II Neven Geert-Jan en John maken muziek met een missie 'We willen vroege bloeiers een kans geven' BEVELANDEN EN THOLEN 5 'Winst voorlopig niet nodig' Wie langs de Zuid-Bevelandse Westerschelde-oever fietst, hoeft nooit ver te trappen om even ach terover te kunnen leunen met een versnapering. De afgelopen jaren openden horecagelegenheden bij Baarland (De Landing), Hoede- kenskerke (Surf&Turf) en Waarde (Fietscafé 't Spulletje). Hansweert is nu nog een witte vlek op de kaart. Maar niet voor lang als het aan Van Meel ligt. ,,Hier wordt ook ontzettend veel gewan deld en gefietst. In het seizoen wordt het nieuwe strandje goed be zocht. De vergunningaanvraag is nu ingediend. Het zou mooi zijn als we in juni of juli open kunnen." Collectief De ondernemer vindt dat zijn woonplaats te vaak tekort wordt ge daan. In plaats van klagen of wach ten op betere tijden, onderneemt hij liever actie. Zo kocht hij onlangs de voormalige hervormde kerk en is hij de drijvende kracht achter de vorig jaar opgerichte ondernemers vereniging. De nieuwe kiosk op de dijk moet ook een gezamenlijke on derneming worden. ,,Onder welke entiteit het precies gaat vallen, moeten we nog uitzoeken." Van Meel is niet van plan zelf in de kiosk te staan, maar is ervan overtuigd dat er gegadigden zijn om namens het collectief aan de slag te gaan in de nieuwe horecagelegen heid. Eventuele winst moet wat hem betreft weer ten goede komen aan het dorp. De kiosk kan er vrij snel staan. Van Meel heeft al een verplaatsbare unit, van 14,5 bij 4 meter breed ach ter de hand. Als de coronaregels het toestaan, kunnen binnen drie a vier gasten aan de bar zitten. Daar kun nen mensen ook bestellingen afha len. Bij goed weer kunnen buiten Het zou mooi zijn als we in juni of juli open kunnen meer mensen zitten. Ook komt er een toiletgroep. Als het concept aanslaat, zou het volgens Van Meel een mooie op maat kunnen zijn naar een grotere, permanente horecavoorziening. Over een paar jaar wacht Hans- weert een ingrijpende dijkverster king. De gemeente Reimerswaal wil dat het dorp hiervan profiteert. Ambitieuze plannen Wethouder Kees Verburg presen teerde vorig jaar zomer ambitieuze plannen van een landschapsarchi tect. Daarin was de verbrede dijk tussen het oude sluizencomplex en het voormalige slibdepot aange kleed als duin, compleet met hore- capaviljoen. Het concept van 'Duo Hoekman' is simpel. ,,lk zet m'n telefoon op een statiefje, Geert-Jan gaat achter het orgel en vervolgens spelen we ver zoekjes die binnenkomen", vertelt John. De ene keer bij hem in de huiskamer, met een biertje op het orgel. De andere keer vanuit een lege kerk, in plaatsen als 's-Heer- enhoek, Vlissingen of Wouw. ,,Dan bellen gewoon de koster of we even langs mogen komen." Het repertoire van de neven is breed, zolang het maar christelijk verantwoord is. ,,Van psalmen op hele noten, zoals ze in de rechts- bevindelijke kring worden gezon- gen, tot de nieuwste nummers van de band Sela, opwekkingsmuziek uit de links-evangelische hoek", schetst Geert-Jan. Volgens John zijn ze als duo flexibel. ,,Geert-Jan kan gigantisch improviseren. Hij heeft bijna nooit bladmuziek no dig. Wij doen bijna alles uit het hoofd." En als iets niet helemaal kennen, pakken ze gewoon de smartphone erbij. Met hun muziek raken ze, ge tuige de soms wel meer dan 10.000 kijkers en vele reacties, duidelijk een snaar onder de luisteraars en kijkers. John: ,,Mensen die vertel len dat ze in een moeilijke periode zitten en dankzij onze filmpjes dichter bij God gebracht zijn. Of dat ze niet zo bezig waren met het geloof, maar door onze muziek aan het denken zijn gezet." Drijfveer Geert-Jan: ,,Dat geeft ons veel moed. Dat is heerlijk, je hebt niet altijd in de gaten dat dat voor ie mand van betekenis mag zijn. Wij zijn voor ons gevoel zomaar aan het zingen, maar toch kun je men sen daarmee raken. Daar krijg je wel power van." Volgens John is het verspreiden van de Bijbelse boodschap hun belangrijkste drijf veer. ,,Op die manier willen we God de eer geven en hopen we dat mensen tot het geloof komen." Het is ruim een jaar geleden dat de eerste video onder de vlag van 'Duo Hoekman' online verscheen. Dat de neven perfect op elkaar in gespeeld zijn, bleef ook onder ken ners niet