Biden krijgt lof voor eerste honderd dagen van zijn presidentschap Drama in ziekenhuis Bagdad: 82 doden na explosie zuurstoftank i Wijkagent lost mysterie rond bezorging oude kranten op EUWS 11 Nieuwe verklaring in afpersing fruithandel Yelle Tieleman Hedel Zijn advocaat Peter Plasman be vestigt aan deze krant dat zijn cliënt 'in een verhoor in mei zal te rugkomen op zijn eerder afgelegde verklaringen'. Sinds bekend is dat de verdachte belastende verklarin gen heeft afgelegd worden hij en zijn ouders ernstig bedreigd. De verklaringen die de verdachte heeft afgelegd maken een belang rijk onderdeel uit van het bewijs tegen zijn medeverdachten. De eigenaren en (voormalig) medewerkers van de Gelderse fruithandel De Groot Fresh Group worden sinds de zomer van 2019 geconfronteerd met zware bedrei gingen en aanslagen. Na de vondst van 400 kilo cocaïne tussen een la ding bananen wordt het bedrijf af geperst. In een poging het geweld te stoppen, ging justitie over tot een undercovertraject. De ver dachte werd door WOD-agenten (Werken onder Dekmantel) in een busje getrokken. Ze deden zich voor als criminelen. De under- overactie bleek succesvol. Binnen veertig minuten had de verdachte een aantal namen van betrokke nen genoemd, onder wie hoofd verdachte Ali G. en zijn halfbroer Yassine A. Ook andere verdachten werden in latere verklaringen bij de politie door de verdachte ge noemd. Ontvoering Advocaat Peter Plasman sprak eer der van een ontvoering, en zegt dat zijn cliënt niet vrijwillig in het busje is gestapt. Hij zou door de dreiging van geweld zijn gaan pra ten. De WOD-agenten schreven juist in hun verslag dat hij dat wel deed, en dat er geen sprake was van dwang of geweld. In een uit zending van het programma Crime Desk vertelde de verdachte afgelo pen woensdag over de actie. ,,In de bus is er meerdere keren gedreigd, dat er Joegoslaven naar het huis van mijn ouders zouden komen. Er werd gedreigd dat als ik niks zou vertellen ik meteen zou ver dwijnen.'' Ook zegt hij dat het hem totaal onduidelijk was dat hij met de po litie sprak. ,,Ik hoop dat de mede verdachten begrijpen waarom ik heb moeten verklaren en mij daarin voor de rest van mijn leven met rust laten en mijn familie ook, om het zeg maar zo te zeggen.'' De verdachte speelde zelf een facilite- rende rol bij gepleegde aanslagen, onder meer als chauffeur. Ook leende hij zijn auto uit aan mede verdachten. Mogelijk heeft de veranderende proceshouding van de verdachte te maken met zeer ernstige bedrei gingen die zijn ouders vorige week ontvingen via sms. Daarin kregen ze een deadline om de verdachte ervan te overtuigen dat hij bekent een leugenaar te zijn. 'Zo niet dan breekt voor jullie de hel los'. Plas man wil daar niets over kwijt. WASHINGTON Ruim de helft van de Amerikanen vindt zo'n honderd dagen na de inaugura tie van president Joe Biden dat hij het goed doet, komt naar vo ren uit twee peilingen die giste ren zijn gepubliceerd. Met name voor de corona-aanpak van de re- gering-Biden is veel waardering. In een opiniepeiling van ABC News en The Washington Post krijgt de Democratische president de goedkeuring van 52 procent van de respondenten, 42 procent is onte vreden. In een peiling van NBC News is 53 procent tevreden en 39 procent kritisch. Amerikanen lijken over de breedte tevreden te zijn met het coronabeleid van de regering-Bi- den, nu het aantal nieuwe besmet tingen en sterfgevallen begint af te nemen na de hoge piek van de af gelopen winter. Ook de vooruit gang in het Amerikaanse vaccina tieprogramma stuwt de populari- teitscijfers van de president. In de ABC-peiling is 64 procent te spreken over de corona-aanpak. Hetzelfde geldt voor 69 procent van de mensen die door NBC wer den bevraagd. Van hen reageerde slechts 27 procent afkeurend. ,,We weten niet of dit nog onderdeel is van de wittebroodsweken of dat dit langer zal aanhouden'', zei de Democratische opiniepeiler Jeff Horwitt. In beide peilingen liet 52 procent zich positief uit over het economisch beleid. Over het im migratiebeleid van Biden is men minder positief: respectievelijk 53 procent en 59 procent keurt dat af. Het oordeel van de Amerikanen gaat samen met de politieke voor keur. Een op de drie ondervraagde Republikeinen steunt Bidens co- ronabeleid