de uitspraken van Van Delden. ,,Iedereen weet dat we zo snel als mo gelijk zo veel mogelijk mensen moe ten prikken. Door deze uitspraken gaan nu meer mensen in de leeftijd tussen 60 en 65 op de ic terechtko men, omdat we wéér treuzelen. Dit richt echt schade aan. AstraZe- neca is géén slecht vaccin. Het is vol komen veilig, maar het is een recht streekse aanval op het vaccin.'' Ook in politiek Den Haag worden de wenkbrauwen gefronst. PvdA-Ka- merlid Attje Kuiken gaan de uitspra ken van RIVM boven de pet. ,,Ik snap de uitspraken van Van Delden op recht niet, ik maak me hier grote zor gen over. Dat AstraZeneca straks niet meer nodig is, gaat uit van wensden- ken. Als straks iets tegenvalt bij an dere vaccins, heb je het nodig. Huis artsen hebben al de grootste moeite om 60-plussers en 60-minners ge motiveerd te krijgen voor dit vaccin. Op deze manier zien huisartsen hun patiënten alsnog in het ziekenhuis Iksnap de uitspraken van Van Delden oprecht niet, ik maak me hier grote zorgen over belanden. Dit is totaal onnodig pa niek zaaien.'' Kuiken stelt dan ook schriftelijke vragen. ,,Minister De Jonge is verantwoordelijk voor dit in terview. Ik wil van hem weten waarom hij deze uitspraken heeft goedgekeurd.'' Jan Paternotte van regeringspartij D66 zegt: ,,Elke dag telt. We kunnen wachten tot er een ander vaccin is, maar dat is kostbare tijd waarin men sen niet zijn beschermd door een prima vaccin.'' Hij verwijst naar een brief van het Zuyderlandziekenhuis. ,,Daar moest een patiënt worden op genomen die het Astra-vaccin had geweigerd.'' De D66'er wijst naar En geland, waar het AstraZeneca-vaccin intensief is gebruikt. ,,Door de 20 miljoen prikken van AstraZeneca is Engeland nu uit de lockdown aan het stappen.'' Ook hij is niet blij met de opmer kingen van Van Delden. ,,Het is echt nodig dat er betere afstemming komt met de artsen en ze niet steeds het gevoel hebben dat de overheid hun voor de voeten loopt. Huisartsen ge- IN QUARANTAINE DAG 408 I ijn vrouw en ik schelen meer dan twintig jaar. Dat klinkt veel, is het ook, maar we zijn er zelden mee bezig. In het begin van de relatie wel natuurlijk. Wilde ik wel weer beginnen aan kinderen? Wilde zij gaan houden van een man die snel echt oud zou zijn? Konden we dit? Nou ja, gelukkig konden we het echt heel goed. Al veertien jaar samen, en geen nieuwe breuklijnen na dit jaar waarin we eigenlijk altijd in één huis zijn geweest. Maar nu is er die vaccinatie, en een heel klein beetje generatie-jaloezie is er wel. Zij heeft zich extra voorzich tig opgesteld tijdens corona. Wegens mijn longen én mijn leeftijd. Meer dan collega's van dezelfde leeftijd, heeft ze klussen afgehouden, bijeen komsten afgezegd. Als zzp'er ging dat altijd op eigen kosten. Elke klus die ze niet aannam, scheelde honderden euro's en alles bij elkaar zijn dat er duizenden. Nee, daar is geen vergoe ding voor en geen overheidsregeling. Ik ben nu gevaccineerd en begin me langzaam minder bang te voelen. Ik kan binnenkort m'n beste vrien- den (ook 60-plus) weer knuffelen. Mijn vrouw ziet haar vrienden nog steeds op 1,5 meter afstand. De klus sen buiten de deur zijn inmiddels opgedroogd: haar opdrachtgevers vragen eerst de mensen die gevacci neerd zijn, corona hebben gehad of gewoon nooit echt zwaar aan die hele epidemie hebben getild. Mijn hard werkende veertiger zit thuis, achter de computer en houdt zich meer dan ooit aan alle regels. Dat komt vooral door haar magisch-realistisch fatalis me: de epidemie is bijna klaar, zul je zien dat ik nü corona krijg en voor al tijd minder energie heb. Want dat is een interessant verschil in hoe we het coronagevaar voelen. Ik zie het als een levensbedreiging. Vooral door mijn zwakke longen. Mijn vrouw kent inmiddels vier Mijn hardwerkende veertiger zit thuis en houdt zich meer dan ooit aan alle regels mensen van dichtbij die langdurige Covid hebben. Voorheen gezonde veertigers en een gezonde vijftiger, die al bijna een jaar hun gewone longcapaciteit proberen terug te krij gen na hun corona-infectie. Haar angst is een angst voor een chroni sche ziekte. Dus blijft ze thuis terwijl ik straks met mijn vrienden afspreek. En misschien blijft ze wel thuis als ik een weekend met de kinderen naar Duitsland ga, met m'n vaccinatiebe wijs. Ik hoef daar misschien niet eens in quarantaine. Zij wel, twee weken. ,,Je bent volgens Hugo de Jonge voor juli aan de beurt'', zeg ik haar. Waarop ze zucht. Ongeduldig en een beetje wanhopig. maandag 26 april 2021 GO Yelle Tieleman Jan Hoedeman Den Haag -Attje Kuiken (PvdA) Frank Poorthuis Frank Poorthuis schrijft over het gezinsleven tijdens corona. Reacties: frankpoorthuis@dpgmedia.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 4