Honderden miljoenen aan Europese subsidies voor groene industrie Testevenementen op Zeeuwse podia smaken naar meer Zeeland heeft goede kaarten in handen, doordat de Deense groene energiereus 0rsted zich aan de ver groening van de Zeeuwse industrie verbindt. Het bedrijf wil in het ha vengebied een megafabriek voor groene waterstof met een vermo gen van 1 gigawatt bouwen. Daarin kan met stroom van een nieuw windpark op zee groene waterstof worden gemaakt. Bedrijven als Dow, Yara en Zeeland Refinery zijn grootverbruikers van waterstof, die nu wordt gemaakt met aardgas en gepaard gaat met de uitstoot van het broeikasgas CO2. Lokaal is een 45 kilometer lang grensoverschrij dend leidingennetwerk vereist om waterstof te transporteren en uit te wisselen. Peperduur Het project is peperduur, net als de benodigde infrastructuur. Zeeland hoopt vooral op een forse bijdrage uit Europa en dan specifiek het RRF-fonds. Dat is de grootste EU- subsidiepot om duurzame econo mische groei aan te jagen. Gedepu teerde Jo-Annes de Bat: „Nederland krijgt 5,4 miljard uit het RRF-fonds. De vraag is wanneer Nederland er een beroep op zal doen. In Den Haag staat dit soort zaken nu stil. Het nieuwe kabinet zal snel moe ten doorpakken. Als wij als Zeeland een tiende van die 5,4 miljard euro binnenhalen, doen we het heel erg goed. Maar dat is nog koffiedik kij ken." Plattelandsontwikkeling Zeeland wist de afgelopen zes jaar 136 miljoen euro aan Europese sub sidies binnen te hengelen. Dat geld ging naar 460 projecten, waarvan de meeste voor het bedrijfsleven, het onderwijs en de arbeidsmarkt. Voor plattelingsontwikkeling kwam er 28 miljoen uit Brussel. De Bat verwacht dat Zeeland de ko mende jaren dat bedrag zal over- Ook voor plattelands ontwikkeling komt er weer een sloot geld aan treffen, omdat projectenaanvragen veel beter worden voorbereid dan zes jaar jaar terug. Crisisherstel Los van het RFF-fonds verwacht De Bat 20 miljoen uit de regelingen MIT-Zuid (nationaal) en OP-Zuid (Europees) in de wacht te slepen. Dat zijn programma's die innovatie in het midden- en kleinbedrijf aan jagen. Voor React-EU (crisisherstel, groen, digitaal) zijn al 11 projecten van bedrijven ter waarde van 7 mil joen euro ingediend. Die gaan van detailhandel en cultuur tot roboti sering. Ook kan 2 miljoen worden binnengehaald uit projecten waar mee Zeeland met andere provincies samenwerkt. Verder zet Zeeland in op 10 miljoen voor kleinere innova ties in het onderwijs en de cultuur. Uit het Europese Just Transition Fund, voor vergroening en digitali sering van bedrijven, hoopt Zeeland op 60 miljoen euro. De Bat: ,,Ook voor plattelandsontwikkeling komt weer een sloot geld aan. Daarnaast is nog onduidelijk wat het Nationaal Groeifonds ons brengt. Daar moe ten wel nieuwe proj ecten voor wor den ingediend. Je kunt er niet de tunnel mee tolvrij maken. De tun nel ligt er immers al. Natuurlijk blij ven we daarvoor lobbyen in Den Haag." ZEELAND 2 It I maandag 26 april 2021 pzc.nl e-mail: walcheren@pzc.nl ZEELAND4 FOTO DIRK-JAN GJELTEMA Timo van de Kasteele Middelburg Hij rolt het luifeltje aan zijn Volks wagenbus uit. Gooit een tapijtje op de grond. Plugt een microfoon in en de Vlissingse Woodworks-zan- ger Hans van der Werf trapt samen met bassist Arjan Broek af. Gewoon op de oprit van Albert en Patricia Minderhoud in Middel burg. Ze komen net uit Goes. Eer der die dag stonden ze nog 'Onder de luifel' in Sas van Gent. Gewoon bij de mensen thuis voor de deur met het busje. Bij Zeeu wen die wat te vieren hebben, een verjaardag of een jubileum. Zoals Patricia Minderhoud, die haar man Albert eens flink wilde verrassen voor zijn dertigste verjaardag. ,,Dit ga je nooit raden, wat ik nu voor je geregeld heb", zei ze tegen hem. En dat klopt. Totdat Hans van der Werf zaterdagmiddag met zijn in hippiekleuren geschilderde Volks wagenbusje de Middelburgse nieuwbouwwijk de Mortiere komt binnenrijden. Als Van der Werf en zijn compagnon Broek zijn uitge pakt komt meteen het eerst ver- zoeknummertje. ,,Doe Enter Sand man van Metallica maar." Met inmiddels 31 live-optredens in een maand tijd, hebben Hans en Arjan het gevoel dat ze weer leven. En dat allemaal dankzij een 87-jarige dame uit Ovezande die zo graag weer een keer livemuziek wilde horen. Vanaf dat moment ging het echt rollen. Inmiddels hebben ze het razend druk. Uit heel de provincie komen verzoek jes. ,,Dit moeten echt meer bands gaan doen. Dit slaat aan en men sen vinden het fantastisch." Voor de vrienden en familie van Al bert en Patricia is het genieten. ,,Man, wat heb ik dit gemist. Een beetje muziek in je leven. Ander half jaar heb ik dat niet meege maakt. Wat doet dat goed. Hele maal zo samen met je vrienden. Dan vergeet je even dat corona bestaat." Zeeland hoopt op zilvervloot Zeeland wil de komende jaren honderden miljoenen binnensle pen uit nationale en Europese subsidiepotten. De grootste boot van de zilvervloot moet uit Brus sel opstomen naar Zeeland: han denvol geld om de industriebe- drijven in het havengebied te laten overschakelen op groene waterstof, inclusief een bijbeho rend buisleidingennet. Met een beetje geluk haalt Zeeland er een half miljard euro voor binnen. Frank Balkenende Middelburg -Jo-Annes de Bat, gedeputeerde

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 21