Robert en Alice uit Hulst: 65 jaar getrouwd en nog altijd kwiek Geen paviljoen op het strandje van Hoofdplaat 1,111 ZEEUWS-VLAANDEREN 5 msmÊÊÊk THEETUIN KOEWACHT UITBREIDING MET KINDEROPVANG -tik Ml In de Theetuin van Koewacht loopt alles door elkaar. Ouderen, dementerenden, vluchtelingen: op de dagopvang is iedereen welkom. Vanaf zaterdag 1 mei breidt het project van Jan van Os, Nellie Rijk en dochter Mirte uit met kinderopvang Pamoja. ,,We zijn hier één groot gezin." Het moet een mooi beeld zijn: een de menterende oud-di recteur die samen met een dakloze klus jes doet in de tuin. ,,Die man komt met zijn aktetas en loopt met een stropdas om achter de kruiwagen. En hij wordt geholpen door ie mand met gaten in zijn shirt en sokken. Dat soort relaties ontstaat hier", zegt Jan van Os, eigenaar van de Theetuin in Koewacht. Hij werkte dertig jaar lang voor Tragel en richtte in 2013 de Theetuin op. De filosofie is simpel. In de Theetuin is iedereen welkom. Ou deren, dementerenden en vluch telingen gaan erheen. In Koewacht vinden ze kleinschalige dagbeste ding. ,,We maken samen soep, bakken koekjes. Vorige week had den we zin in oliebollen, toen heb ben we die gebakken. We zijn hier één groot gezin." Zijn vrouw Nel lie vult aan: ,,Veel mensen zijn ge baat bij grootschalige zorg, maar sommige ook niet. Die kunnen hier terecht. De zorginstellingen kennen ons en kunnen naar ons doorverwijzen." De Theetuin ont vangt in normale tijden zes perso- ■Oh nen per dag. Nu zijn dat er vier, vanwege de coronamaatregelen. ,,Natuurlijk voldoen we aan alle regels en gaat alles in overleg met de families", vertelt Nellie. Plezier staat voorop. Bijvoorbeeld als de cliënten hout bewerken. ,,Dan zeggen families: 'we weten dat er een risico is dat hij in zijn hand zaagt, maar dat is beter dan een hele dag op een stoel zitten'." De cliënten leren ook andere culturen kennen. Een Syrische vluchteling leerde de Nederlandse taal door te praten met ouderen. ,,Die ouderen vonden het maar raar dat hij tij- Mensen die niet gebaat zijn bij grootschalige zorg kunnen hier terecht dens de Ramadan niet at. En ze dachten dat hij alleen maar gek eten maakte. Uiteindelijk kookte hij voor ons allemaal een Syrische maaltijd, op prachtige schalen. Nou, ze vonden het heerlijk." Vanaf 1 mei heeft de Theetuin ook een kinderopvang. Mirte, de dochter van Jan en Nellie, heeft de opvang Pamoja genoemd. ,,Dat is Swahili voor 'samen'", zegt Mirte, die zeven jaar op een internatio nale peuterschool in Tanzania heeft gewerkt. Ze vindt het be langrijk de kinderen zelfstandig heid bij te leren. ,,Kinderen moe ten zelf hun grenzen bepalen. Je hoeft ze niet bij hun handje vast te houden. Als ze zelf dingen ontdek ken, krikt dat hun zelfvertrouwen op." De opvang is voor kinderen van 0 tot 4 jaar. Pamoja heeft zo- wel binnen als buiten bedden. ,,In de open lucht slapen is veel beter. Dan hebben ze altijd gezonde lucht." Mirte is speciaal voor dit project terug uit Afrika gekomen. ,,Ik vind het mooi kinderen en ouderen sa men te brengen", zegt ze. ,,Je ziet ouderen echt opfleuren met kin deren", vindt Jan. ,,En ze leren veel van elkaar. Jongeren leren respect te krijgen en ouderen leren geduld te hebben. Zo krijg je een mooie balans." Pamoja houdt zaterdag 8 mei open dag, op afspraak. HULST Robert Heijens (93) en Alice Bral (90) waren gisteren 65 jaar getrouwd. Robert uit Boschka- pelle ontmoette zijn Alice uit Meer- donk (B) op de kermis in Kiel- drecht. Na zeven jaar verkering stapten de tortelduifjes in het hu welijksbootje. Robert runde een loonwerkers- bedrijf. Alice verzorgde de boek houding. ,,Ik was ook vliegenier", vertelt Robert. ,,Piloot bij rond vluchten vanaf het toenmalige vliegveldje in Hulst". Het kwieke echtpaar woont nog zelfstandig aan het Havenfort in Hulst. Alice: ,,Door corona voorlopig geen feest, maar voor ons twee wel koffie met gebak en een wijntje." HOOFDPLAAT Aan het strandje van Hoofdplaat komt voorlopig geen paviljoen. Het college van burgemeester en wethouders van Sluis heeft het plan voor een horecatent aan de Westerschelde afgewezen. Een pop-up is wel mogelijk. Het strandje is in 2018 op ini tiatief van de dorpsraad opge knapt. Een paviljoen mist nog, maar komt er voorlopig niet. Volgens de Sluise wethouder Peter Ploegaert mogen aan de West-Zeeuws-Vlaamse kust in totaal zestien strandpavil joens staan, wat nu het geval is. ,,In de Kustvisie staat dat het niet de bedoeling is dat er nog veel bijgebouwd wordt." In het verleden kreeg de ge meente vaker aanvragen voor een paviljoen op het strandje. Ze werden stuk voor stuk afge wezen. Ploegaert: ,,Dan zou het vreemd zijn als we dit plan wel goedkeuren." Een pop-up tent, zoals Foodjutters in Ter- neuzen, behoort wel tot de mogelijkheden. De wethouder benadrukt dat er ooit wel een paviljoen kan komen. ,,Het is geen definitief nee." De Visie op de Westerschelde, die Sluis eind dit jaar hoopt te presente ren, biedt mogelijk uitkomst. maandag 26 april 2021 VL 'Kinderen en ouderen leren van elkaar' Bob Maes Koewacht rf'Jli I W. i 'i. Al\ lifh %S4i£ Mirte, Saar, Lize en José Rotthier-de Schepper in de Theetuin. foto peter nicolai -Nellie Rijk Robert Heijens en Alice Bral zijn 65 jaar getrouwd. foto peter nicolai

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 47