Europarlement wil af van Chinese camera's NIEUWS 3 SP 1 KONINGSDAG VOORBEREIDINGEN Vluchten uit India geweerd In het Westland was eens een echt paar, dat door de burgemeester tus sen anderen op een podium was ge zet. Ze begrepen maar niet waarom ze daar zaten, tussen de mensen die van een lintje werden voorzien. Mar- tine van Grieken van de Kanselarij der Nederlandse Orden ziet het nog voor zich. ,,Het was ze volstrekt on duidelijk. Maar deze mensen hadden twintig jaar lang kinderen opgevan gen in hun eigen gezin. Niet twee per jaar, maar wel een stuk of acht.'' Terwijl het echtpaar zich afvroeg wat daar nu zo bijzonder aan was, voelde Van Grieken zich nederig: ,,Ik vroeg me af: Wat doe ^k nu eigen lijk?" Elk jaar ziet ze bij de organisatie die gaat over de onderscheidingen wat er in Nederland allemaal voor uitzon derlijks en onbaatzuchtigs voor een ander of de samenleving wordt ge daan. ,,Dat is heel indrukwekkend. Je dringt door tot de haarvaten van de maatschappij, op allerlei manieren. Mensen die baby's opvangen vanuit een crisissituatie, of al vijftien jaar onbetaald vrijwilligerswerk doen.'' En mensen die in hun vak speciale ontdekkingen doen, op een bijzon dere manier presteren. Die tegenslag overwinnen ook, doordat ze ondanks hun eigen ziekte iets voor andere zie ken betekenden. Elk jaar komt bij de kanselarij een constante hoeveelheid aanvragen binnen, het bewijs van al les wat goed gaat in Nederland. Tuurlijk, er wordt vaak blasé over gedaan - door mensen die geen lintje krijgen welteverstaan. ,,Dat zie je ook als mensen bij elkaar komen omdat er een uitreiking plaats vindt. Maar als ze dan merken dat het voor hen zelf is, raken ze in negen van de tien gevallen tóch geëmotioneerd." Dat overkwam zelfs een stel ceo's, die hun bedrijf op de beurs hadden ver- Je dringt door tot in de haarvaten van de maatschappij op allerlei manieren kocht en er fortuin mee hadden ge maakt. Tot verrassing van Van Grie ken stonden ze allemaal met tranen in hun ogen. Want een lintje, zo'n blijk van waardering, dit kun je niet kopen. Letterlijk, want een koninklijke onderscheiding moet na de dood weer worden ingeleverd. Er is een optie om haar te behouden: een borg zodat het kleinood onbeperkt kan worden geleend. Die kan ook zorgen dat een onderscheiding mee het graf in kan - dat gebeurt met regelmaat, ook al is het eigenlijk niet de bedoe ling - of behouden blijft voor de fa milie. Wie denkt geen zin te hebben in een koninklijke onderscheiding, doe er overigens verstandig aan het be sluit om het ook echt te weigeren weloverwogen te nemen. „Zij ko men nooit meer in aanmerking." Pech dus als één van de 125 brand weermannen die in 2019 in Friesland geen onderscheiding hoefde, zich heeft bedacht. Of die 85-jarige, die nog had gewaarschuwd dat ze er echt niet mee aan hoefden te komen. Het gebeurt vaker en zorgt steevast voor wat ophef. Een wethouder in Zee land die 'dat ding' - dat en passant ook nog eens waar deloos werd genoemd - 'echt niet hoefde', werd prompt platgebeld. In Steenbergen hanteerde een ano nieme vrouw in 2018 niet de botte bijl, maar zette wel prompt een streep door de ceremonie, toen ze er lucht van kreeg dat die ten behoeve van haar werd georganiseerd. Ze wist ternauwernood te voorkomen dat het tot een uitreiking kwam waar ze niet op zat te wachten. Toch bestaan er wel degelijk spijt optanten. Van Grieken: ,,We hebben wel eens gehad dat mensen die eer der een lintje hadden gekregen dat terugstuurden, omdat ze boos waren om iets anders." Dan kwam er een briefje bij de kanselarij, nadat bij voorbeeld het hoogoplopende con flict met de burgemeester was be slecht. Maar ook zij krijgen nul op het rekest. Eens teruggestuurd, blijft te ruggestuurd - het lintje wordt omge smolten en is niet meer beschikbaar. Lintjesexpress Terug naar de uitreikingen van dit tweede coronajaar. Zelfs iemand van dik in de 100 wordt dit jaar verrast, maar ook jongere mensen, minder vrouwen dan mannen wel, dat zou Van Grieken graag anders zien. Hoe dan ook: burgemeesters hebben in