onopgemerkt. Er ver scheen een cd en John en Geert- Jan werden door bekende muzi kale namen gevraagd mee te wer ken aan (live-)opnames voor evan gelisatieprojecten en andere goede doelen uit de christelijke hoek. Dat de neven zo'n succesvol duo zouden vormen, lag lange tijd niet voor de hand. „Vroeger konden we elkaar wel eens schieten", lacht John. Bijvoorbeeld wanneer zijn neef, die duidelijk meer talent had op het orgel, bij J ohns vader achter het kerkorgel van de gereformeer de gemeente in Rilland mocht zit ten. De toenadering kwam toen ze in hetzelfde koor terechtkwamen. De onderlinge band is nu heel sterk. Geert-Jan: ,,We gaan zelfs sa men op vakantie. De meeste men sen denken dat we broers zijn." Duo Hoekman brengt elke week een video uit op het YouTube-kanaal. Za terdag 8 mei wordt vanaf 19.30 uur een online bevrijdingsconcert uitge zonden, dat is opgenomen in de Sint Gertrudiskerk te Bergen op Zoom. Het draait allemaal om het maaibe- leid. Wanneer komt de gemeente in het voorjaar langs met de maaima- chine om de bermen kort te hou- den. Dat is nu heel vroeg, vertelt dorpsbewoner Lidwien Willemse. Daardoor krijgen vroege bloeiers, zoals de pinksterbloem, geen kans. En dat vonden een paar inwoners van het dorp zonde. ,,De bermen zijn erg mooi in het voorjaar, maar dan kwam die maaimachine langs. Wij dachten: wat zou het leuk zijn als je dit anders kon regelen." Die kans kwam voorbij toen de gemeente Borsele met de inwoners van het dorp ging praten over de toekomst. Daar kwam het idee voor bloeiende bermen op tafel en uit eindelijk zijn drie inwoners hier mee aan de slag gegaan. ,,Juist om die vroege bloem de kans te geven." Want dat staat niet alleen leuk, het is ook goed voor de biodiversiteit want zeker in het vroege voorjaar is het voor insecten zoals bijen erg lastig om voedsel te vinden. Het resultaat is dat drie stukken berm en een stukje dijktalud door het drietal zelf wordt onderhouden. Niet het hele groeiseizoen, maar in het voorjaar om de bloemen een goede kans te geven. Feitelijk bete kent dat niet meer dan dat er een paar weken later dan gebruikelijk wordt gemaaid. ,,Wij hebben daar het materiaal voor", vertelt Wil- lemse. ,,Want dat kan je niet met een gewone grasmaaier doen." La ter in het seizoen wordt het onder houd weer meegenomen door de gemeente. Als deze manier van on derhouden een succes wordt, wil de groep het gebied misschien wel uit breiden. ,,Maar wel in kleine stap jes", zegt Willemse. maandag 26 april 2021 Hansweert krijgt eigen strandtent Als het een beetje meezit, kun je nog deze zomer een ijsje eten of een kopje koffie drinken bij het strandje van Hansweert. De on langs opgerichte ondernemers vereniging wil op de dijk een kiosk openen, compleet met be scheiden terras. Winst hoeft de zaak voorlopig niet te maken. ,,Het belangrijkste is dat er iets positiefs gebeurt in Hansweert", vindt initiatiefnemer Jeroen van Meel. Joeri Wisse Hansweert -Jeroen van Meel, initiatiefnemer M Organist Geert-Jan en tenor John Hoek man in de kerk van de Gerefor meerde Gemeente in Rilland, waar Geert-Jan één van de vaste orga nisten is. FOTO MARCELLE DAVIDSE Vanwege het coronavirus be perken organist Geert-Jan (21) en tenor John (20) zich nu tot lege kerken of de huiskamer. Maar de getalenteerde neven uit Rilland, die het afgelopen jaar doorbraken met video's op YouTube en livestreams op Fa- cebook, kunnen niet wachten tot ze in volle kerken mogen op treden. Omdat ze er enorm veel plezier in hebben, maar bovenal om mensen te bemoedigen en het evangelie te verspreiden. Joeri Wisse Rilland De pinksterbloemen staan in bloei in een stuk berm in Driewe gen. Vroeger heel normaal, nu een bijzonderheid. Als het aan drie bewoners van Driewegen ligt, wordt het op sommige plek ken in het dorp weer heel ge woon. Zaterdag plantten ze op drie plekken 'maai me nietjes' in de berm. ,,We willen dat de vroe ge voorjaarsbloeiers meer kans krijgen, en daardoor ook bijen, vlinders en andere insecten." Melita Lanting Driewegen GEEF RUiMTE j ja, AAN BLOEMEN Wen 'insecten MA Ai ME NIETJE Lidwien Willemse en Tonnie Outermans planten 'maai me nietjes' in bermen die ze mogen beheren, fotomarcelledavidse

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 46