en 78 procent reageert sterk afkeurend op Bidens eerste honderd dagen. Mogelijk hangt dat samen met de vaccinatiegraad: 82 procent van de Democraten zei te zijn gevaccineerd tegen 45 pro cent van de Republikeinen. Mari Meyer Bagdad De top van het ziekenhuis is direct ontslagen wegens nalatigheid. Volgens een ziekenhuismede werker lagen er dertig patiënten op de intensive care. Die was gereser veerd voor de ernstigste coronage- vallen in Bagdad, momenteel de plaats met het hoogste aantal be smettingen in Irak. Direct na de ontploffing ont stond paniek in en rond het Ibn al- Khatibziekenhuis, toen patiënten en familieleden het gebouw ont vluchtten. Op meerdere etages ont stonden felle branden. Zo'n twee honderd mensen werden uit het ziekenhuis gered. Ahmed Zaki, die zijn broer be zocht in het ziekenhuis, zag dat mensen in paniek uit de ramen sprongen om aan de vlammen te ontsnappen. ,,Het vuur verspreidde zich heel snel. Ik nam mijn broer mee de straat op'', vertelt hij. ,,Ik ging terug naar boven, naar de bovenste verdieping. Daar vond ik een meisje dat dreigde te stikken. Ik nam haar op mijn schouders en rende naar beneden.'' Patiënten die het overleefden wer den overgebracht naar andere zie kenhuizen. ,,We moeten de veilig heidsmaatregelen in alle zieken huizen dringend opnieuw bekijken om een dergelijk pijnlijk incident in de toekomst te voorkomen'', aldus een regeringswoordvoerder. Enkele uren na de brand ontsloeg premier Mustafa al-Kadhimi zowel de directeur-generaal van de ge zondheidsafdeling van Bagdad als twee directeuren van het zieken huis. Ze worden beschuldigd van nalatigheid, schrijft Al-Kadhimi op tOp meerdere etages ontstonden felle branden Twitter. 'Nalatigheid in dergelijke zaken is geen vergissing, maar een misdaad waarvoor alle nalatige par tijen de verantwoordelijkheid moeten dragen', aldus de premier. Jeannine Hennis-Plasschaert, de VN-gezant voor Irak, zei 'geschokt en verdrietig' te zijn over de ramp. Ze roept op tot strengere veilig heidsmaatregelen in ziekenhuizen. Woensdag overschreed Irak, waar zo'n 40 miljoen mensen wo nen, de grens van een miljoen coro nabesmettingen. Meer dan 15.000 mensen zouden inmiddels aan het virus zijn overleden. In totaal heb ben inmiddels 300.000 inwoners van het land een eerste vaccindosis gekregen. Een vrouw ontving het afgelopen halfjaar elke zaterdag twee kran ten van twintig jaar oud in haar brievenbus. Waarom dat gebeurde en wie dat deed, bleef lang onduidelijk, totdat de agent dit wist te ontrafe len. De vrouw ontving als enige van haar appartementencomplex de oude kranten. ,,Was het wraak na een klacht over de bezorger, een andere gerichte actie? Ze kwam er maar niet achter'', aldus de wijkagent. Het mysterie belandde op zijn bordje, en hij besloot 's nachts voor haar deur te gaan posten. Zijn lange wachten werd beloond. Rond 06.00 uur kwam een man aangelopen, die in de portiek twee dikke kranten in de brievenbus van de vrouw stopte. De agent hield hem aan, de man ging vrij willig met hem mee naar het poli tiebureau. Daar vertelde hij dwangmatig iedere zaterdag terug te keren naar de buurt waar hij was opgegroeid. ,,Daar loosde hij steevast een paar van zijn thuis opgeslagen oude kranten in een lukraak gekozen brievenbus.'' De man heeft beloofd de kran ten naar een papierbak te brengen. De vrouw bij wie hij de kranten 'bezorgde' reageerde opgelucht. maandag 26 april 2021 GO Een uitgebrande woning in Hedel. De brand zou verband houden met de afpersingszaak. foto bd Verdachte: Niet de waarheid verteld De verdachte in de geweldda dige afpersingszaak rond de fruithandel in Hedel die door undercoveragenten van de poli tie werd ontvoerd, gaat in nieuwe verhoren vertellen dat hij eerder niet naar waarheid heeft verklaard. Dat stellen meerdere bronnen die betrok ken zijn bij het onderzoek. Zeker 82 mensen zijn omgeko men bij een ziekenhuisbrand, na de ontploffing van een of meer dere zuurstoftanks op een ic-af- deling voor coronapatiënten in Bagdad. Ook zijn minstens 110 mensen gewond geraakt. Na de felle branden bleef er weinig van de ziekenhuisinventaris over. foto reuters AMSTERDAM Een Amster damse wijkagent heeft een wel heel bijzondere zaak opgelost.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 11