coronatijd manieren gevonden om er toch iets bijzonders van te maken. Zo rijdt in Leidschendam-Voor- burg de lintjesexpress rond en grijpt burgemeester Sjors Fröhlich van Vijf- heerenlanden terug op zijn vorige beroep. De oud-radiomaker belt ge decoreerden in een live-uitzending bij de streekomroep. Burgemeesters moeten voor 13.00 uur bekendmaken wie in hun gemeente allemaal wor den onderscheiden, maar hebben vanwege corona nog de rest van de week om te zorgen dat de juiste on derscheiding op de juiste plek komt. Het opspelden gebeurt door iemand uit de 'eigen bubbel'. Zo belooft het ook in coronatijd weer even een vrolijke bedoening te worden. Van Grieken: ,,We hebben in onze maatschappij heel veel manie ren en systemen om kenbaar te ma ken wat er niet goed gaat en wat er niet mag. Dit is een manier om het omgekeerde te laten zien.'' Frans Boogaard Brussel Hikvision, met ruim 40.000 man personeel actief in meer dan 150 landen, claimt onder meer in mails aan deze krant zich onberispelijk te gedragen. Het ontkent nadrukkelijk elke link tussen de strafkampen en zijn camera's 'of medewerking aan projecten waar sprake kan zijn van mensenrechtenschendingen'. Initiatiefneemster Lara Wolters (PvdA) wil niet dat het parlement zakendoet met een bedrijf dat men senrechten schendt. ,,Eerder dit jaar kreeg ik zeer brede steun voor mijn initiatief voor maatschappelijk ver antwoord ondernemen. Dan kan het niet zo zijn dat wij er voor ons zelf andere regels op nahouden. Het parlement heeft een voorbeeld functie.'' Wolters treedt met haar actie in de voetsporen van SGP-Europarle- mentariër Bert-Jan Ruissen, die eerder mede namens 35 collega's al vroeg de camera's, bedoeld om het parlement coronavrij te houden, te verwijderen. EP-voorzitter Sassoli wilde dat wel, maar voorzag juridi sche problemen. Wolters denkt dat het parlement woensdag voor haar voorstel stemt, mede omdat Peking vorige maand een reeks Europese politici - onder wie vijf Europarle mentariërs en D66-Kamerlid Sjoerd Sjoerdsma - in de ban deed, vanwege hun kritiek op de straf kampen voor Oeigoeren. Wolters: ,,Dat is hier heel slecht gevallen.'' Hikvision, beducht voor zijn re putatie, blijkt de Europese politiek op de voet te volgen. Eind maart, kreeg Wolters post uit China: de ca merabouwer stelde met Xinjiang (de provincie waar de Oeigoeren le ven, red.) niets te maken te hebben. Niet alleen het Europees Parle ment onderneemt actie tegen Hik- vision. Het Noorse staatspensioen fonds doen geen zaken meer met het bedrijf. In de VS staat Hikvision sinds 2019 op de zwarte lijst. DEN HAAG Nederland stelt een verbod in voor passagiersvluchten uit India. Het gaat vandaag om 18.00 uur in en geldt tot zeker 1 mei. Vliegtuigen met vracht en medisch personeel zijn wel wel kom. India kampt met een nieuwe coronavariant. Gisteren werden 350.000 besmettingen en 2767 co- ronadoden gemeld. Het Outbreak Management Team had in een spoedad- vies het kabinet geadvi seerd het verbod in te stel len, net als Duitsland. maandag 26 april 2021 GO Dankzij de lintjes gaat het even over wat goed gaat in Nederland Koningsdag mag morgen dan in het water vallen, vandaag draait het even om positief nieuws in Ne derland. De lintjesregen daalt weer neer op vrijwilligers, mantelzor- gers en mensen die in hun werk uitzonderlijk presteren. Iedereen kan een verschil maken, blijkt uit de onderscheidingen. Zelfs iemand van dik in de 100 wordt verrast. Carla van der Wal Den Haag -Martine van Grieken, kanselarij Vorig jaar kreeg Piet Prinsen uit Geertrui- denberg zijn lintje op gespeld door klein dochter Fabienne. Zo kon burgemeester Marian Witte op 1,5 meter afstand blijven. FOTOJOHAN WOUTERS/PIX4PROFS Tot grote frustratie van de fabri kant dreigt het Europees Parle ment zijn Chinese warmtecame ra's, krap een jaar na plaatsing, de deur uit te gooien. De reden: maker Hikvision zou surveillan- ceapparatuur aan Chinese straf kampen hebben geleverd. Lara Wolters rekent op brede steun. foto eu parlement

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 3